GÖZ SÜZEREK BAKAN ÇİÇEK: İRİS


İris, eski Yunancada ‘gökkuşağı’ anlamına geliyor. Bir Yunan tanrıçasının da aynı zamanda. Tanrıların mesajını iletmek ve kadınların ruhlarını yer altı dünyasına götürmek için geldiğine inanılıyor. Van Gogh’un resmetmeyi en sevdiği çiçeklerden. Resimlerde genelde ölümü simgeler. Türk kültüründe de mezar çiçeği olarak bilinir. Çünkü elveda diyebilen ama mağrurluğunu koruyan bir çiçektir. O yüzden de biraz hüzünlü bir çiçektir.

iris çiçeği

İris, Rhizomlu, nadiren de yumrulu bir bitki. Sığ köklüdürler. Mavi, sarı, mor, pembe, turuncu ve beyaz renkte açan çiçek rengi çeşitleri vardır. Zaten Yunancadaki gökkuşağı kelimesinin bu çiçek için kullanılmasının sebebi de bu. Renk cümbüşü ve güzelliği ile bahçelerin vazgeçilmez çiçeklerindendir.

İris çiçeği bakımı:

–          İris, çok yıllık bir bitkidir.

–          Formunu ve çiçeklerini uzun süre koruyabildiği için kesme çiçek olarak da oldukça popülerdir.

–          300 kadar türü vardır. İris yaprak dökmez. Bazı yaprakları sararıp dökülse de meraklanmayın, yerlerine yenileri gelir.

–          Her iyi ve hafif yapılı bahçe toprağında çok az ışıkla kolayca yetişir. Yine de direk güneş ışığından hoşlanır.

–          Drenajı iyi, geçirgen, hafif kumlu ve kireçli toprak sever toprağı sever.

–          Sıcaklıkla ilgili pek derdi yoktur İris’in. Geniş bir sıcaklık aralığına dayanabilir.

–          Baharın erken vakitlerinde, Nisan – Mayıs aylarında çiçeklenir. Bazı türleri Şubat ayında da size merhaba diyebilir.

–          15-60 cm arası boylanır.

–          Düzenli olarak çiçekli bitkiler için sıvı gübre vermeyi ihmal etmeyin. Çiçeklenme bittikten sonra da 15 günde bir vermeye devam edebilirsiniz. Bitki dinlenme dönemine geçmeden ona güç verirsiniz. Böylece uyku döneminde ihtiyacı olan besini depolamış olur.

iris çiçeği resmi

İris çiçeği ile ilgili ilginç gerçekler:

–          Güzel koksundan dolayı meşhur parfümlere misafir olmuş çiçeklerdendir. Lancome – Tresor parfümünde gül, kehribar ve sandal ağacının yanı sıra iris de yerini alır.

–          Bazı bölgelerde bahar bayramı olan nevruz çiçeği olarak da bilinir.

–          Kitap veya defter sayfaları arasında kurutularak uğur getirdiği inancıyla evlerde saklanırmış.

iris çiçek


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Don't have an account?
üye ol

şifremi unuttum

Back to
giriş yap

üye ol

Captcha!
Back to
giriş yap