Yurtdışı kaynaklı bir internet sitesi, çiçekleri güzellik yarışmasına sokmuş ve dünyadaki en güzel 15 çiçeği seçmiş. Listedekilerin bazıları zaten tahmin edilen çiçekler olsa da, bazıları biraz şaşırtıcı. İşte dünyadaki en güzel 15 çiçek:

1) [highlight color=”yellow”]Kana Çiçeği[/highlight]

Kana Çiçeği
Kana’nın sadece çiçek kısmı değil yaprakları da ciddi bir güzelliğe sahip. En göz alıcı özelliği de hem çiçeklerinin hem yapraklarının etkileyici renklerde olabilmesi. İngiltere’nin en popüler bahçe çiçeklerinden olan Kanalar, Türkiye’de oldukça revaçta.

2) [highlight color=”yellow”]Kiraz Çiçeği[/highlight]

kiraz çiçeği
Japonya’nın gayri resmi çiçeğidir kendisi. Kiraz çiçeğinin çiçek açma dönemi Japonya ve Amerika’da festivallerle kutlanır. Kiraz çiçeğinin en beğenilen renkleri ise beyaz ve pembedir. Bu çiçek ağaçta başka güzel, yere döküldüğünde başka. Bulunduğu mekanı kartpostal güzelliğine çevirebilen Kiraz çiçeği en güzel çiçekler arasında yerini alıyor

3) [highlight color=”yellow”]Colorado Columbine[/highlight]

colorado columbine
‘Amerika’nda Rocky Mountains (Rocky dağları)’da yetişen bu çiçek, Colorado’nun 4500 metre yüksekliğindeki dağına tırmanan dağcılarını ‘Hoş geldin’ ödülü’ diye bahsediliyor bu çiçekten. Doğalarından koparılan bu çiçeğin tanesinin fiyatı 50 dolara kadar çıkabiliyormuş.

4) [highlight color=”yellow”]Ortanca (Hydrangea Macrophylla)[/highlight]

ortanca çiçeği

Türklerin de en popular çiçeklerinden biridir ortancalar. Daha çok bahçeleri renklendirmek adına bahçe çiçeği olarak tercih edilir.

5) [highlight color=”yellow”]Müge Çiçeği[/highlight]

müge çiçeği
Baharın kırılgan ve mis kokulu habercisidir müge çiçekleri. Minyon ama bir o kadar da şık ve elegandır. Bu sebeplerde dolayı ‘Dünyanın en güzel 15 çiçeği’ sıralamasındaki yerini alması zor olmamış olsa gerek.

6) [highlight color=”yellow”]Gala(Calla Lily) Çiçeği[/highlight]

gala çiçeği (lanta lily)
Gala çiçeğinin etkileyici güzelliğine kanmayın hemen! Bu çekici ve elegan çiçek aslında zehirli bir bitki olan Zantedeschia türüdür. Zehrini örten bir güzelliği vardır; fakat yine de hem yaprakları hem de çiçek kısmı yendiği takdirde hayvanları ve çocukları öldürebilecek kapasitede ciddi zehir taşır.

7) [highlight color=”yellow”]Black Eyed Susan[/highlight]

siyah gözlü susan
Black eyed susan çiçeği her bahçeyi güzelleştiren yıllık bir bitkidir. Parlak altın rengi taç yapraklarının yanında, orta kısmının koyu olması önünden geçenleri durdurup kendine baktırır. Kendisi de dünyanın en güzel 15 çiçeklerinden biridir.

8) [highlight color=”yellow”]Bleeding Heart[/highlight]

şebboy çiçeği
Bu çiçeğe verilen ismin Türkçesi ‘kanayan kalpler’. Çok acıklı değil mi? Bu narin ve güzel görünümlü çiçek Türkçede şebboy ismi ile anılsa da aslında tam şebboy değil, şebboyun bir türü. Çiçeklerin kalp şeklinde olması ve sahip oldukları renkler ile bu çiçek dünyanın en güzel 15 çiçeği arasında olmayı hak ediyor.

9) [highlight color=”yellow”]Blue Bells[/highlight]

çan çiçeği
Baharda Avrupa bölgesinin birçok yeri bu çiçekle donanır. Bazı kaynaklara gore çan çiçeği, İngilizce ismi olan ‘Blue Bells’i 19 yy.’da yaşayan bir şair vermiş bu çiçeğe; yalnızlık ve pişmanlığı sembolize ediyormuş.

10) [highlight color=”yellow”]Ağaç Minesi (Lantana)[/highlight]

lantana
Bu narin çiçek, Pembe ve sarı çiçekleri ile tam bir kelebek mıknatısı olarak biliniyor. Ağaç minesi büyüdükçe renk değiştiriyor ve bazı durumlarda kurtulması zor bir yabani ot haline de gelebiliyor. Yine de ‘dünyanın en güzel 15 çiçeği’ arasındaki yerini alıyor.

11) [highlight color=”yellow”]Kırmızı Gül[/highlight]

gül bahçesi
Ve tabii ki gül! Güller, dünya üzerindeki en romantik ve en güzel kokan çiçeklerdir. Bu, su götürmez bir gerçek. Her renginin de başka bir alamı vardır. Bu sıralamada güller olmasaydı, olmazdı zaten.

12) [highlight color=”yellow”]Doğu Haşhaşı (oriental poppy)[/highlight]

doğu haşhaşı
Doğu haşhaşı, narin görüntüsü ve çarpıcı renkleri ile sıralamada yerini alıyor. Baharda çiçek açtıktan sonra yaprakları tamamen ölüyormuş doğu haşhaşının. Yeni yaprakları da sonbahar yağmurları ile çıkıyormuş. Kendisi aynı zamanda Oz Büyücüsünün çiçeği olarak da biliniyor.

13) [highlight color=”yellow”]Begonya[/highlight]

begonya
Begonyanın ilk ortaya çıkışı 1777 yılında İngiltere’de olmuş. Sonrada başta Amerika olmak üzere dünya geneline yayılmış. Begonyaların çiçekleri kadar yaprakları da ‘güzel’ olarak nitelendiriliyor. Bu çiçek hem dış alanlarda hem de iç mekanlarda yetiştirilebiliyor.

14) [highlight color=”yellow”]Ixora[/highlight]

ixora chinensis
Kırmızı renkli çiçeklere sahip olan Ixora Hindistan bölgesinden çıkmış olan bir çiçektir. Kendisine ‘Hint Yasemini’ de denir. Mayıs Eylül ayları arasında çiçeklerini açar. Hindistan’da Ixora, cinselliği ve tekrar alevlenen tutkuyu temsil ediyor.

15) [highlight color=”yellow”]Orkide[/highlight]

pembe orkide
Ve tabii ki bu sıralama, orkide olmadan bitemezdi! Gelin gibi çiçek ne de olsa! Büyülü bir güzelliğe sahip orkideler bulundukları ortama şıklık kattıkları gibi narin yapılarıyla da ilgi odağı olurlar.

21 Comments

 1. Cooooooook guzeller ayni benim gibi

 2. Çooookkkkk güzeller kalbim gibi

 3. Lale yok fakat laleye benzer çok fazla çiçek var . Hepsi birbirinden güzel ღ°•.♥.•°ღ

  • Dediğiniz gibi lale de çok güzel ve özel bir çiçek. Değerlendirme kriterleri arasında görüntü dışında kendine has özellik gibi kıstaslar da olduğu için muhtemelen listede yok. Yorumunuz için teşekkürler.

 4. Bence aralarinda nergis ve sumbul de olamaliydi

 5. fatıma zehra kılıç - Reply

  eh işte daha güzel çiçeklerde var. aynı benim gibi çok güzelller

 6. Manolya da guzel neden yok ?? ☺😊☺😊☺

 7. En çok dikkatimi çeken şey çiçeklerin çiçek hakkında yorum yapması 🙂

 8. Müge. Orkide begonya ve sebboye en güzelleri bende yetistiriyorum

 9. Allah’ın güzelliğinin bir parçası

 10. benim adım açelya ama maalesef açelya çiçeği yok

 11. çok kötü ağlamak istiyorum

 12. Begonvil çiçeğini sanırım hiç görmemişler.Görseler onu da 15 e koyarlardı.

  • Böcekleri uzak tutması sebebiyle ılıman iklime sahip bölgelerde duvar kenarı bitkisi olarak yetiştirilirdi. Bazı yörelerde Gelin Duvağı ve Rodos Sarmaşığı olarak da bilinir. Çok güzel bir bitkidir.

 13. sekiz tanesi favori listemde

 14. Bence harika guller bunlar en guzeli de ağlayan kalpler

 15. Muge cicegi ve gala cicegi de cok guzel. Amma başkasini guzel bulanlar bence deliler. Yaaa tabiki şaka yapiyorum hepsi ayri guzel

 16. Hepsi bir birinden güzel, ama daha güzel çiçekler de var. Keşke benim ismimle de çiçek olsaydı.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close