Kış günü canlı ve bahar kokusu ile açan çiçeklerden daha güzel bir şey olamaz! Çiçeklerin göz ardı edilemez bir büyüsü vardır hep. Bu büyü yarattıkları mucizevi mutluluk hissinden mi gelir yoksa her birinin sahip olduğu kendilerine has hikayelerinden mi bilemiyoruz ama simgeledikleri her şey mutlulukla ve güzellikle bağlantılıdır, o kesin.

Hayatın koşuşturmacası içinde 1 dakikalığına da olsa durdurur herkesi; derin bir es verir, nefes aldırır mis kokusuyla, yeniler insanı. Nergis de diğer çiçekler gibi efsanevi bir hikayesi olan; hikayesi kadar kokusuyla da büyüleyen bir çiçek; aşk çiçeği!

Nergis çiçeğinin hikayesi

Adını aldığı, yakışıklılığı dillere destan Narkisos gibi mağrur dursa da, işini bilen çiçeklerdendir. Dünyadaki en popüler çiçeklerden biridir de ayrıca. Efsaneye göre dünyanın en güzel, yakışıklı erkeği Narkissos, Karaburun’da yaşar. Bu güzel ve yakışıklı erkeğe civarda yaşayan tüm kızlar, hatta periler bile aşıktır.

nergisNarkissos’tan yüz bulamayan perilerden biri Tanrı Zeus’a yalvararak Narkissos’un cezalandırılmasını ister. Tanrı perinin bu isteğini kabul eder ve

Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin”der.

Erkek güzeli Narkissos bir gün su içmek için göle eğildiğinde suda kendini görür ve kendi kendine aşık olur; kendine bakma aşkına karşı koyamaz ve yine kendine bakarken bir gün düştüğü gölde boğulup ölür.

Narkissos’a aşık periler sevdikleri yakışıklı adamı sudan çıkarıp gömmeyi düşünürlerken, sudan hiç bilmedikleri, görmedikleri bir çiçek çıkmaya başlar. Periler rengiyle, kokusuyla çok beğendikleri çiçeğe Narkissos adını verirler. Nergis adı da buradan gelir.

Nergisin anavatanı olan Mordogan ve Karaburun köylerinde Aralık ayı nergislerin hasat zamanı. Bu yüzden de Aralık ayı için Nergis ayı derler. Psikolojide de ‘kendini beğenme’ dürtüsüne narsizm denir; bu deyiş de yine bu efsaneden gelir. Bir çiçek bu kadar güzel olur ve kokar da kendi güzelliğinin farkına varmaz olur mu? Tabii ki olamaz.

Ama nergis çiçeği aşk konusunda adını aldığı Narkisos gibi değildir; sevildi mi o da verir sevgisini, en güzel çiçeklerini ve kokusunu. Şifa bile verir hatta. Bütün becerisine sunar insanoğluna…

Kısacası nergis, her sevgiliye gönderilmesi ve alınması gereken ve her evde bulunması gereken çiçek kategorisine girer.

Nergis çiçeğinin bakımı

Fulya,beyaz nergis, yabani zerren gibi çeşitleri vardır.  

 • Yabancı kaynaklara göre Ağustos ayından Kasım ayına kadar ekimi gerçekleştirilmelidir.
 • Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tinli toprakları sever. Çok killi, taban suyu yüksek, asitli toprakları sevmez.
 • Lodos rüzgarı bitkinin gelişimini hızlandırırken, poyraz rüzgarı gelişimini geriletmektedir.
 • Haftalık sulama ya da 3-4 günde bir sulama yeterlidir. Ne de olsa mağrur çiçek; kendi kendine yetebiliyor yani!
 • Direkt gün ışığı yerine dolaylı ışık sever.
 • Nergisler kendilerini yapraklarından yeniler. yabancı kaynaklara göre çiçek açtıktan sonra bu yaprakların büyümesine, gelişmesine ve sonra da ölmesine izin verilmeli. Bu nergisin çiçek soğanının kendini yenileme süreciymiş. Eğer yaprakları tam ölmeden, sırf çirkin görünüyorlar diye koparırsanız soğana zarar vermiş olursunuz.

Nergis çiçeğinin faydaları

Her yönü ile temizleyici bir özelliğe sahip çiçektir nergis.

 • nergissNergis koklamak geniz tıkanıklığını açar.
 • Cüzzam ve abraş hastalıklarına karşı faydalıdır.
 • Nergisin öğütülmüş kökü, sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirir.
 • Temizleyici özelliği vardır.
 • Kaynatılıp suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti çeker.
 • Soğuktan meydana gelen nezleye karşı faydalıdır.
 • Rutubet ve safradan meydana gelen baş ağrısına karşı da faydalıdır.

5 Comments

 1. Siz nergizin ne kadar mucizeler yaratabilecegini biliyormudunuz? Bu bilinse dikili nergis çiceği kalmaz..

 2. Kış bulutlarının bana azıcıkYardımıda bitti
  Nergizin yine nazlanma zamanı geldi
  Nergizin yaprakları çiçeklerle dolu olarak açıldı
  Yazık anladımki yaprakların her biri yarimin gözleri olmuş.

 3. Bn bu hikayeyi bilemem ama bnim anneannem anlattığı başka bir hikaye vardı onada büyükleri anlatmış tabi bu nekadar dogru kimse bilemez ama anlatmak istedim peygamber Efendimiz s.a.v birgün kaynamiş yumurta ve yeşil soğan yer bir süre sonra da midesi rahatsizlanir ve bulunduğu yere kusar kustuğu yerden çok geçmeden bu Nergis çiçekleri açar ve okadar güzel kokar ki insanlar Peygamberimizin kusmuğu bile bole kokuyor sa kendi nasıl kokar diye söylentiler yayılır bizim buralarda hala peygamber kusmuğu derler ve çıktığı zaman insanlar salavat getirerek koklar ve yüzlerine sürerler koparmak bile Kıyamazlar bn bu hikayeye büyüdüm hep bu anlatılır bizlere…

 4. çook işime yardı teşekkürler

 5. cok teşekkür edeim benim adım o

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close