GÖLGEDE AÇAN 10 ÇİÇEK


golgede-acan-cicekler

Kim demiş gölgede çiçek açmaz diye? Gölge seven çiçekler olduğu gibi hatta sadece gölgede açan çiçekler bile var. Bu, şu anlama geliyor; bahçenizin güneş almayan yerlerinde de çiçek yetiştirebilir, evinizin güneş almayan odalarında da çiçeklerinizi sergileyebilirsiniz.

Çiçek bakmak zor iştir, evet. Güneşini, suyunu, kuruluğunu, nemini ayarlamak lazım. En büyük dertlerden biri ise çiçeğin güneş görmesidir. ‘Evin neresine koysak da güneş görse’ sorusu her yeni çiçek için sorulur. Bir de işin bol güneş – az güneş kısmı var.

 

Güneş görmek çiçekler için can alıcı unsurlardan hatta olmazsa olmazlardan biridir ama bazı çiçekler hafif gölge sever; bazıları da sadece gölgede açar, gölgede coşar.

 

İşte gölgede açan ve gölgede de yaşayabilen 10 çiçek:

 

helleborus-orientalis

1. Helleborus Orientalis, diğer adıyla “Noel Çiçeği” ya da “Çöpleme Çiçeği”

Çok yıllık, 35-45 cm boyunda, Ocak ve Mart ayları arasında açan bir bitkidir. Genelde beyaz ve bordo renklerde olurlar. Noel çiçeğinin gölgede açma özelliğinin yanı sıra özellikle akşamüstü güneşinden korunması tavsiye ediliyor. Kendisi bir de kalkerli, killi-kumlu ve humusça zengin, drenajı iyi toprakları tercih eder.

 

 

 

wbphlox

 

2. Alev çiçeği familyasından gelen “Wild Blue Phlox”

Bahar aylarının ortalarında 20-25 cm kadar uzayabilen ve uçlarında eflatun ve beyaz çiçekler açan Wild Blue Phlox, gölgeyi sevmenin yanı sıra nemli toprak tercih eder. Bu çiçekte gölgenin orta derece bir gölge olduğundan emin olun. Yoğun ve sürekli gölgeler pek işinize yaramayabilir. Ayrıca kolay yayılabilen bir çiçektir, bilginize…

 

 

astilbe

 

3. Astilbe, nam-ı diğer “Yalancı Keçi Sakalı”

30 cm’e kadar yükselebilen sapı ile pembe, açık eflatun, beyaz ve kırmızı çiçeklerini ilkbaharın sonralarında veya yazın başlarında açar. Genellikle grup halinde yaşamayı seven bir çiçektir. Zengin ve nemli toprak sever. Karanlık diyebileceğiniz kadar aşırı gölgeden hoşlanır.

 

 

 

 

columbine

4. Columbine Çiçeği – Türkçe’deki adı ile “Haseki Küpesi”

Mayıs ve Haziran aylarında renkli çiçekleri ile gösteri yapan bu çiçek hafif gölge, nemli ve iyi drenajlı toprak sever.

 

 

 

 

5. Primrose yani “Çuha Çiçeği”Primrose

Baharın en favori çiçeklerindendir. Birçok renkte ve boyda olabilir. Nemli toprak ve gölge bu çiçeğin de en sevdiği şeylerin arasında gelir.

 

 

 

 

 

 

Atlas çiçeği6. Atlas Çiçeği diğer adıyla “Epiphyllum”

Kaktüsgillerden olan bu çiçek 5 metreye kadar uzayabiliyor. Salon ve balkonlarda saksı içerisinde yetiştirilen türlerin boyları 30-90 cm arasında değişiyor. Atlas çiçeği de hafif gölgeyi tercih ediyor.

 

 

 

 

 

 

Bleeding Heart7. Bleeding Heart, Türkçede “Kanayan Kalpler” ya da “Ağlayan Kalpler” olarak bilinir

Dünyadaki en güzel çiçeklerden biri sayılan ve hafif gölgeyi seven bu çiçeklerin bazı türleri ise aşırı gölge ister. Genel özellikleri ise aynı; toprağı hiçbir zaman tamamen kurumamalı, uzun süre fazla ıslak da olmamalı.

 

 

 

zambak lily8. “Zambak – Lilly”

Zambakların birçoğu evde gölgeli alanlarda yetiştirilebiliyor. Bizdeki adıyla Mis Zambağı olan Lilium candidum, Lilium canadensis ve Güngüzeli (nam-ı diğer Hemerocallis) tam gölge alanlarda da gayet rahat yaşarken kaplam zambağı yani hafif ışıklı gölgeleri seviyor.

 

 

 

 

 

yıldızpatı9.Yıldızpatı familyasından “Aster Divaricatus, diğer adıyla “Wood Aster”

Diğer güneş seven akrabalarının aksine Wood Aster tipi Yıldızpatı çiçeği, gölgede coşan çiçeklerden. Gölge seven çiçeklerin çiçek vermeyi durdurduğu yaz sonlarında başlar çiçeklerini göstermeye.

 

 

 

 

 

Cezayir Menekşesi10.Cezayir Menekşesi – “Periwinkle”

Şarkılara konu olmuş bu çiçek de gölge sevenlerden. Hatta aşırı gölgede bile yaşayabiliyor. ‘Bile’si fazla, gölgede daha iyi yaşıyor aslında. Zengin ve nemli topraklarda hızlı ve çok iyi gelişme gösteriyor.

 

 

 


Comments 4

  1. bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim..evimin sadece tepeden ışık alan sürekli gölge bir balkonu var ve burayı çiçeklerle süslemek istiyorum Bursa Gemlikte ikamet ediyorum temin edebileceğim yerler konusunda yardımcı olabilirmisiniz? teşekkürler

  2. ilk 2 çiçeğin resimleri yanlış-Google dan isimleri ile aratırsanız doğru çiçekleri görürsünüz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Don't have an account?
üye ol

şifremi unuttum

Back to
giriş yap

üye ol

Captcha!
Back to
giriş yap