Trend

Airfryer Temizliği Nasıl Yapılır?

Son dönemlerin popüler mutfak ürünlerinden biri, air fryer çeşitleridir. Kızartma, haşlama, soteleme gibi farklı pişirme yöntemlerini denemenize yardımcı olan air fryerlar ile mutfakta işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Peki bu harika ürünü kullandıktan sonra nasıl temizleyeceğinizi biliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise airfryer temizliği nasıl yapılır, detayları yazımızda bulabilirsiniz!

Pratik kullanımıyla herkesin gönlünü kazanan air fryer, evde farklı yemekleri daha kolay ve kokusuz şekilde pişirmenize yardımcı olan ürünlerden biri. Hava fritözleri sayesinde herhangi bir yağ kullanmadan ya da çok az yağ kullanarak pişirme, kızartma yapabilirsiniz. Peki bu ürünü nasıl temizlemelisiniz? Şimdi bu soruyu cevaplayalım!

Teknoloji tutkunlarının vazgeçilmezi olan elektronik dünyasına adım atın! En yeni ve en trend elektronik ürünleri keşfetmek için uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Akıllı telefonlardan son teknoloji bilgisayarlara, güncel elektronik cihazlarla dolu bu fırsatı kaçırmayın! 🌟

Airfryer (Hava Fritözü) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıcak hava sirkülasyonu ile çalışan air fryer sayesinde pek çok farklı lezzeti kolayca pişirebilirsiniz. Et ve balık, sebzeler, hamur işleri, dondurulmuş ürünler pişirmek ya da kuru yemişleri kavurmak için airfryerları kullanabilirsiniz.

Airfryer temizliği nasıl yapılır
Mutfakta Harikalar Yaratmanızı Sağlayacak Airfryerlar

Son teknoloji bu cihazın temizliğinden bahsetmeden önce birkaç madde ile airfryer özelliklerinden bahsedelim:

 • 360 derece sıcak hava sirkülasyonu teknoloji sayesinde yiyecekleri kısa sürede, yağsız ya da az yağlı şekilde pişirmenizi sağlar.
 • Daha az yağ kullanımı teknolojine sahip olduğu için yemekleri dumansı pişirmenize yardımcı olur.
 • Sepete koyduğunuz her şeyin eşit şekilde pişmesini sağlarken yiyeceklerin dışında çıtır bir dış tabaka oluşturur.
 • Kızartma, buz çözme ve fermantasyon seçenekleri vardır.
 • Sabit sıcaklıkta kolayca yoğurt mayalama, meyve & sebze kurutma ya da buzlu gıda çözdürme olanağı sunar.

Airfryer ile ilgili detaylı bilgiye Son Dönemin Popüler Ürünü; Air Fryer Nedir, Nasıl Kullanılır? yazımızdan ulaşabilirsiniz. Biz şimdi, bu harika ürünü temizleme yöntemlerinden bahsedelim!

Elektronik ürünleri temizlerken her zaman çok daha dikkatli olmanız gerekir. Sıcak, fişe takılı ya da çalışıyor haldeyken elektronik ürünleri temizlememelisiniz. Air fryerların da yalnızca iç kısımları ve ısıtma ünitesi bölmelerini temizleyebilirsiniz. Bunun için de bazı aşamaları takip etmeniz önemli. Ayrıca tabii ki hava fritözünü kullanmadan önce ürünün kullanma kılavuzunu mutlaka okumalısınız. Air fryer temizliği yaparken şu aşamaları takip edebilirsiniz:

Adım Adım AirFryer Temizliği

 • İlk olarak ürünün fişini prizden çekin ve ürünün sıcak olmadığından emin olun.
 • Daha sonra hava fritözünün kapağını açıp sepetini ya da tavasını çıkarın.
 • Sepeti ya da tavayı temiz su ile kolayca yıkayabilirsiniz.
 • Daha sonra ürünün iç kısmını temiz ve nemli bir sünger ile sert darbeler uygulamadan silin.
 • Ürünün tamamen kurumasını bekleyin.
 • Hava fritözünün sepetini de kuruladıktan sonra sepeti yerine yerleştirin.

Hava fritözünü temizlerken çelik tellerden ya da sert uçlu fırçalardan uzak durmalısınız. Aksi halde ürünün plakalarını çizebilirsiniz. Bu da hem sağlıksız bir ortam oluşmasına hem de daha sonra kirlerin birikmesine sebep olur. Her kullanımdan sonra ürününüzü temizlerseniz kirlerin birikmesine engel olmuş olursunuz. Bu da zor lekeler oluşmasını engelleyeceği için temizlik işini kolaylaştırır.

Air fryer temizliği işte bu kadar kolaydır! Siz de hem farklı markaların farklı modellerdeki airfryer çeşitlerini hem de çeşitli temizlik malzemelerini Çiçeksepeti’nde online olarak keşfedip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir