HANGİ AY, HANGİ ÇİÇEK?


Hangi Ay, Hangi Çiçek?

Eğer bahçenizin gelişmesini, bahçenizde istediğiniz görüntüyü yakalamak istiyorsanız bunu ancak düzenli ve doğru bakımla sağlayabilirsiniz.

Bahçenizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için:

 • Düzenli ve yeterli mevsime göre gübre ve besin takviyesi
 • Gerekli görülen durumlarda ilaçlama yapılması
 • Düzenli olarak toprağın pH, tuz ve mineral kontrolü yapılması ve dengelenmesi
 • Ağaç ve çalıların bakım ya da form amacıyla budanması,
 • Sıklaşma görülen alanlarda gerekli seyreltmelerin yapılması
 • Rüzgar, toprak kayması vs. dış etkenlerle zarar görmüş bitkilerin eski konumlarına getirilmesi
 • Bozulma görülen bitkilerin değiştirilmesi
 • Çimlerin düzenli aralıklarla biçilmesi
 • Çimlerde bulunan yabancı otların alanı boğmasının önlenmesi, sürekli yabancı ot kontrolü
 • Çimlerin gübrelenmesi, ilaçlanması, aeratör ile havalandırılması, silindirlenmesi
 • Çıkan çöp vs. artıkların uzaklaştırılması gerekir.

Unutulmamalıdır ki yaşayan bir bahçe, sürekli ve düzenli bakımla mümkündür. Her bitkinin bakımının farklı olduğu gibi, her bitkinin gelişimini gerçekleştirdiği mevsim de farklılık gösterir. Ülkemizde mevsimlerin bölgeler itibarı ile de farklı zamanlarda başladığı ve farklı seyrettiğinin unutulmaması gerekir.

OCAK

Ocak ayının çiçeği: Karanfil

Kötü havalar boyunca, saksılardaki ve tahta sandıklardaki bitkiler sulanmaz; ama soğukların daha ılımlı olduğu Ege ve Akdeniz yörelerinde sıcaklık 10 derece, havada kuru olduğu zaman az miktarda sulama yapılabilir.

karanfil

ŞUBAT

Şubat ayının çiçeği: Menekşe ya da Kırmızı Gül

Çiçek vermeyi kesen ağaççıklar ve yeniden çiçek veren gül fidanları budanır. Çim alanlarda kış gübrelemesi önceki aylarda yapılmadıysa bu ay yapılmalıdır. Şubat ayı, balkonu düzenlemeye başlamak, konuma elverişli bitkileri seçmek için en uygun aydır.

MART

Mart ayının çiçeği: Fulya ya da Nergis

Kış aylarında bitkileri korumak için toprağa serilen saman, turba, bitki yaprağı, vb.’den oluşan örtüler son kez yenilenmelidir. Sonbaharda ya da kış boyunca tohum olarak ekilen bitkilerin yerlerine dikilmesine de Mart ayında başlanır.

NİSAN

Nisan ayının çiçeği: Papatya ve Itırsahi

Çiçek açan ya da güzel yapraklı ağaççıkların dikimine başlanır. Bir havuza ya da akvaryuma su altında yaşayan bitkilerin (nilüfer, su sümbülü) yerleştirilmelerine geçilir. Yaz aylarında çiçek açan yıllık bitkiler (Petunya, mine, ninya, karanfil, camgüzeli, godetya,, vb.) tahta sandıklara ekilir. Tohum ekilen yetiştirme sandıklarının ya da nazik bitki türlerinin bulunduğu saksıların üstleri, gölgelenmelerini sağlayacak bir üst örtü ile kaplanır. Gölgeleme örtüsü saydam muşambadan yapılır.

MAYIS

Mayıs ayının çiçeği: İnci çiçeği (Müge)

İlkbaharda ekilen soğanların (sümbül, lale, nergis, safran) yıllık otsu bitkilerin ve çiçek veren çok yıllık bitkilerin (çuhaçiçeği, papatya, menekşe, unutmabeni, cerastium) çiçek vermesi biter. Ağaçsıların (horçiçeği, kiraz, rodedondron, açelya vb.) çiçek vermeleri de sona erer ve yeşillikle kaplanırlar; güller çiçek açmaya başlar. Balkona sardunya, ağaçminesi gibi bitkilerin yanına çiçek veren ya da yapraklı ağaçsılar ve tırmanıcı bitkilerde yerleştirilebilir. Balkon çok güneş alıyorsa perde, hasır ya da naylon örtülerin uygun biçimde yerleştirilmesiyle ışığı kıran bir düzen kurulmalıdır. Bitkilerin aşırı güneşli saatlerde sulanmamaları, sulama suyunun soğuk olmaması çok önemlidir.

Ciceksepeti.com’da her mevsime uygun çiçekler en taze halleriyle bir arada sunuluyor. Olur da sevdiklerinize hangi ayda hangi çiçeği göndermekte kararsızlık yaşarsanız ÇiçekSepeti yüzlerce çiçek seçeneğiyle yanınızda.

Yaz – sonbahar mevsimlerinde bahçe ve bitkilerinize nasıl bakım uygulayacağınızı merak ediyorsanız, yarınki yazımızı bekeyin.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Don't have an account?
üye ol

şifremi unuttum

Back to
giriş yap

üye ol

Captcha!
Back to
giriş yap