Kişisel Bakım İpuçlarıModa & GüzellikTrend

Aktif Kömürün Cilde Faydaları Nelerdir?

Cilt bakımı, pek çok farklı detayı barındıran bir bakımdır. Nemlendiriciler, hyoluronik asitler, serumlar… Farklı ürünleri kullanarak cildinizde etkileyici sonuçlar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Aktif kömür de, cildiniz için kullanabileceğiniz etkileyici ürünlerdendir. Vücuttaki toksinleri atmak, kimyasalları uzaklaştırmak, gözenekleri açmak gibi faydaları olan aktif kömür ile siz de cilt bakımınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz!

Son dönemlerin trendlerinden olan aktif kömür, cilt bakımında etkili ürünlerdendir. Cilt bakımının popüler bileşenlerinden biri olun aktif kömürü, cilt bakım uzmanınıza da danışarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki aktif kömür nasıl kullanılır, neler için kullanabilirim, faydaları nelerdir gibi sorularınız varsa, yazımızın detaylarına geçebilirsiniz!

Aktif Kömür Ne için Kullanılır?

Aktif kömürün ilk kullanım amacı, cildi derinmelesine temizlemek ve toksinlerden arındırmaktır. Ciltteki gözenek görüntülerini azaltmak ve cildi parlatmak, aktif kömürün en temel özelliklerindendir. Bu siyah toz, ciltte temas ettiği yabancı maddeleri ve toksinleri ciltten uzaklaştırmak için adeta bir mıknatıs gibi davranır.

Aktif kömürü; saçlarınız ya da cildiniz için kozmetik ürün olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca aktif kömürü sağlığınız için de tüketebilirsiniz. Saç dökülmesi, kepek, saç derisi problemleri, tıkanmış saç kökleri gibi problemleri çözmenizde de yine aktif kömür size yardımcı olacaktır. İçeriğindeki doğal bileşenler sayesinde aktif kömür, saçlarınızın yenilemesinde etkilidir. Ayrıca yine ciltteki büyük gözeneklerin, yağlı görünümünün azalması için de aktif kömürü kullanabilirsiniz.

Bade Natural Akneye Eğilimli Ciltler İçin Bentonit Ve Aktif Kömür Içeren Kil Maskesi
Cildiniz için En İyi Bakım: Aktif Kömürlü Maske

Aktif Kömürün Faydaları

Aktif kömürü pek çok farklı şekilde raflarda görebilirsiniz. Krem formunda, maske formunda, jel formunda, toz formunda, diş macunu formunda… Her birini farklı bir problemin çözümü için kullanabilirsiniz. Cildiniz, dişleriniz ya da saçlarınız için kullanabileceğiniz aktif kömürün pek çok faydası vardır:

 • Ciltteki gözenek görünümlerinin azalmasında etkilidir.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonların azaltılmasında etkilidir.
 • Bakteri, kir, mikropartikül gibi cilde zarar veren şeylerle savaşarak cildinizin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Tıkanmış gözenekleri açmada etkilidir.
 • Aşırı sebum, yağlı beslenme, kirli cilt cüzeyi gibi sebepler ile oluşan cilt kaygılarını azaltmanızda etkilidir.
 • Diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Ayrıca ağızdaki pH dengesini de düzenler. Bu da ağızdaki kötü koku oluşumlarının, çürüklerin, diş eti rahatsızlıklarının azalmasına yardımcı olur.
 • Cilt yüzeyindeki ölü derileri kazımanıza yardımcı olur.
 • Sivilce izleri, koyu lekeler gibi problemlerin azalmasında etkilidir.

Aktif Kömürü Nasıl Kullanabilirsiniz?

Aktif kömürün farklı versiyonları olduğu için her birinin kullanım yöntemi de farklıdır.

 • Dişleriniz için aktif kömür kullanımı: Dişler için aktif kömür, fırçalama esnasında kullanabileceğiniz tarzdadır. Diş fırçanızı ıslattıktan sonra fırçayı aktif kömüre daldırabilirsiniz. Ya da aktif kömürlü diş macunu kullanarak klasik şekilde masunu fırçaya sıkabilirsiniz. Daha sonra normal şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Klasik şekilde dişlerinizi temizleyip haftada 2-3 kere bu işlemi tekrar edebilirsiniz.
 • Cildiniz için aktif kömür: Ciltteki problemleri gidermek için krem ya da maske formundaki aktif kömürü kullanabilirsiniz. Maskeyi cildinize klasik şekilde uygulayıp daha sonra maskeyi soyabilirsiniz ya da yıkayabilirsiniz. Düzenli kullanımda aktif kömürün cildinize ne kadar iyi geldiğini görebilirsiniz.
 • Yiyecekler ile aktif kömürün kullanımı: Aktif kömürlü limonata, aktif kömürlü yulaf lapası, aktif kömürlü smoothie… Bu tarz yiyecek ve içecekler hazırlayarak da aktif kömürden faydalanabilirsiniz. Tabii ki bu tarz gıdaları tüketmeden önce doktorunuza danışmanız ve onun kontrolünde bu ürünleri kullanmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde cilt bakımınız için aradığınız heeer şeyi bulabilirsiniz. Maskeler, kremler, solüsyonlar… Size iyi gelecek her şey Çiçeksepeti’nde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız: 

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir