Moda & GüzellikKişisel Bakım İpuçlarıKozmetik Ürünler

Cilt Bakımında Aktif Bileşenler Ne İşe Yarar?

Cilt bakımı, çok katmanlı ve düzen gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte doğru bakım ürünlerini kullanmanız ise cilt sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Aktif bileşenler olarak bilinen ve cilt problemlerinin giderilmesinde rol oynayan bakım ürünleri, birçok farklı üründen oluşmaktadır. Peki, aktif bileşenler tam olarak nedir?

Aktif bileşenler, belirli cilt sorunları için etkisi laboratuvar ortamında kanıtlanmış içeriklerden oluşur. Cilt görünümü yenilemek ve sorunların giderilmesinde yardımcı olmak için üretilen ürünlerin birçoğuna aktif bileşen diyebiliriz. En çok kullanılan ve cilt bakım rutininizde kesinlikle yer alması gereken aktif bileşenlere gelin şimdi birlikte bakalım…

Yaşlanma Karşıtı Bakım: Retinol

Aktif bileşenler: retinol
Aslında A vitaminin bir türevi olan retinol, özellikle yaşlanma karşıtı bakımında etkili olan bir ürün.

Nemlendirici krem ve serum gibi ürünlerde yer alan retinol, hücre yapısının iyileşmesine yardımcı olur ve kolajen üretimini destekler. Bu sayede ince çizgi görünümünün giderilmesinde rol oynar. Eğer ince çizgilerden kurtulmak ve yaşlanma belirtilerini geciktirmek istiyorsanız, retinol içeren ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin; L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu, içerdiği retinol sayesinde kırışıklıklarda %36 oranında etki göstermektedir.

Nem Sorunu Olan Ciltler: Hyaluronik Asit

Aktif bileşenler: hyaluronik asit
Vücutta bulunan ve doğal olarak üretilen hyaluronik asit (HA); cilde esneklik, dolgunluk ve nem kazandırmaktadır

Belli bir yaştan sonra vücutta üretimi azalan hyaluronik asit, nem sorunu başta olmak üzere diğer sorunlara neden olmaktadır. Cildin ihtiyacı olan hyaluronik asit içeriğini geri kazandırmadığınız takdirde nemsiz, sertleşen ve esnekliğini kaybeden bir cilde neden olursunuz. Bu nedenle belli bir yaştan sonra kesinlikle hyaluronik asit içeriği ile cilde nem kazandıran ürünleri tercih etmelisiniz. Örneğin; Vichy Mineral 89 içeriğinde yer alan hyaluronik asit içeriği ile cildinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olur.

Güneş Koruması: Çinko Oksit ve Diğerleri

Aktif bileşenler: çinko oksit
Güneş koruyucu ürünlerin aktif bileşenler içermesi önemli bir konudur.

Güneşin zararlı UV ışınları, cilde oldukça büyük zararlar vermektedir. Bu sorunun önüne geçmek için çinko oksit, titanyum dioksit, avobenzon ve oksibenzon aktif bileşenlerini kullanabilirsiniz.  Bu aktif bileşenler, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlarken UV ışınlarının emilmesine yardımcı olur. Güneş bakımında oldukça faydalı olan bu içeriklerin alacağınız güneş koruyucu içerisinde yer almasına dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Örneğin; La Roche Posay Invisible Fluid SPF 50+ içeriğinde bulunan aktif bileşenlerle oldukça faydalı bir üründür.

Hiperpigmentasyon: AHA ve C Vitamini

Aktif bileşenler: aha
Cilt renginin eşit olmaması haline hiperpigmentasyon, denilmektedir.

Cildin bir kısmında koyu lekelenmeler yer alı. Bu rahatsızlığın giderilmesinde, alfa-hidroksi asitleri (AHA) ile C vitamini etkilidir. . AHA’lar ciltteki koyu lekelerin soyularak cilt üzerinden atılmasına yardımcı olur. C vitamini ise renk eşitsizliğini gidererek dengeli bir cilt tonu elde etmenizi sağlar. Örneğin; Kiehl’s Powerful Strength Line Reducing Concentrate, içeriğinde bulunan %12,5 oranında C vitamini sayesinde cilt renk tonu rahatsızlığının giderilmesinde oldukça etkilidir.

Akneye Eğilim Gösteren Ciltler: BHA

cilt bakımı
Akne, birçok kişinin kabusu ve bazıları için bir sorundan fazlası…

Akneye meyilli bir cilde sahipseniz, salisilik asit içeren ürünlerden faydalanmanız gerekir. Özellikle beta hidroksi asidi (BHA) olan salisilik asit, akneye meyilli ciltlerde bakterilerin ortadan kalmasını hızlandırır. Bu nedenle akne için bir ürün alacağınız zaman BHA aktif bileşeninin içeriğinde yer aldığına dikkat etmelisiniz. Örneğin; La Roche Posay Effaclar tonik, içeriğinde yer alan BHA aktif bileşenleri ile oldukça etkilidir. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlere kesinlikle tavsiye ederiz.

Aktif bileşenler hakkında bilgiler verdiğimiz yazımız burada sona eriyor. Tüm cilt bakım ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir