TrendHediye Önerileri

Evlilik Onsuz Olmaz: Alyans Nasıl Seçilir?

Birbirini çok seven çiftlerin ilişkilerini evlilikle taçlandırmaya karar vermelerinin bir nişanesi olan alyans, oldukça önemli bir konudur. Evlilik hazırlıklarına başlanırken doğru alyansı bulmak ve binlerce model arasından seçim yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Peki, doğru alyans seçimi nasıl yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir.

Kelime anlamı olarak “İttifak” anlamına gelen alyans, çiftlerin birbirine verdiği birliktelik sözünün simgesidir. Medeni durumun göstergesi olarak da bilinen alyans yüzükler, söz yüzüğü veya nişan yüzüğü olarak da bilinmektedir. Bu nedenle seçimi oldukça önemlidir. Şık olmasının yanı sıra belli değerleri karşılamalı ve sevginizin bir göstergesi olması gerekir.

Alyans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alyans seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
Yüzük seçiminden önce dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda bulabilirsiniz.
  • Aldığınız alyansı uzun yıllar boyunca takacağınızı düşünerek hareket etmeniz gerekir. Ayrıca alyans seçimi tek kişilik bir karar değildir. İki kişinin ortak istek ve beğenisi ile alınması gerekir. Bu yüzden partnerinizin isteklerini dinleyerek kendi isteklerinizi anlatmaktan çekinmemeniz gerekir.
  • Seçeceğiniz alyansın hangi ham maddeden üretildiği oldukça önemlidir. Buna göre rengi, tasarımı ve fiyatı da değişecektir. Bu nedenle seçim yapmadan önce herhangi bir metale alerjiniz olup olmadığından da emin olmanız faydalı olacaktır.
  • Genelde klasik sade alyans tasarımları tercih edilse de farklılıktan korkmayın ve özgür olun. Farklı işlemeler ve modelleri inceleyip karar verin. Unutmayın ki yüzüğünüzü çok uzun süre elinizde göreceksiniz. Bu nedenle rahat takabileceğiniz ve her şeyle uyumlu bir model tercih etmenizi tavsiye ederiz.
  • Alyans üzerinde büyük taşlar veya çok büyük işlemeler olması sürekli takılan bir yüzükte rahatsızlık yaratabilir. Bu nedenle seçimlerinizde konforu da göz önünde bulundurmalısınız.
  • Parmak ölçünüzü profesyonel bir şekilde aldırmanız faydalı olacaktır. Sıcak havalarda parmaklarınız şiştiğinde bile takabileceğiniz bir ölçüye sahip modeli tercih etmelisiniz.
  • Bütçenizi çok zorlamadan yüzük seçimi yapmanız önemli bir konudur. Düğün ve yeni bir ev kurmanın masraflarını göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.
  • Son olarak çift yüzüğü için aynı yüzükleri mi takacaksınız yoksa farklı tasarımlar mı tercih edeceksiniz karar vermeniz gerekiyor. Birbirinin aynı olan modellerde klasik seçimler daha sağlıklıyken farklı yüzüklerde özgün tarzınıza uygun seçimler yapabilirsiniz.

Alyans Modelleri Nelerdir?

Alyans modelleri; kullanılan materyale, desene, renge ve boyuta göre farklılaşmaktadır. Bu nedenle seçim yaparken bu noktalara dikkat etmek gerekir.

1-) Altın Alyans Modelleri

altın alyans modelleri
Altın yüzük modelleri, her zaman favoriler arasında yer almaktadır.

En çok tercih edilen alyans modeli, altın modellerdir. Öncelikle altın yüzük istiyorsanız, yüzüğün rengine karar vermeniz gerekir. Beyaz, pembe (rose), sarı, yeşil gibi farklı renklerde sunulan yüzükler arasından zevkinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Altına karıştırılan bakır oranına göre kırmızı da güzel bir seçenektir. Gümüş oranı yüksek olan yeşil altın, alyansın farklı bir hava kazanmasına neden olacaktır. Fakat son dönemlerde en popüler modeller, beyaz altından üretilen yüzüklerdir. Beyaz altının sade ve şık görüntüsü her yerde ve zamanda kendiniz gösterecektir.

2-) Gümüş Alyans Modelleri

gümüş alyans modelleri
Gümüş yüzük modelleri, altın modellere göre daha uygun fiyatlıdır.

Gümüş yüzük modelleri arasında düz, desenli, taşlı, bombeli gibi birçok farklı model bulunmaktadır. Gümüşün kararma yapma olasılığı olduğundan zaman zaman parlatarak bakım yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle seçim yaparken bu konuyu göz ardı etmemelisiniz. Klasik yüz ve işlemesiz bir model düşünüyorsanız, ince ve sarı altın kaplama modellere göz atabilirsiniz. Bunun dışında farklı tasarımlarda gümüş yüzük seçenekleri arasından kendi tarzınıza en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

3-) Platin Alyans Modelleri

platin yüzük
Platin yüzükler, uzun ömürlü olmalarıyla ön plandadır.

Doğada bulunan en parlak ve sağlam metaller arasında yer alan platin, sert ve işçiliği zor bir elementtir. Bu nedenle platin yüzük bulmak aslında öyle çok kolay değildir. Fiyat olarak da biraz yüksek olan platin, altına göre daha ağırdır. Fakat sağlam yapısı nedeniyle yamulma, çizilme, deforme olma gibi durumlara karşı ekstra dayanıklıdır.

4-) Titanyum Alyans Modelleri

titanyum yüzük
Oldukça dayanıklı olan titanyum yüzükler, çok uzun süre kullanım sağlar.

Koyu gri tonlarında bir renge sahip olan titanyum, çelik gibi dayanıklı ama alüminyum kadar hafif bir elementtir. Oksitlenmeye uğramadığı için kararma yapmaz. Titanyum yüzükler üzerine kaplama işlemi yapılmadığından üzerine gümüş veya altın parça eklenerek şık bir alyansa dönüştürülmesi mümkündür. Eğer klasik bir model istiyorsanız, dayanıklı ve kullanışlı olan bu titanyum yüzükleri tercih edebilirsiniz.

Evlilik hazırlığı için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir