TeknolojiTeknolojik Ürünler

Anakart Oyun İçin Önemli Mi? (Anakart Seçim Rehberi)

Bilgisayar, ortaya ilk çıktığı günden itibaren hayatın birçok alanında kullanılmaya başlandı. Hatta artık günümüzde bilgisayar olmadan birçok işlemi yapamaz hale geldik. Günlük hayatın akışı dışında hobiler de yine bilgisayarlarla birlikte değişti. Bilgisayar oyunları, online veya bireysel olarak oynanabilen ve farklı dünyaların kapılarını aralamanızı sağlayan bir evren haline geldi. Profesyonel olarak oynanan oyunları meslek edinenler veya bu oyunları oynamaktan zevk alanlar, doğru bilgisayarı seçmek veya bir araya getirmek için doğru parçaları seçmeye çalışmaktadır. Bu seçim sırasında belki de en önemlisi anakart seçimidir. Çünkü anakart, bilgisayarın en temel bileşenidir. Bu yazımızda doğru anakart seçimine dair her şeyi bulabilirsiniz.

Bilgisayar dünyası hakkında pek bir bilginiz yoksa öncelikle “Anakart nedir ve ne işe yarar?” sorularını sizin için cevaplandıralım. Anakart, baskı devre kartı olarak da bilinir. Üzerinde çok sayıda yonga seti vardır ve kare şeklinde bir plakadır. Sanılanın aksine sadece bilgisayarlarda değil, cep telefonu veya televizyon gibi birçok elektronik alette bulunur. Kart üzerinde bulunan yonga setleri, cihazın sahip olduğu tüm özellikleri denge üzerinde tutar. Bu sayede tüm sistem düzenli bir şekilde çalışır. Anakart seçimi, sistemin sağlıklı işlemesi için oldukça önemlidir. Oyun oynarken ihtiyacınız olan bilgisayar performansını tam olarak alabilmeniz için anakartın iyi olması dışında işlemci ve RAM ile uyumu da şarttır. Şimdi gelin tüm bu konulara daha yakından bakalım.

Anakart Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakart  alırken dikkat edilmesi gerekenler
Bilgisayarın en önemli parçaları arasında yer alan anakart, farklı performans özellikleri sunar.
  • İlk olarak bilgisayarı kullanım amacınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü masaüstü veya laptop için birçok anakart seçeneği mevcuttur. Intel ve AMD gibi işlemci üreticileri, yonga seti hakkında detaylı veriler sunar ve bu verilere uygun anakart modelleri piyasada bulunur. Bilgisayarınız ofis uygulamalarını açsın, internette rahat gezinme sağlasın, video içeriklerini iyi oynatsın diyorsanız, giriş segmenti anakartları tercih edebilirsiniz. Bu kartların düşük hızlı bellek desteği ve az sayıda USB portu bulunmaktadır.
  • Yüksek performans ve oyun performansı almak için ise işlemci, ekran kartı, bellek gibi bileşenlerin anakart ile uyumlu olması gerekir. Oyuncular için özel olarak üretilen ve ekstra soğutucu, RGB LED aydınlatma, gelişmiş BIOS seçenekleri, çok sayıda slot ve bağlantı portu bulunan anakartlar, maksimum performans almanızı sağlar.
  • Anakart seçiminde işlemci ile uyum oldukça önemlidir. Yonga setleri, işlemci performansını da etkileyeceği için seçeceğiniz işlemci ile uyumlu olan anakart almanız gerekir.
  • Anakartı kullanacağınız bilgisayarın kasasını da göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. Küçük kapasiteli ve teknik donanım olarak basit bir kasaya, yüksek performanslı bir anakart takmanız pek bir şey değiştirmeyecektir. Son yıllarda en çok tercih edilen ATX, Micro-ATX ve Mini-ITX türlerini kasanızın boyutuna göre değerlendirebilirsiniz.
  • Anakartın yonga setleri, değerlendirilecek bellek yani RAM miktarını doğrudan etkiler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, işlemcide olduğu gibi akım ve frekans değişimleriyle hız aşırtma işlemi yapıp yapmayacağınızdır. Bazı yonga setleri bunu mümkün kılarken bazıları bu işlemi yapamaz. Eğer 3200 MHz ve üzeri DDR4 bellek modülü kullanmak istiyorsanız, hız aşırtma destekli anakartları tercih etmeniz doğru seçim olacaktır.
  • Anakartın kaç tane ve hangi formda USB portu sunduğu oldukça önemlidir. USB 2.0, USB 3.0 ve USB 3.1 portu çok sayıda olan anakartlar, size avantaj sağlayacaktır.

Anakart Önerileri

Yukarıda özelliklerini anlattığımız anakart, görüldüğü üzere bilgisayarın ana bileşenidir. Tüm diğer ekipmanları birbirine bağlayan ve performanslarını artıran kısımdır. Bu nedenle anakart, oyun için oldukça önemlidir. Doğru anakart seçimi, oyun performansı ve diğer tüm ekipmanların çalışmasını sağlar. Yanlış seçim ise istediğiniz performansı yakalamanızın önüne geçer. Tüm bu anlattıklarımızı dikkate alarak aşağıda yer alan önerilerimize göz atabilirsiniz.

Not: İlk olarak AMD uyumlu anakart modellerini daha sonra da Intel uyumlu modelleri sıralayacağız.

1-) Asus Prime A320M-F AMD 

 Asus Prime A320M-F AMD anakart
Asus Prime A320M-F modeli, tam olarak bir fiyat/performans ürünüdür.

Listemizin ilk sırasında AMD ile uyumlu en uygun anakart olan Asus Prime A320M-F modeli var. Bütçeniz kısıtlıysa bu anakart beklentinizi karşılayacaktır. Küçük kasa kullanmak isteyenler için bu boyut olarak oldukça büyük avantaj sağlayan anakart, Micro ATX boyutlarındadır. AM4 soketi,  4 adet USB 3.0 ile 2 adet USB 2.0 girişi bulunmaktadır. 32 GB’a kadar RAM desteği sunarken 3200 MHz desteği sağlar. Ayrıca 2 adet RAM slotu ve 1 adet ekran kartı slotuna ilave olarak VGA girişi de mevcuttur.

2-) MSI MPG X570 Gaming Plus

MSI MPG X570 Gaming Plus anakart
Oyun tutkunları için oldukça başarılı bir anakart; MSI MPG X570 Gaming Plus.

Orta üst seviye bir oyun anakartı olan MSI MPG X570 Gaming Plus, ATX boyutundadır. Yani görece biraz büyüktür. Eğer ki kasanızda ATX desteği yoksa kasanızı değiştirmeniz gerekebilir. Oyun tutkunlarının oldukça seveceği MPG X570, yeni nesil Ryzen işlemci desteği sunar. Ayrıca AM4 soket ve AMD X570 yonga setine sahiptir. RAM kısmında 4 adet slot bulunmakta ve bu slotlar maksimum 128 GB RAM’e ve 4400MHz’e kadar destek vermektedir. Ek olarak 6 adet USB 2.0, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-A ve 8 adet USB 3.2 Gen1 Type-A bağlantısı bulunmaktadır.

3-) Gigabyte X570 Aorus Ultra 

Gigabyte X570 Aorus Ultra anakart
Gigabyte X570 Aorus Ultra, oyun ve bağlantı performansı ile yeni favoriniz olacak.

Gigabyte X570 Aorus Ultra, AMD ile uyumlu anakartlar içerisinde en başarılı modeller arasında yer almaktadır. Fiyat olarak orta üst seviyelerdedir. Soğutucu blokları ile ön plana çıkar ve bloklar sayesinde düşük sıcaklıkta çalışarak her zaman yüksek performans sunar. 4 adet slotu bulunmaktadır ve bu slotlar, 128GB RAM ve 4400MHz desteği sağlamaktadır. Wi-Fi 6 desteği bulunan kart, 5.5 kat daha hızlı ve 4 kat daha iyi ağ kapasitesi ile harika ağ performansı sergiler. Ayrıca RGB Fusion 2.0 yazılımı ile anakart üzerinde bulunan RGB aydınlatmalar fan, kasa, RAM gibi diğer RGB aydınlatmalı donanımlarla da uyumlu bir şekilde çalışır.

4-) MSI Meg X570 Godlike

MSI Meg X570 Godlike anakart
Siz isteyin, MSI Meg X570 Godlike gerçekleştirsin.

Üst seviye modeller arasında yer alan MSI Meg X570 Godlike, fiyat olarak en pahalı AMD uyumlu anakartlar arasında yer alır. Boyut olarak da büyük olan kart, büyük bir kasada çalışabilir. Üzerinde 4 adet RAM slotu bulunmaktadır. Bu slotlar, 128 GB’a kadar arttırılabilir RAM ve 4800MHz’e kadar hız desteği sunar. USB portu olarak ise sizi kesinlikle üzmeyecektir. Tüm bu özelliklere ek olarak çoklu ekran kartı desteği, 2 yollu Nvidia SLI Technology ve 4 yollu AMD CrossFire Technology imkanı da cabası!

5-) Gigabyte H310M H

Gigabyte H310M H anakart
Intel işlemci seçeneğinde fiyat/performans olarak en iyi seçenek; Gigabyte H310M H.

Listemizde sıra geldi Intel ile uyumlu anakartlara. İlk sırada fiyat olarak oldukça makul seviyede olan Gigabyte’ın H310M H modeli var. Intel 8 ve 9. nesil işlemcileri çalıştırabilen anakart, HDMI görüntü desteği de sunmaktadır. Bunun yanı sıra arka panel üzerinde 2 adet USB 3.1 Gen 1 ve 4 adet USB 2.0/1.1 port desteği de bulunmaktadır. 2 adet RAM slotu üzerinden 32 GB’a kadar destek sunan cihaz, 2666MHz’e kadar da desteklemektedir.

6-) MSI Mag B460 Tomahawk

MSI Mag B460 Tomahawk
Performans ve istikrar bir arada; MSI Mag B460 Tomahawk.

Orta seviyede bir model arıyorsanız, MSI Mag B460 Tomahawk size göre diyebiliriz. Soğutucu blokları ve RGB aydınlatmaları ile dikkat çeken anakart, 4 adet RAM slotu sunmaktadır. Maksimum 128 GB RAM ve 2933MHz’e kadar hız desteği sağlar. Intel’in 10. nesil işlemcilerini çalıştıran 1200 soket yapısı, performans olarak yüksek seviyelerdedir. Ayrıca 2 adet de M.2 SSD yuvası, 1 adet USB 3.2 Gen2 Type-C, 4 adet USB 3.2 Gen1 Type-A ve 2 adet USB 2.0 girişine sahiptir.

6-) Asus Rog Strix B560-A Gaming

Asus Rog Strix B560-A Gaming
Yüksek performans ve işlevsellik bir arada; Asus Rog Strix B560-A Gaming.

Orta üst seviye bir anakart olan Asus Rog Strix B560-A Gaming, adından da anlaşılacağı üzere bir oyun kartı. 1200 soket yapısına sahip model, 11. ve 10. nesil işlemcileri çalıştırabiliyor. Üzerinde 4 adet RAM yuvası bulunmaktadır ve maksimum 128 GB ve 5000MHz’e kadar destek sağlar. Bunun yanı sıra 2 adet M.2 SSD yuvası, 2 adet ekran kartı yuvası bulunmaktadır. Ek olarak 9 adet USB girişi özellikleri arasında yer almaktadır.

8 -) MSI Mb Meg Z590 Godlike

MSI Mb Meg Z590 Godlike
Premium seviye; MSI Mb Meg Z590 Godlike.

Listemizin son sırasında hem performans hem de fiyat olarak en üst seviyede olan MSI MEG Z590 GODLIKE yer alıyor. 1200 soket teknolojisi ile Intel 10. ve 11. nesil işlemcileri çalıştıran anakart, 4 adet RAM slotu sunmaktadır. Bu slotlar 128 GB ve 5600MHz’e kadar destekler. Tasarım harikası olan kart, soğutucu blokları ile performansını en üst seviyede tutar. Ayrıca RGB aydınlatmaları ile oldukça havalı görünmektedir. Eksi olabilecek özelliği ise E-ATX formunda olması. Yani boyutuna uygun bir kasa bulmanız şart.

Anakart ve diğer tüm bilgisayar donanımlarını uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir