Yaz bitiyor diye bahçeniz, balkonunuz solmasın!

Yaz ayları bitiyor; herkesin suratı buruşuk bir hal alıyor. Aslında sonbahara haksızlık ediliyor! Hep kasvetli, donuk ve depresif olarak ifade edilen sonbahar ve kış aylarının renkleri de kahverengi ve gri olarak bilinir. Bu kanıyı kırıyoruz artık!

Ne yani; sırf şen şakrak bahar ve yaz ayları bitti diye evlerimiz balkonlarımız çiçek açmasın mı?

Sonbahar ve kış aylarının en revaçta olan çiçeklerini sıralıyoruz bu yazıda. Bunları yetiştirebileceğiniz gibi çiçek gönderirken tercihlerinizi de bu yönde kullanabilirsiniz. Mesela orkideler hem sonbahar hem de kış aylarında da gözde olan çiçeklerden. Lale ve zambak gurubu da yine kışın gönderebilecekleriniz arasında.

Sonbahar çiçekleri

Sonbahar ilk hasat zamanıdır. Eylül-Kasım ayları arasında renk değiştiren çiçekler, çiçekseverlere şölen yaşartır adeta. Sonbaharda çiçek veren bitkiler;

YETİŞTİRMEK İÇİN

a1

– Bebek nefesi

Bir cins uzun saplı, hafif kokulu pembe ve beyaz çiçekleri olan bitki. Yaklaşık 45 cm boylanan bitki, saksıda da yetiştirilebilir. Bebek Nefesini daha çarpıcı bir peyzaj bitkisi yapmak için, eğimli toprağa ya da aşağı doğru sarkabileceği duvar kenarlarına ekmenizi öneririz. Bakımı da çok zor değil bu çiçeğin; açıklık, havadar ve güneş görebileceği aydınlık alanları tercih eder, her türlü toprakta yetişir.

a2

– Medine çiçeği

Sonbahar çiçeklerinden olan Medine çiçeği; çiçeklerin şekli düğmeye benzediği için ‘hanım düğmesi’ olarak da adlandırılır. Parlak, mor çiçekli bu çiçek 25-35 cm. kadar boylanır. Bundan başka beyaz, pembe ve portakal renginde çiçekli çeşitleri de vardır. Hafif güneşli, gübreli ve kumsal topraklı yerlerden hoşlanır.

a3

– Diğer sonbahar çiçekleri

Akasya, Alyum, Zambak grubu (Alstromeria), Amaranthus (solmayan çiçekler; medine çiçeği vs), Laleler grubu, Bebek nefesi, Bittersweet (Yaban Yasemini), Karanfil, Krizantem, Horozibiği, Cosmos çiçeği, Deve dikeni, Frezya, Gerbera, Glayöl – Kılıç çiçeği, İris, Ardıç, Kangaroo paw, Kalancheo çiçeği, Orkide.

GÖNDERMEK İÇİN

Lale, zambak, gerbera, krizantem, orkide, Frezya, İris.

Kış çiçekleri

Soğuk hava iklimine hoş geldiniz. Bu mevsimde bazı çiçekler ölse de kış çiçekleri bahçenizi ve evinizi şenlendirmeye devam eder. Sadece biraz daha dikkatli bakım yapmanız ve çiçek nerede açıyorsa onu oradan kıpırdatmamanız yeterli.

YETİŞTİRMEK İÇİN

 

– Helleborus

Kışın bahçenin en renksiz olduğu saatlerde, daimi yeşil yapraklarının yanında çok tipik 5 ya da 7 santimetrelik çiçekleriyle insanı etkileyen soğanlı bir bitki. Zehirli bir bitki aslında. İlaç sanayisinde de kullanılıyor o yüzden. Türkçe isimleri Dana Bağırtan, Karaca Otu, Harbak gibi isimler. 50 – 70 santimetreye kadar gelişen saplar, parçalı, daimi yeşil yapraklar, her sapın ucunda türüne ve rengine göre açan çiçekler… Açık sarı, beyaz, yeşil, kırmızı ve mor renkleri var. Çiçekler aralık ayında açmaya başlıyor, türüne göre temmuz ayına kadar da devam ediyor.

Yurtdışında, özellikle İngiltere ve Amerika’da çok moda. Kışın fazla kar, yağmur bitkiyi etkilerse yapraklarında kararmalar oluşabilir. Milliyet blog’dan Murat Pilevneli’nin bu çiçek hakkındaki önerisi ise İlkbaharda üst gövdeyi, toprak seviyesine kadar kesmeniz. Bu sayede daha canlı yapraklar fışkıracak. Pilevneli’nin bir başka önerisi ise; çiçekleri evinizde vazoda uzun süre saklamak istiyorsanız kestiğiniz sapı çiçek dibine kadar yer yer çizin, kesin. Kaynar suya batırın. Daha sonra soğuk suya çiçek de içine girecek şekilde daldırıp birkaç dakika bırakın. Bu yöntem bu bitkide çok işe yarıyormuş.

a4

– Beyaz Yasemin

Sıcak iklimlere has bir çiçek olduğu düşünülse de güneye bakan muhafazalı bir yere dikildiğinde az serin iklimlerde de kolaylıkla yetişir. Çiçeklenme mevsimi uzundur. Mayıs ayından sonbahara kadar sürekli açar. Pembe renkli tomurcuklar açtığında beyaza döner. 8-9 metre uzayabilen yasemin çardakları çok güzel sarar. Enfes kokusu için eve yakın yetiştirilir. Budama gerektirmez.

a5

– Kardelen

Herkesi etkileyen bir hikayeye sahiptir kardelen. Şarkılara şiirlere de konu olan bu çiçek, ölüceğini bile bil güneşi görünce yüzünü döner güneşe.

Kış aylarının en gözde çiçeklerindendir. Karlı günlerde çiçek verdiği için ‘yılın ilk çiçeği’ denir ona. Botanik bilimindeki adı ise Galanthus Nivalis’tir kardelenin. İngiltere’nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı.

Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli, humuslu toprakta kolayca yetişebilen, – 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler Ocak ayından Mart sonuna kadar çiçek açabiliyor.

– Diğer kış çiçekleri

Akasya, Zambak grubu (Alstromeria), Atlas çiçekleri (Amaryllis), Kış sümbülü (Bergenia), Karanfil, Krizantem, Siklamen, Gerbera, Zencefil çiçeği, Evergreens, Noel gülü (Helleborus), Mahonya, Mountain Ash, Nergis, Orkide, Yabani defne, Kış defnesi, Beyaz Yasemin, Kadeh çiçeği (Wintersweet).

GÖNDERMEK İÇİN

Zambak ve Lale Grubu, Kış sümbülü, Gerbera, Orkide, Nergis, Beyaz Yasemin, Karanfil…

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close