Ev & Dekorasyon

Yenilenme Zamanı: Dekorasyon Trendleri

Ev dekorasyonunuz şu anki haliyle size sıkıcı geliyor, bazı durumlarda kullanışsız kalıyor ve biraz değişiklik yaparak yenilenme ihtiyacı hissediyorsanız bu yazımızda dekorasyon trendleri konusunda vereceğimiz bilgiler oldukça işinize yarayacaktır.

Hayatın bize sunduğu yeni yaşam koşulları ile birlikte tasarım dünyası ve bilinen pratikler değişime uğramaya başladı. Evde geçirilen zaman arttıkça kişisel ihtiyaçlar farklılaştı ve aslında evler; ofis, restoran, spor salonu, kafe kısacası her şeyi yaptığımız yer haline geldi. Bu durumda daha işlevsel, daha doğal ve daha farklı tasarım dillerinin ön plana çıkmasına, insanın doğaya ve özgürlüğe duyduğu ihtiyaçlarla bu tonların tasarım diline yansımasına neden oldu diyebiliriz.

Dekorasyon Trendleri

Şimdi gelin dekorasyon trendleri nelermiş daha yakından bakalım…

Doğal Materyaller ve Sürdürülebilirlik

2021 dekorasyon trendleri - doğallık

Bu yıl, farkındalık yılı olabilir. Çevreye verilen zarar ve yaşanılan felaketler insanların seçimlerinde farklılaşmaya gitmesine neden olmaya başladı. Artık üretilen ürünlerde kullanılan malzemeler ve üretim şekilleri de önemli konular. Doğal ahşap, rattan ve dönüştürülebilir ham madde ürünleri dekorasyonlarda daha çok yer bulmaya başlayacak diyebiliriz.

Doğal ahşap avize ve doğal rattan ahşap sandalye evinizin dekorunda kullanabileceğiniz özel parçalar olabilir.

Organik ve Kıvrımlı Formlar

2021 dekorasyon trendleri  - organik
Görsel kaynak: Pinterest

Mobilyalarda yuvarlak şekillerin, kıvrımlı, boğumlu formların, top gibi koltukların ve yuvarlatılmış hatların yılı diyebiliriz. Mekana farklı bir hava katarak çekici bir görüntü sunan bu tasarımlara isterseniz vintage dokunuşlar ekleyerek farklı ve özgün bir ortam oluşturabilirsiniz.

Elegan ikili kanepe veya Norm tekli kanepe ile yaşam alanlarınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Arts&Craft Trendi ve Artisan Dekorasyon

2021 dekorasyon trendleri - artinsan
Görsel kaynak: Pinterest

Bir ürünün özel olması ve el işçiliği ile üretilmesi günden güne daha popüler olmaya başladı. El işliğinin öne çıktığı Arts&Craft akımı ve artisan dekorasyon trendi; el dokuması kilimlerden seramik aksesuarlara, doğal mobilyalardan hasır örgülere kadar uzanıyor. Bu parçaları yatak odanızın, oturma odanızın veya mutfağınızın en özel yerlerinde sergileyebilir, vitrinde veya tezgahta dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

Özel olarak üretilen el işçiliği seramik vazo ve el dokuması kılıf dekoratif olarak oldukça hoş bir ortam oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İç Mekan Bitkileri İle Doğal Bir Yaşam Alanı

2021 dekorasyon trendleri - iç mekan bitki

Bitkiler, her zaman dekorasyonun en önemli parçaları arasında yer alıyordu fakat 2020’nin getirdiği köklere ve doğaya dönüş trendi sayesinde önemi birkaç daha arttı diyebiliriz. Evde geçirilen uzun süreler sonrasında bitkilerin sakinleştirici, huzur veren o yeşil büyüsü yeniden hissedildi ve doğala dönüş hızlandı. Artık iç mekan bitkileri evlerde gittikçe daha fazla görünecek diyebiliriz.

Yaşam alanlarınıza farklı bir güzellik katacak iç mekan bitki önerilerimiz; Çatallı Kauçuk bitkisi ve Flamingo çiçeği. Farklı iç mekan bitkileri için ÇiçekSepeti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yüz Silüetleri Her Yerde

2021 dekorasyon trendleri - yüz silüeti
Görsel kaynak: Pinterest

Son zamanlarda hayatımıza giren soyut ve farklı yüz figürleri, hız kesmeden yükselişine devam ediyor. Basit şekilde çizilmiş, renklendirilmiş ve sanatsal dokunuşlarla farklılaşan yüz figürleri tablolardan ev tekstil ürünlerine, aksesuarlardan iç mekan dekoratif ürünlerine kadar her yerde karşınıza çıkabilir.

Evinize küçük dokunuşlarla farklı bir görünüm kazandırmak isterseniz yüz silüeti tablo ve silüet serisi Trilandsia tam size göre ürünler.

70’ler Ruhu Bu Seneye Uzanıyor

2021 dekorasyon trendleri - 70'ler ruhu
Görsel kaynak: Pinterest

Yaşam alanlarına biraz enerji ve hareket katmak için büyük markaların birçoğu 1970’lerin renkli ve eğlenceli stiline göndermelerde bulunmaya başladı. Canlı tonlar, farklı renk paletleri, Retro çizgiler ve yuvarlatılmış hatlar ile psychedelic motifler tasarımlarında sıkça görülecek. Biraz enerji, biraz müzik ve bolca özgürlük…

Collection kahvaltı takımı ve desenli yuvarlak puf ile yaşam alanlarınıza farklılık katabilirsiniz.

Trend Renkler: Sarı Tonları, Gri ve Açık Yeşil

2021 dekorasyon trendleri - sarı ve açık yeşil
Görsel kaynak: Pinterest

Farklı tonlardaki sarıların dekorasyonunda trend olması bekleniyor. Hardal sarısı, yoğun sarı tonları, limon sarısı gibi dikkat çekici tonlarla beraber gri tonları, açık yeşil ve su yeşili de bu senenin dekoratif renkleri arasında yer alıyor.

Sarı ve yeşil tonlarında iki ürün önerimiz; Sarı Antrasit kitaplık ve Elart Nil Yeşili yatak örtüsü.

Çok Amaçlı Dekoratif Ürünler

2021 dekorasyon trendleri - çok amaçlı ürünler

Günümüzde kullanılan eşyaların birden çok işlevi bir arada görmesi işlerinizi oldukça kolaylaştırır. Komodin yerine kullanabileceğiniz aynı zamanda lamba olan bir gece lambası veya mutfakta düzenleyici olarak kullandığınız üründe priz girişi olması gibi detaylar hayatınızı daha kolay hale getirir. Bu nedenle 2021 yılında aksesuarlar ve dekoratif parçalar daha çok fonksiyon sunarak yaşam tarzlarına entegre olmaya başlayacak diyebiliriz.  

Birden fazla fonksiyon sunan ürün önerilerimiz: lambader ve mutfak bangosu.

Dekorasyon trendleri yazımızın sonuna geldik. Yeni yılda trend olan tüm ürünleri ve çok daha fazlasını ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir