Trend

Uygun Bütçeyle Şık Görünmenizi Sağlayacak Alışveriş Tüyoları

Stil sahibi olmayı ve şık görünmeyi herkes ister. Hatta buna hiç önem vermediğini söyleyenler bile çoğu zaman nerede, ne giymesi gerektiğine dakikalarca kafa patlatır. Ancak konu alışveriş olunca bu durum biraz değişebilir çünkü kimisi alışverişe bayılır kimisi hemen olsun bitsin ister. En nihayetinde ise uygun fiyata şık olmak herkesin ana amacıdır. Bu yazımızda uygun bütçeyle şık görünmenizi sağlayacak alışveriş tüyoları sizi bekliyor.

Günümüze aksesuarlarınızdan tutun ayakkabınıza, kıyafet seçiminizden saç kesiminize kadar her şey bıraktığınız izlenim için oldukça önemlidir. Bu nedenle günün modasına ayak uydurmak veya kendi özgün tarzınızı oluşturmak size büyük bir avantaj sağlar. Peki, stil sahibi bir şıklık için çok fazla para harcamak mı gerekir? Elbette hayır! Bir önceki yazımızda “İndirimli ve ucuz alışveriş nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermiştik. Şimdi ise uygun bütçeyle şık görünmek için size alışveriş tüyoları vereceğiz.

Uygun Bütçeyle Şık Görünmek İçin Tavsiyeler

Alışveriş tüyoları - uygun fiyatlı alışveriş tavsiyeleri
Uygun bütçeyle şık görünmenizi sağlayacak birçok yöntem ve alternatif bulunmaktadır. Gelin şimdi bu alışveriş tüyoları nelermiş daha yakından bakalım.

1-) Gerçekten istediğiniz tarz nedir?

Öncelikle bütçenizi bir kenara bırakın ve elinizde yeteri kadar bütçeniz olsa nasıl bir tarzda giyineceğinizi düşünün. Bu tarz, klasik bir şekilde sweatshirt kot pantolon kombini, şort-tişört şıklığı veya bir elbise-topuklu ayakkabı şıklığı olabilir. Bu tarzların her biri kendine has parçalar ister ve buna göre adımlar atmanız gerekir. Kısacası biraz zaman ayırın ve nasıl giyinmek istediğinize net olarak karar verin. Çünkü bu karar diğer tüm adımları etkileyecektir.

2-) Gardırobunuzu gözden geçirin

Tarzınıza karar verdikten sonra yapmanız gereken şey elinizdekileri gözden geçirmek olmalıdır. Herkes gibi siz de bir sürü kıyafet aldınız ve bazılarını hiç ama hiç kullanmadınız. Bu nedenle gardırobu açıp her şeyi indirin ve hangi parçanın istediğiniz tarza uygun olup olmadığına karar verin. Şu adımlar size yardımcı olacaktır:

 • Aynı renkteki parçaları bir araya getirin ve elinizde hiç olmayan renkleri not edin.
 • Benzer tarzdaki ürünleri toplayın ve istediğiniz tarzda olmayanları ayırın. Örneğin; onlarca tişörtünüz var ve hiç klasik bir ceketiniz yoksa listenize ceket ekleyin.
 • Ayakkabılarınızı inceleyin ve tek bir tarz yerine çeşitliliğe önem verin. Hepsi spor veya sandalet olmamalı…

Dolabınızdaki tüm parçaları inceledikten sonra kullanmamaya karar verdiğiniz parçaları ikinci el kıyafet satabileceğiniz uygulamalar üzerinden satın. Gelen miktarı yeni tarzınız için alacağınız parçalarda kullanabilirsiniz.

3-) Alışveriş Listesi Hazırlayın

Alışveriş tüyoları - liste hazırlama
Liste yapmak, alışverişi daha kolay bir hale getirir.

Gardırobunuzu düzenlediğinize göre sıra geldi ihtiyaçlarınızı belirlemeye… Bir alışveriş listesi yapmanız, doğru adımları atmanıza yardımcı olacaktır. İstediğiniz tarza uyacağını düşündüğünüz ve dolabınızda olmayan tüm parçaları listeye ekleyin. Farklı tarzlar, renkler ve tasarımlara yer vermeniz dolabınızın çeşitliliğini artıracaktır. Ayrıca her zaman ihtiyacınız olacak olan klasik renk ve parçaların listenizde olmasına özen gösterin. Haftalık kullanımınızı hesaplayın ve bu kıyafetler için ihtiyacınız olan aksesuarları belirleyin. Örneğin; 10 pantolon, 5 şort, 2 etek ve 20 üst giysisi ile 340 farklı kombinasyon yapabilirsiniz. Yani bir yıl için bu kadar parça size yeterli olacaktır. Kısacası miktarı azaltın ve gerçekten seveceğiniz şeylere odaklanarak alışveriş listenizi oluşturun.

4-) Bütçe Sınırınızı Belirleyin

Alışveriş listeniz hazırsa sıra geldi bütçe belirleme adımına. İhtiyaçlarınızın hepsini toplu bir şekilde almak yerine her ay ne kadar bütçe ayırabileceğinizi belirleyin. Bu limiti asla aşmadan bir plan oluşturun ve o takvime uyarak alışverişinizi yapın. Böylece hem bütçenizde büyük bir açık oluşturmayacak hem de istediğiniz ürünlere belli bir zaman aralığında sahip olabileceksiniz.

5-) Online Alışveriş Uygulamalarını Kullanın

Alışveriş tüyoları - online alışveriş
Online alışveriş günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemidir.

Sıra geldi alışveriş tüyoları hakkındaki en önemli kısma… Fiziki olarak gezmek ve alışveriş yapmak oldukça eğlenceli olsa da günümüzde en iyi fiyatları online alışveriş uygulamaları sunmaktadır. Beğendiğiniz tarzdaki ürünleri mağazalarda deneyimledikten sonra bile online sitelerden daha uygun bir şekilde alabilirsiniz. Online alışverişin faydalarını sıralamak gerekirse:

 • Online uygulamalardan alışveriş yapmak için yer, zaman veya mekan kıstasınız yoktur. Dilediğiniz yerden anında istediğiniz tüm ürünleri pratik bir şekilde inceleyebilir ve sipariş edebilirsiniz.
 • Beğendiğiniz ürünün farklı markalarca üretilen muadil modellerini karşılaştırmak oldukça kolaydır. Tek bir marka yerine benzer kalitede farklı markaların ürünleri arasında karşılaştırma yapabilir ve sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.
 • Özel kampanya dönemleri başta olmak üzere kupon toplama ve diğer alternatifleri takip ederek beğendiğiniz ürünleri çok daha uygun bir şekilde alabilirsiniz.
 • Online alışveriş yaparken kampanyaları takip etmek ve ürünlerin fiyatlarını seyrini incelemek oldukça kolaydır. Bunun için mobil uygulamalar üzerinden ürünleri favoriye alabilir ve sonrasında her ürün grubu için koleksiyon oluşturarak tüm ürünlerin fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Üstelik beğendiğiniz ürünün fiyatı düştüğünde veya özel bir fırsat olduğunda bildirim almanız da cabası…

Koleksiyon Nedir, Koleksiyon Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Alışveriş tüyoları - koleksiyon oluşturma
Online uygulama üzerinden oluşturulan koleksiyon hakkında merak ettiklerinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Online alışveriş uygulamaları tarafından sunulan koleksiyon özelliği, favoriye aldığınız ürünleri belli gruplara ayırmanızı sağlar. Koleksiyon özelliğini kullanmak için öncelikle online alışveriş uygulamalarını indirmeniz gerekir.

ÇiçekSepeti mobil uygulamasını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz:

Alışveriş tüyoları - koleksiyon oluşturmanın faydaları
Peki, koleksiyon oluşturmak size ne gibi avantajlar sağlar?
 • Öncelikle koleksiyon oluşturmak sınırsız sayıda beğendiğiniz ürünler arasında kaybolmanızın önüne geçer. Örneğin; beğendiğiniz pantolonlar için bir koleksiyon, tişörtler için ayrı bir koleksiyon yapabilirsiniz.
 • Kafanızda kurguladığınız kombinler için özel koleksiyonlar yapmanız mümkündür. Pantolon, tişört, kol saati, güneş gözlüğü, ayakkabı gibi tüm parçaları koleksiyona ekleyerek unutmadan bir köşede bekletebilirsiniz.
 • Mevsimsel olarak farklı zaman dilimleri için seçtiğiniz parçaları bir arada bulabilirsiniz. Örneğin; yaz koleksiyonu yaparak yaza uygun terlik, güneş kremi, güneş gözlüğü gibi ürünleri tek bir alanda bulabilirsiniz.
 • Beğendiğiniz ürünlerin gruplandırılması haricinde fiyat takibini yapmanızı da kolaylaştırır. Bu sayede bütçenize uygun bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsettiğimiz alışveriş listeniz için bir koleksiyon oluşturarak alacaklarınızı belli bir düzende unutmadan satın alabilirsiniz.
 • Koleksiyona eklediğiniz favori ürünlerinizde fiyat indirimi veya kampanya olduğunda bildirim alarak uygun fiyatlı alışveriş yapabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz koleksiyonları sevdiklerinizle paylaşarak onların da indirimlerden faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Koleksiyon Nasıl Oluşturulur?

Bundan sonrasını uygulamalı olarak ÇiçekSepeti mobil uygulaması üzerinden anlatacağız.

Alışveriş tüyoları -Koleksiyon nasıl oluşturulur?
ÇiçekSepeti mobil uygulamalarını indirmek için:

Mobil uygulamayı indirdikten sonra açılan ekrandan ihtiyaçlarınıza göre ÇiçekSepeti veya Extra kısmını seçin.

ÇiçekSepeti mobil uygulama
Mobil uygulamayı indirdikten sonra açılan ekrandan ihtiyaçlarınıza göre ÇiçekSepeti veya Extra kısmını seçin.

Açılan alanda orta kısımda bulunan Favorilerim kısmına gelin. Çıkan kısımda sizi favoriye aldığınız ürünler ve “Koleksiyonum” kısmı karşılayacaktır.

ÇiçekSepeti mobil uygulama favorilerim
Koleksiyon oluştur kısmına dokunun ve çıkan ekrandan koleksiyonunuza bir isim verin.

Örneğin; yaz kıyafetleri için “2022 Yaz Koleksiyonu” diyebilirsiniz veya eviniz için “Güzel evim” isimli bir koleksiyon oluşturabilirsiniz.

Koleksiyon isimlendirme

Bu işlemden sonra önünüze daha önce favoriye aldığınız ürünler çıkacaktır. Eğer bu koleksiyona eklemek istediğiniz ürün varsa buradan hızlıca ekleyebilirsiniz.

Koleksiyona ürün ekleme
Ürün ekleme adımından sonra dilediğiniz sayıda koleksiyon oluşturabilirsiniz.

Farklı koleksiyonlar oluşturmak için Favorilerim kısmının üst sağ köşesinde yer alan “+” işaretine dokunmanız yeterlidir.

Yeni koleksiyon oluşturma

Eklediğiniz yeni koleksiyonlar ve favori ürünlerinizi Favorilerim sayfası üzerinden takip edebilir, düzenleyebilir veya silebilirsiniz.

Koleksiyonlar
Koleksiyonlarınızı sevdiklerinizle paylaşmanızda oldukça kolaydır. Koleksiyonun sağ alt köşesinde çıkan “Paylaş” kısmına dokunarak direkt olarak sevdiklerinize gönderebilirsiniz.

Ek olarak oluşturduğunuz koleksiyonlar herkese açık olacağı için farklı kişilere de yardımcı olabilir, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak takipçilerinizi mutlu edebilirsiniz.

Uygun bütçeyle şık görünmenizi sağlayacak alışveriş tüyoları yazımız burada sona eriyor. İhtiyacınız olan tüm ürünleri indirimli fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir