TrendÇiçek Bakımı

Deve Dikeni Çiçeği & Özellikleri

Deve Dikeni veya Devedikeni, Türk Dil Kurumu’nun tanımlamasıyla yol ve tarla kenarlarında yetişen, 30 ile 100 cm yüksekliğine erişebilen birkaç yıllık otsu bir bitki. Adını çok iyi bildiğimiz bu bitki aslında çok da bir şey bilmiyoruz aslında. Akrep Burcunun çiçeği Deve Dikeni hakkında bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz.

Ekim ayının son haftasıyla birlikte artık akrep burcu insanlarının etkisi altına girmeye başlıyoruz. Bu burcun çiçeğinin standart bir çiçek olmayacağı elbette belli, zira akrep burcundan bahsediyoruz. Zoru seven, savaşçı ruhunun içinde büyüleyici güzellikte bir çiçek barındıran, zorluklarla mücadele ettikçe daha da güzelleşen deve dikeni, tüm özellikleriyle bir akrep burcunu anlatmıyor mu?

Bu çiçeğin akrep burcunun çiçeği olması, taşıdıkları karakteristik özellikler hesaba katılınca kaçınılmaz oluyor. Yazımızı incelerken hem bu gizemli çiçeği, hem de akrep burcunu daha yakından tanıyacağız.

deve dikeni
Kaynak: Giphy
 • Papatyagiller familyasından gelen Deve dikeni adeta bir çirkin ördek yavrusudur. Güzel görünümünü fark etmek için biraz büyümesi gerekir.
 • Taşlık alanlar, tarlalar gibi sakin ama çetrefilli yaşam şartlarının bulunduğu alanlarda yetişebiliyor bu çiçek. Açık yeşil dikenli yapraklarının üzerinde mor püsküllü görünümlü bir çiçeği mevcut. Büyüleyici bir renge sahip olan deve dikeni, kısa süreli de olsa taze kaldığı dönemde çok hoş bir koku yayıyor.
 • Etrafındaki dikenler, adeta güzelliğini koruma altına almış, kendisine zarar verme ihtimali olan hiçbir şeyi yanına yaklaştırmıyor. Bazen güzelliğine kapılıp elde etmek isteseniz de, onu incitmemek için son derece dikkatli ve nazik olmanız gerekiyor, yoksa nereden geldiğini bile anlayamadığınız bir dikenini elinize batırıveriyor.
 • Çiçeklerini genellikle yazın ortasından itibaren sergiler. Temmuz ve Ağustos ayları deve dikeninin aylarıdır.
 • Nadiren beyaz çiçekler de açabilir.

Tıpkı akrep burcu insanları gibi, deve dikeni de zor koşullara rağmen güzelliğini sergilemekten çekinmiyor.

Deve Dikeni Bitkisi
Görsel: Pinterest

Kendini rahatça koruyabildiği için insanlar ondan ilk etapta uzak durmayı tercih ediyorlar akrep burcu insanları da deve dikeni de. Tabi cazibesine kapılmamak mümkün olmadığı için bir süre sonra ona ulaşmanın yollarını aramaya başlıyorlar. Bunun en kolay yolu ise nezaket ve iyi niyet. Ona zarar vermeyeceğinizden emin olup özenle yaklaştığınız takdirde onu avuçlarınıza alabiliyorsunuz, tabi özenli davrandığınız sürece kalıyor avuçlarınızda. Ufacık bir özensizliğiniz halinde elinize dikenini batırıp sizden uzaklaşıveriyor.

Şayet bir akrep severse derinden seviyor, tüm iyi niyeti ve güzelliğini sevdiğine sunmaktan çekinmiyor. Ama sanmayın ki her şeyini açık ediyor severken? Her akrep, derinlerinde bir sır saklar, mutlaka size anlatmadığı bir şeyleri var. Tıpkı deve dikeninin görünen yüzünün ardındakiler gibi.

Deve Dikeni Bakımı ve Yetiştirilmesi
 • Deve dikeni iklim bakımından çok seçici değildir ancak ılıman iklimleri daha çok sever. Güneşli bölgelerde daha kolay yetişir ve serpilir.
 • Genellikle yabani olarak yetişir. Toprak ve sulama için ekstra istekleri bu sebeple yoktur. Ortama ayak uyduran bir çiçektir. Nemli ve organik maddelerce zengin topraklarda yetişebilir.
 • Deve dikeni yabani olarak yetişir demiştik ancak siz bilinçli olarak yetiştirmek istiyorsanız tohum ile deve dikeni yetiştirebilirsiniz. Tohumlara ekmek istediğiniz toprağa serperek ekebilirsiniz.
 • Ekim için en uygun aylar ilkbahar başlarıdır. Şayet saksıya ekim yapacaksanız ya da serada bakacaksanız bu işlemi bahar gelmeden şubat gibi yapmanız önerilir.
 • Deve dikeni bitkisinin hasadı da yaz biterken yapılır. Sonbahar gelmeden hemen önce Ağustos ayı bu işlem için uygundur.
Deve Dikeni Faydaları Nelerdir?
 • Deve dikeni içinde reçine, amine, albümin, agmatin ve yağ bulunduruyor. Bu özler sayesinde karaciğere sayısız fayda sağlıyor. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesine, zararlı maddelerden arınmasına olanak tanıyor.
 • Özellikle fazla ilaç tüketilmesi veya alkol kullanılması ile zarar gören karaciğer üzerindeki tahribatı azaltıyor.
 • Böbreklerin çalışmasına yardımcı olurken idrar yollarında yaşaşan problemleri de rahatlatıyor.
 • Safra kesesinde oluşabilen rahatsızlıklar için faydalıdır.
 • Ateş düşürücüdür.
 • Romatizmaya bağlı olan rahatsızlıklarda ağrıların azalmasına yardımcı olur.
deve dikeni çiçeği
Görsel: muchpics.com
Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Tıbbi alanda birçok ilaç için önemli bir etken madde olan deve dikeninin birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmekte ve kullanımı popülerliğini korumaktadır. Hatta eczanelerde tablet halinde deve dikeni tohumu bulabilmeniz bile mümkündür.

Hasadı yapılan deve dikeninin olgunlaşmış çiçekleri ağustos, eylül ve ekim aylarında toplanır. Yıkanır, kurutulur ve dövülür. Tohumları çıkarılarak kullanıma hazırlanır ve porselen kaplarda muhafaza edilir.

Çayı yapılarak tüketilebilir. Özellikle yemeklerden önce bir bardak deve dikeni çayı içilmesi önerilir. Bu sayede sindirimsel bir rahatlama söz konusu olacaktır.

Toz halinde kullanılabilir. Direkt olarak yutarak tüketilebilir.

Tentür olarak kullanılabilir. Tentür, bitkisel alkol ile üretilen sıvı bir ilaçtır. Damla veya sprey olarak kullanılması yaygındır.

Hatırlatmakta fayda var, deve dikeni ilaçlar için oldukça önemli bir maddedir. Bu sebeple başka bir ilaç kullanırken tüketilmemesi ve de mutlaka doktor kontrolünde kullanılması önerilir.

Unutmayın, bir akrep de deve dikeni gibi eğer isterseniz sizi tüm zararlı düşüncelerden ve negatif hislerden arındırabilir, ayrıca onun derin ve tutkulu sevgisi kalbinize iyi gelir.

Şayet bir akrep tanıyorsanız, şanslısınız. Çünkü en derin duyguları onunla yaşar, dostluğu, aşkı, arkadaşlığı en güzel ve yoğun biçimde hissedersiniz. Onların kıymetini bilin, çünkü onlar sizin kıymetinizi biliyor. Bunu yeri geldiklerinde sergileyemeseler de gözlerindeki ışıltıdan anlayabilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir