Sağlıklı YaşamMalzeme & Ekipman

21 Haziran Dünya Yoga Günü ve Yeni Başlayanlar İçin Yoga Ürün Önerileri

Dünya çapında, yoga yapmanın birçok faydası olduğu konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Yoga Günü, 21 Haziran’da kutlanıyor! Peki yoga yapmakla ilgili siz neler biliyorsunuz? Lafı fazla uzatmadan, bu yazımızda sizi yoga ile hem daha yakından tanıştırmak hem de yogaya yeni başlayanlar için ürün önerileri vermek istiyoruz; hadi başlayalım!

21 Haziran Dünya Yoga Günü Yoga Farkındalığını Artırmayı Hedefler
21 Haziran Dünya Yoga Günü Yoga Farkındalığını Artırmayı Hedefler

Yoga; Hindistan kökenli eski bir zihinsel, fiziksel ve ruhsal bir arınma uygulamasıdır. Sanskritçe’den türeyen yoga kelimesi beden ve bilinç birliğini simgeleyen “katılmak ya da birleşmek” anlamına gelir. Yoga, dünya çapında çeşitli şekillerde uygulanıyor. Ayrıca yoganın popülerliği giderek artıyor.

Dünyanın içinde bulunduğu pandemi (koronavirüs) sürecinde de herkesin farkına vardığı gibi spor yapmak, hareket etmek, kendimize iyi bakmak sağlığımız için oldukça önemli. Yoga da bu yolda bize en çok yardımcı olan, dünya ile başa çıkmamızı sağlayan ve bizi sağlıklı kılan felsefelerden biri.

İlk kez 21 Haziran 2015’te kutlanan Dünya Yoga Günü, yoganın insanlar üzerindeki pozitif etkisini vurgulamak ve farkındalığı yaymak amaçlarını taşıyor. Siz de bu vesilesiyle kendinize dönmek, hareket etmek ve farkındalık kazanmak için yogaya bir şans vermeye ne dersiniz?

Yoga Yapmanın Faydaları

Yoga Yapmak Stresle Başa Çıkmanızı Sağlar
Yoga Yapmak Stresle Başa Çıkmanızı Sağlar

Egzersiz yapmak, yoga yapmak için kullanmanız gereken birtakım ürünler vardır. Ama biz bu ürünlerin ayrıntılarına geçmeden önce gelin bir de yoga yapmak ne gibi faydalar sağlıyor onlara bakalım!

  • İnsanlara sakinlik, huzur, güven ve cesaret kazandıran fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır.
  • Vücudunuzun esnekliğini artırır ve duruşunuzu mükemmelleştirir.
  • Omurganızı korur ve kemik sağlığınızı güçlendirir. Kıkırdak ve eklem bozulmalarının önüne geçer.
  • Kas gücünüzü artırır.
  • Stresle başa çıkmanıza yardımcı olur ve kaygıyı hafifletir.
  • Daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar.

Ashtanga, yin, vinyasa, kundalini… Yoganın birçok çeşidi var; size uygun olanından hemen başlamaya hazır mısınız?

Yeni Başlayanlar İçin Ürün Önerileri

Siz de bir farklılık yapıp spor yapma, hatta yoga yapmaya başlamaya karar verdiyseniz; yoga yaparken kullanabileceğiniz çeşitli ürünler olduğunu da bilmelisiniz. Bu ürünler genel olarak yoga esnasında size yardımcı olmak, sporunuzu daha etkili hale getirmek, sizi rahatlatmak üzere tasarlanmış ürünler. ÇiçekSepeti‘nin Pilates, Yoga, Jimnastik kategorisinden tüm bu ürünlere ulaşmanız mümkün!

1-) Yoga Matı

Triathlon T114 Pilates Egzersiz Minderi 180-61 cm  Yoga Mati MAVİ
Sakatlanma Riskini Azaltır, Yoga-Pilates Egzersiz Matı

Yoga matı, yoga egzersizlerini yapmak için size en çok gereken malzemelerden biridir. Özellikle yoga ve pilates gibi sporlar yapmak istiyorsanız egzersizinizi daha doğru ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek için bir adet mat bulundurmanız oldukça önemli. Aksi taktirde dizleriniz, beliniz ya da vücudunuzun herhangi bir yerini sakatlama riskinizi artabilir. Yoga matını seçerken önceliğiniz matı kalınlığı ve zeminden kaymaması gerektiğidir. Bu aşamadan sonra istediğiniz renk ve desende bir yoga matı tercih ederek yaptığınız yogayı daha etkili hale getirebilirsiniz. Yeni dönemde spor salonuna gidecekseniz kendi matınızı yanınızda taşımanız da daha sağlığınız için daha iyi olacaktır.

2-) Yoga Blokları

Dünya Yoga Günü
Yoga Pozlarını Daha Etkili Hale Getirir, Yoga Blok

Yoga blokları genel olarak yoga akışındaki pozları uygularken pozları geliştirmek, dengenizi sağlamak ve size yardımcı olmak görevlerini üstlenir. Köpük, bambu, ahşap veya mantardan yapılan yoga bloklarından kendinize uygun herhangi birini seçerek yoga akışınızı daha etkili hale getirebilirsiniz. Bloklar sayesinde doğru hizalanmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca sakatlıkların önüne geçerken bazı pozlarda yaşadığınız fiziksel kısıtlamaları en aza indirebilirsiniz.

3-) Yoga Kayışı

Yoga Kayışı
Yoga Pozlarını Derinleştirir, Yoga Kayışı

Yoga yaparken bir kayışa neden ihtiyacım olsun ki? diye düşünmeyin. Yoga pozları esnasındaki duruşunuz iyileştirmek, esnemeyi derinleştirmek ve uzatmak için yoga kayışı kullanabilirsin. Özellikle yogaya yeni başlayanlar, vücudu kısa sürede esnemeyenler, uzun bir aradan sonra yogaya dönüş yapanlar için kayışların rolü oldukça büyüktür. Yoga ekipmanları yoga yapmanızı kolaylaştırır ve yaptığınız spordan daha çok keyif almanızı, daha etkili bir sonuçla karşılaşmanızı da sağlar.

4-) Yoga Roller

Dünya Yoga Günü
Kasların Gevşemesini ve Isınmasını Sağlar, Yoga Roller

Roller aslında yoga esnasında kullanılan bir ürün olmaktan ziyade yoga öncesinde veya sonrasında vücudunuzu rahatlatmak ve kaslarınızı gevşetmek amacıyla kullanılan bir üründür. Yogaya yeni başlayanlar ya da yoga yaptıktan sonra kaslarında ağrı olanlar için oldukça kullanışlıdır. Yoga yaptıktan sonra roller kullanmak kas gerginliğini ve ağrıyı hafifletir, eklem hareket açıklığınızı artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca yoga öncesinde roller kullanmak da ısınmanızı ve vücudunuzun yogaya hazırlanmasını sağlar. Yoga rutininize rollerları da ekleyebilirsiniz.

5-) Yoga Tekerleği

Arkaya eğilmeler, zor esneme pozları, ters duruşlar… Yogada çeşitli pozlar vardır. Bu pozların bir kısmı bazen oldukça ileri düzeydir. Bu yüzden pozlar esnasında farklı ürünler kullanmanız gerekir. Yoga tekerleği, esnekliği artırmak ve gerilmeye yardımcı olurken gerginliği serbest bırakmak için tasarlanmış yardımcı bir üründür. Bu tekerlek yalnızca yoga yapanlar için değil koşucular ve sporcular için de oldukça kullanışlıdır. Yoga tekerleği sayesinde uzanamadığınız yerlere uzanabilirsiniz. Ayrıca bükülemediğiniz şekilde bükülerek istediğiniz gibi omuzlarınızı açabilirsiniz. Deneyip de yapamadığınız asanaları bir de yoga tekerleği ile deneyin!

6-) Spor Taytı

Dünya Yoga Günü
Rahat Bir Şekilde Spor Yapmanızı Sağlar, New Balance Tayt

Yoga yapmak için kullanabileceğiniz ekipmanların yanı sıra yoga yaparken kullanacağınız kıyafetler de oldukça önemli. Vücudunuzu saran, vücudunuza tam oturan, yoga yaparken sakatlanma riski yaratmayacak kıyafetler seçmeniz oldukça önemli. Bol, geniş kıyafetlerle yoga yapmaya çalışırsanız bunun pek de konforlu olmadığını fark edersiniz. Spor yapmak için en uygun kıyafetlerden biri taytlardır. Zevkinize uygun taytlar için ÇiçekSepeti’nin Spor Tayt kategorisine göz atabilirsiniz. Rahat, esnek ve yumuşak kumaşlardan oluşan taytlarla yapacağınız yogalar daha bir keyifli olacak!

7-) Spor Büstiyer

Dünya Yoga Günü
Rahat Bir Şekilde Spor Yapmanızı Sağlar, Nike Indy Sporcu Sütyeni

Taytlardan sonra yoga yaparken sizi rahatsız etmemesi gereken giysilerden biri de üst giysiler! Tüm dikkatinizi pozlara vermek, düşüncelerinizi mattan ayırmamak için spor yaparken doğru kıyafetleri seçmelisiniz. Spor bra giymeden yapacağınız sporlar esnasında göğüs dokularınıza da zarar verebilirsiniz. Bir spor bra giymek, yoga yapmak için mükemmel duruma gelmenizi sağlayacaktır. Yoga yaparken rahat edebileceğiniz çeşitli bralar, sporcu sütyenleri Sporcu Sütyeni Bra kategorisinde sizleri bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir