TeknolojiTeknolojik Ürünler

Akım Korumalı Priz Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüz dünyasında elektrik en önemli güç kaynağı ve artık hemen hemen her şey elektrikli gereçlere bağlı durumda. Hal böyle olunca elektrikli ürünler konusunda bazı konulara daha dikkat etmek gerekiyor. Çünkü oldukça hassas ve pahalı olan cihazların yüksek akımla zarar görmesini kimse istemez. Bu cihazların uzun ömürlü olması için en önemli etken sabit voltaj aralığındaki akımdır. Bu akımı da akım korumalı priz sayesinde düzenli şekilde elde edebilirsiniz.

Elektronik aletler için standart voltaj seviyesi 220 Volt 50 Hertz değerindedir. Ancak bazı durumlarda gelen elektrik akımında dalgalanmalar olur ve bu durum cihazınızda beklenmedik sorunlara yol açabilir. Akım korumalı priz, elektronik cihazların ani güç dalgalanmasına maruz kalmasının önüne geçerek gelen yüksek voltajın cihaza vereceği zararı yok eder. Bu sayede elektronik cihazlarınızı güvenle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Teknoloji tutkunlarının vazgeçilmezi olan elektronik dünyasına adım atın! En yeni ve en trend elektronik ürünleri keşfetmek için uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Akıllı telefonlardan son teknoloji bilgisayarlara, güncel elektronik cihazlarla dolu bu fırsatı kaçırmayın! 🌟

Akım Korumalı Prizlerin Özellikleri

akım korumalı priz özellikleri
Yaşam alanları ve iş yerlerindeki cihazlarınızı korumak için akım korumalı priz almaya karar verdiyseniz, bazı noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bu sayede en iyi sonucu alabilirsiniz.
  • Akım korumalı prizlerin kablo uzantılı olan veya direkt olarak priz bağlantısı sunan modelleri bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre korumalı prizin yeterli çıkış sayısına karar vermelisiniz. 3’lü, 4’lü, 5’li, 6’lı gibi birçok farklı çıkış seçeneği sunan modeller arasından seçim yapabilirsiniz.
  • Akım korumalı prizlerde Joule değeri oldukça önemlidir. Bu değer prizin ne kadar enerjiyi emebileceğini göstermektedir. Joule değeri ne kadar yüksekse prizin o kadar yüksek koruma sağlayacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle minimum 600-700 Joule değerlerde olan prizleri tercih etmelisiniz.
  • Akım korumalı prizlerin maksimum güç değeri de önemli bir noktadır. Prizi kullanacağınız cihazın güç değeriyle uyumlu bir priz edinmelisiniz. Akım korumalı prizin maksimum güç değerinden yüksek güçte bir cihazda kullanılması beklenmedik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle seçim yaparken bu duruma dikkat etmelisiniz.
  • Priz üzerinde gösterge ışığının olması işinizi kolaylaştıracaktır. LED ışıklı bir model tercih ederek priz üzerindeki güç akımını kontrol edebilirsiniz.
  • Akım korumalı prizin TSE başta olmak üzere gerekli sertifikaları almış olması önemlidir. Ayrıca garantisi olması da işinizi kolaylaştıracaktır. Sorun yaşamamak adına bilinen ve diğer kullanıcılar tarafından yorumlarla desteklenen ürünleri tercih edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kontrollü priz
Akım korumalı priz hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Akım korumalı priz ekstra elektrik harcar mı?

Akım korumalı prizler ekstra bir elektrik harcamaz. Priz üzerinde fişe takılı olan cihazlar, bağlı oldukları sürece elektrik harcar. Ancak kapatma tuşu olan prizleri tercih ederek diğer cihazların da çalışmadıkları zaman enerjilerini keserek tasarruf sağlayabilirsiniz.

  • Akım korumalı priz hangi cihazlarda kullanılabilir?

Uzatma kablolu, kablosuz, tekli ve çoklu modelleri bulunan akım korumalı prizler tüm elektronik cihazlarda kullanılabilir. Ancak çok pahalı olan akıllı televizyon, bilgisayar, buzdolabı gibi elektronik cihazlarda kesinlikle kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu tarz cihazların akımdan korunması hem ömürlerini uzatır hem de sizi olası tehlikelere karşı korur.

  • Akım korumalı priz neden tercih edilmeli?

Elektrik akımındaki dengesizliklerden cihazlarınızı koruyan akım korumalı priz, yüksek voltajın cihazlarınıza zarar vermesinin önüne geçer. Ayrıca bu cihazların elektrik akımındaki farklılık nedeniyle yanma vb. sorun yaşamasını da engeller. Ek olarak düzensiz akımın cihazları yıpratmasının önüne geçerek ömürlerinin daha uzun olmasına yardımcı olur.

Tüm elektronik cihazlarınız için priz çeşitleri ve güç kaynaklarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir