EKİM AYI ÇİÇEĞİ: AYNISEFA (ŞAMDAN ÇİÇEĞİ)


aynisefa

Ekim ayı çiçeği Aynısefa, Bileşikgiller familyasından bir bahçe çiçeği. Birçok adı var Aynısefa’nın. Altıncık, bahçe nergisi, nergis, ölü çiçeği, portakal nergisi, susi ve şamdan çiçeği bu isimlerden bazıları…
Aynısefa mevsimlik bir bahçe bitkisidir fakat saksıda da süs bitkisi olarak sıkça yetiştiriliyor. Çiçeklenme mevsimi ilkbahar, yaz ve sonbaharmış. Boyu 20-40cm arasında değişen bu çiçek mükemmel bir bahçe çiçeği aslında. Her tip toprakta da yetişiyormuş. Güneş ya da yarı gölge bir alan onun için ideal. Sadece solan çiçeklerini kesmeyi ihmal etmeyin. Çabuk üreyen ve yayılan bir bitkidir.

Bir rivayete göre sabah saat 7’den sonra hala çiçekleri açılmamışsa yağmur yağacak demekmiş. Ne ilginç, değil mi?
Doktor gibi çiçek
Aynısefa’nın popülaritesi aslında şifalı bir bitki olmasından geliyor. Bu ‘doktor’ nitelikli çiçek, yaraların hızla iyileşmesini sağlıyor ve lenf sistemini temizliyor. Bedeni güçlendirici toniktir ve sindirim işlemini kolaylaştırır. Gastrit ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde yararlı olmasının yanı sıra kadınlarda adeti düzenler ve ağrılarını hafifletir.
Bitmedi!
Safra söktürücüdür. Ayak parmakları arasında oluşan mantarları (madura ayağı) iyileştirmekte kullanılır. Yara iyileştiricidir ve akne tedavisinde ortaya çıkan yangıyı azaltmak ve yerel iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılır.
Önerilen kullanım şekli ise; Aynısefa çiçeğinin taç yapraklarıyla yaprakları, yaz başından sonbaharın başlarına kadar toplanır ve rengi bozulmayacak şekilde gölge ve havadar yerlerde kurutulur Bu kurumuş taç yaprağı-yaprak karışımı 1 bardak kaynar suda 10-15 dakika süreyle demlendirilir ve günde üç kez birer bardak içilir. Bu çiçeği yaralara sürmek için ise; çiçeğinin taze yaprakları alınır ve ezilerek yara lapası yapılır ve sürülür. Son bir uyarı; çok renkli melez türleri tedavi amaçlı kullanılmaz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Don't have an account?
üye ol

şifremi unuttum

Back to
giriş yap

üye ol

Captcha!
Back to
giriş yap