MAYIS AYININ EN GÜZELİ: İNCİ ÇİÇEĞİ


 

Botanikteki adı Convallaria Majalis olan ve halk arasında Mayıs çanı ya da Müge olarak da bilinen inci çiçeği, Zambakgiller familyasından olup, daha çok İstanbul, İzmir ve Toros dağlarının olduğu bölgelerde yetişen, küçük beyaz çiçekli ve hoş kokulu bir çiçektir. 15-30 cm boyunda olan inci çiçeğinin küçük kırmızı yemişleri vardır ve zehirlidir.

Nisan ve Mayıs aylarında açtığı için ve çiçekleri küçük çanları andırdığı için Mayıs çanı da denen inci çiçeği gölgeli ve rutubetli yerleri sever. Salkımlar halinde büyüyen beyaz çiçekleri, onun süs bitkisi olarak kullanılması için idealdir.

İnci çiçeğinin kök, rizom, sap, yaprak ve çiçekleri, yapışkan bitki sıvısı, uçucu yağ ve glikozitleri içerir. Çiçeklerinden çıkarılan esans, parfüm yapımında kullanılır. Aynı zamanda sağlığa, özellikle kalbe ve dolaşım sistemine faydalıdır, çünkü bileşiminde kardiyotonik etkisi olan heterozitler (konvallatoksin, konvallarin) vardır.

•         Kalp çarpıntılarını keser.

•         Kalbi ve damarları güçlendirir.

•         İdrar söktürücüdür.

•         Müshil etkisi de vardır.

İnci çiçeğinin çiçek açtığı Nisan ve Mayıs aylarında yaprak ve çiçekleri toplanıp gölge ve havadar bir yerde kurutulur. 2 tatlı kaşığı kurumuş yaprak ve çiçek karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlenen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir. Doktor kontrolünde tüketilmesi gerekmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş yap

Don't have an account?
üye ol

şifremi unuttum

Back to
giriş yap

üye ol

Captcha!
Back to
giriş yap