Sağlıklı YaşamBeslenme

A Vitamini Ne İşe Yarar, Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için vücudun ihtiyacı olan vitaminleri doğru oranda almak oldukça önemlidir. Bu vitaminlerden biri olan A vitamini, bir grup yağda çözünen bileşiğin genel ismidir ve birçok farklı alanda vücuda yardımcı olur. Bu yazımızda “A vitamini nedir, faydaları nelerdir ve hangi besinlerde yüksek oranda bulunur?” gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

A vitamini retinol olarak da adlandırılan ve yağda çözünen bir bileşendir. Besinlerde 2 farklı şekilde bulunmaktadır. Et ve süt gibi hayvansal ürünlerde önceden oluşturulmuş haldeyken bitkilerde Provitamin A (beta-karoten) şeklindedir. Bu bileşenin % 8’i vücutta A vitamini haline getirilmektedir.  Bunun dışında A vitamini deposu karaciğerdir ve yaklaşık olarak %90’ı karaciğerde depolanmaktadır.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Sağlıklı bir yaşam için A vitamini olan besinleri beslenme düzeninize eklemeniz gerekir.

Besinlerdeki A vitamini değerlerine geçmeden önce “Günlük ne kadar A vitamini almak gerekir?” sorusunuz cevaplayalım. Yetişkin bir kadın için günlük 1000 mikrogram, yetişkin bir kadın için 800 mikrogram, çocuklar ve ergenler için ise 300-600 mikrogram yeterlidir. Peki, A vitamini hangi besinlerden alabilirsiniz?

Bitkilerde bulunan beta karaten gerektiğinde vücut tarafından kolayca A vitamine dönüştürülür. Karatonler aynı zamanda antioksidan görevi gördüğünden birçok fayda da sağlamaktadır. Meyve olarak kavun, kayısı, mango ve papaya; sebze olarak ıspanak, brokoli, havuç, tatlı patates ve bal kabağı gibi besinlerde yüksek oranda bulunmaktadır. A vitamini vücutta sadece yağ ile tüketildiğinde emilebilir. Bu nedenle de kaynağında çok fazla yağ yoksa zeytinyağı, avokado yağı gibi kaliteli yağlarla birlikte tüketilmelidir.

Retinol formundaki A vitamini ise hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. Balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, karaciğer gibi besinlerde bolca yer alır. Bunlar dışında doktor tavsiyesiyle A vitamini takviye ürünlerini de kullanabilirsiniz. En iyi kaynaklardan bazılarının değerleri şu şekildedir:

 • Büyük bir yumurtada 75 mikogram
 • 100 gram somon içerisinde 63 mikogram
 • 1 su bardağı sade yoğurt içerisinde 32 mikogram
 • Bir adet orta boy tatlı patateste 1.403 mikogram
 • ½ su bardağı çiğ havuçta 459 mikogram
 • 5 adet kuru kayısıda 63 mikogram

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir cilt için vitamin içeren besinlerin tüketimi oldukça önemlidir.

A vitamini açısından zengin beslenmenin yaşlanma öncesi sorunların önlenmesinde yardımcı olduğu ve cilt kanseri riskini azalttığı gözlemlenmiştir. Retinoik asit ve retinoidler, cildin üst tabakasında bulunan hücrelerin 25 gün süren olgunlaşma, atılım döngüsü üzerinde etkilidir. A vitaminin türevleri olan bu bileşenler sayesinde cildiniz daha sağlıklı görünür.

 • Cilt hücrelerinin yenilenmesi ve onarımını hızlandırır. Cilt üzerinde ölü deri tabakasının atılmasında da yardımcıdır.
 • Açık veya kapalı kemodonların oluşmasını engeller. Bu sayede akne oluşumu ve var olan aknelerin giderilmesinde etkilidir.
 • Cilt yüzeyinin yenilenmesi ve üst deri tabakasında yer alan lokalize lekelerin azalmasında etkilidir.
 • Yaşlanma belirtileri olan ince yaşlanma ve çizgilerin oluşmasını engeller. Yaşlanma karşıtı etki göstermektedir.
 • Düzenli ve yeterli oranda alınan vitamin, kolajen yapımına destek verir. Bu sayede cilt daha esnek ve dayanıklı bir hale gelir.
 • Retinoidler, UV ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkan cilt kanseri ve öncü lezyonların gelişimini önlemektedir. Ayrıca güneş ışınlarının neden olduğu yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde de yardımcıdır.

Vitamin desteği almadan önce kesinlikle bir dermatoloji uzmanına danışmalı ve cilt yapınıza uygun şekilde destek alınmalıdır. Cilt dışında A vitamini; diş ve kemik yapılarının sağlıklı bir şekilde oluşmasına, virüslerin neden olduğu enfeksiyonların giderilmesinde etkilidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve iyi şekilde çalışmasına da katkı sağlar. Hem erkek hem de kadınlarda sağlıklı üreme sistemini sürdürmek içinde yardımcıdır. Kanser ve türevlerinin oluşmasının da önüne geçilmesine katkı sağlar.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için ihtiyacınız olan tüm besin takviyesi, vitamin ve mineral takviyesi çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir