2020’de Mutlaka Okumanız Gereken Kitaplar


6
6 points

2020 yılı planlarımızın henüz çok başındayız. Bu sene, geçen senelere oranla daha fazla kitap okumayı kendinize hedef edindiyseniz ya da kitap önerileri istiyorsanız, sizler için 2020’de mutlaka okumanız gereken kitaplar listesini hazırladık!

Kitap okumak kimileri için bir hobi kimileri için de her gün gerçekleştirilen bir aktivitedir. Son yıllarda elektronik kitapların ve okuyucularının da artması ile teknolojiye de entegre olan bu yüz binlerce yıllık gelenek, tüm devirlerde popülaritesinden hiçbir şey kaybetmeyecek.

Farklı türler için önerilerde bulunduğumuz 2020 yılı okuma listenize hemen eklemeniz gereken kitaplar için listemizi inceleyin.

Kişisel Gelişim: Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler sunan kitap, Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın hayata dair tavsiyelerini barındıran bir kişisel gelişim kitabı. Her yaştan insanın kendine bir pay çıkarıp faydalanabileceği kitapta İlber Hoca, tecrübelerinden yola çıkarak bilge tavsiyelerde bulunuyor. Çocukluktan yetişkinliğe, hayatın her aşamasında faydalanabilinecek bu çözümler ile Bir Ömür Nasıl Yaşanır? bize anlatan kitap, hayatımızın her anında ihtiyacımız olacak türden bir el kitabı. Hemen şimdi, size yol gösterecek bu kitabı ÇiçekSepeti’nden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Fantastik: Gondolin’in Düşüşü – J.R.R. Tolkien

Gondolin'in Düşüşü
Gondolin’in Düşüşü

Orta dünyalılar burada mı? Tolkien evrenine kendini kaptırdıktan sonra fantastik hiçbir dünyadan aynı keyfi alamayanların susuzluklarını dindiren Gondolin’in Düşüşü, 2020’nin ilk ayında raflardaki yerini aldı.

Christopher Tolkien’in yayıma hazırladığı son kitap olan Gondolin’in Düşüşü, Tolkien’in yayımlanmamış eserlerinden ve Kadim Zamanlar’ın üç büyük öyküsünden biri. Bazı kişilerce Silmarillion’daki en güzel hikayelerden biri olarak düşünülen bu hikaye, mağrur bir Elf halkının yaşadığı, yüzyıllardır ayakta duran Gondolin’in düşüşünü konu alıyor.

Romantik: Aynı Yıldızın AltındaJohn Green

Aynı Yıldızın Altında
Aynı Yıldızın Altında

Romantik bir hikayeden çok daha fazlası olan Aynı Yıldızın Altında, yayınlandığı senenin en iyi kitabı seçilmiş, New York Times’ın En Çok Satanlar listesinde 1 Numara olmuştur. 2012 senesinde yayınlanan bu kitabı hala okumadıysanız, 2020’de mutlaka okuma listenize eklemelisiniz.

Hikayede destek grubunda tanıştığı bedensel engelli bir genç ile olan aşkını anlatan anlatıcı, herkesin hislerine dokunmayı çok iyi biliyor. John Green, kitabının adını Shakespeare’in Julius Caesar adlı eserindeki bir repliğinden esinlenerek belirlediğini belirtmiş. Bu cümle ise şöyle: “Kusur, sevgili Brutus, yıldızlarda değil ama bizde.”

Bilim Kurgu: Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Fahrenheit 451
Fahrenheit 451

Bir kitap okudum ve hayatım değişti mi demek istiyorsunuz? O kitap bu kitap olabilir. İlk olarak 1953 yılında basılan bu eser 2019 senesinin en çok okunanları arasına girdi. Eğer hala okumadıysanız, 2020’nin henüz çok başındayken bitirmenizi öneririz. Zira son zamanlarda herkes bu kitabı konuşuyor!

Kimileri için aradan kaç yıl geçerse geçsin yazılmış en iyi bilim kurgu roman niteliği taşıyan kitapta baskıcı bir gelecek toplumu anlatılıyor.

Korku: Sakın Arkana Bakma – Jennifer McMahon

Sakın Arkana Bakma
Sakın Arkana Bakma

Okuyucularını şaşırtma konusunda oldukça başarılı olan Jennifer McMahon, 12 yaşındaki Lisa’nın ormanda kaybolması ile başlayan hikayesini lanetli bir geçmiş ile gerçeklikten uzak olayların birbirine girmesi ile iyice karıştırıyor.

Heyecanla ve zaman zaman gerilerek okuyacağınız, bir solukta bitirip kitaplığınızda yer vereceğiniz bu kitap 2019’un en çok okunanlarından oldu. Eğer korku ve gerilim sevenlerdenseniz, 2020’de Sakın Arkana Bakma’yı mutlaka okumalısınız.

Biyografi: Geleceği İnşa Eden Adam – Elon Musk

Geleceği İnşa Eden Adam
Geleceği İnşa Eden Adam

Otobiyografi tarzında olan Geleceği İnşa Eden Adam kitabını Elon Musk bizzat kaleme alıyor. Başarı hikayesini ve sırlarını paylaştığı kitabında yaptığı konuşmalarından kesitler de yer alıyor. Teknoloji ve bilim kurguya ilgili olanların, bugünün dünyasını şekillendiren dehalardan birinin kaleminden geleceğin dünyasını merak edenlerin tek solukta okuyacağı ilham verici bir kitap.

Tarih: Çernobil – Andrew Leatherbarrow

Çernobil
Çernobil

2019’un şüphesiz en çok ilgi uyandıran dizisi olan Çernobil, etkisi hala geçmeyen bu üzücü olayın yeniden ilgi uyandırmasına yol açtı. Tarih kitapları arasında birden popüler olan Çernobil-Akılalmaz Gerçekleriyle Dünyanın En Büyük Nükleer Felaketi kitabı, 1986 yapımıdır. Bu tarih kitabı 2019 sonlarında yeniden basıma girdi ve yeni okuyucuları ile buluştu.

Çernobil’e dair tüm gerçekleri öğrenebileceğiniz bu kitabı tarih koleksiyonunuza mutlaka eklemelisiniz.

Şiir: Gökyüzü Herkesindir – Zülfü Livaneli

Gökyüzü Herkesindir
Gökyüzü Herkesindir

Bir gün
çok bunalırsan
denizin dibinde
yosunlara takılmış gibi
soluksuz
sakın unutma gökyüzüne bakmayı
gökyüzü senindir
gökyüzü herkesindir

Nazım Hikmet

2020’nin en taze ve Zülfü Livaneli’nin son şiir kitabı olan Gökyüzü Herkesindir, ressam Abidin Dino’nun eserleri ile süslenmiş. Kitap, adını Nazım Hikmet’in aynı adlı şiirinden almış. Okuyucularından iyi yorumlar alan bu kitap, mutlaka okumanız gereken kitaplar arasında yer alan Gökyüzü Herkesindir, özellikle şiirseverlerin kütüphanesinde bulunmalı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seda Sipahi