Anne & BebekHamilelik ve Doğum

Anne Sütünü Arttırmak için Neler Yapabilirsiniz?

Bebekler, belli bir yaşa gelene kadar sadece anne sütü ile beslenir. Bebeğin beslenmesini gelişimini sağlayan gıdadır anne sütü. Ayrıca emzirme süreci, anne ile bebek arasında eşsiz bir bağ oluşmasını sağlar. Ama kimi zaman anne sütünün azalması, yetersiz olması mümkündür. Anne sütünü arttırmak içinse bazı yolları deneyebilirsiniz. Peki anne sütü nasıl artar? Hangi besinlerle anne sütünü arttırabilirsiniz? Bu soruların cevabı, yazımızda sizi bekliyor!

Anne sütü, bebeğiniz için en önemli olan beslenme kaynağıdır. Bu yüzden anne sütünüzün az olduğunu fark ettiğinizde ya da fark etmeden, anne sütünü arttıracak şekilde beslenmelisiniz. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren bu süt ile besleneceği ve gelişeceği için sütünüzün ona yetmesi önemlidir. Peki anne sütü neden azalır ve anne sütünü nasıl arttırabilirsiniz? Gelin, detaylara geçelim!

Annelerin Sütü Neden Azalır?

Pek çok neden, anne sütünün azalmasına sebep olabilir. Pek çok araştırmaya göre anne sütünün azalmasındaki temel sebep, stres. Çok fazla stres altında kaldığınızda, yetersiz beslendiğinizde, bebeğinizi yanlış emzirme pozisyonunda tuttuğunuzda sütünüzde azalma olması mümkündür. Gelin, bu sebeplere biraz daha yakından bakalım!

Anne sütünü arttırmak
Anne Sütünü Arttırmak için Beslenme

Stres: Hem anne sütünü azaltan hem de insan sağlığını negatif şekilde etkileyen şeylerin başında stres vardır. Vücutta sütü yapan prolaktin maddesi vardır. Bu madde, emzirdikçe salgıladığınız bir maddedir. Ama sütün kanallardan geçip bebeğe ulaşması için de oksitosin denen hormon devreye girer. Bu hormon da stres düzeyinden etkilendiği için anne stresli olduğunda sütün salınımı daha yavaş olur. Sütün bebeğe ulaşması zorlaşır. Bu yüzden stresi minimum seviyede tutmanız önemlidir.

Bebeği yanlış pozisyonda emzirmek: Bebekleri emzirmek için doğru pozisyon vardır. Bebeğinizi doğru pozisyonda tutmazsanız bebeğinizin süte ulaşması çok daha zor olur. Ayrıca meme uçlarınızda yaralar olması da mümkündür. Bebeğiniz doğduğunda hemşirelerden bebeği doğru tutmanız gereken pozisyonu öğrenebilirsiniz. Ayrıca emzirme yastıklarını da kullanabilirsiniz.

Yetersiz beslenme: Anne sütünü azaltan en önemli sorunlardan biri de yetersiz beslenmedir. Annelerin, bebeklerini en iyi şekilde beslemesi için doğru gıdaları seçmesi önemlidir. Doğru gıdalarla, yeterli şekilde beslenerek anne sütünün azalmasındaki etkileri azaltabilirsiniz.

Sütü azaltan şeyleri öğrendiğimize göre sıra, anne sütünü arttırmak için neler yapabileceğinizde!

Anne Sütünü Arttırmak için Tavsiyeler

Sütü arttırmak için deneyebileceğiniz farklı şeyler var. Bunların başında tabii ki beslenme geliyor. Beslenme şeklinizi değiştirerek, bebeğinizi daha sık emzirerek, bol bol su içerek anne sütünü arttırmak mümkün. Anne sütünü arttırmak için yazımızdaki tavsiyeleri deneyebilirsiniz.

Anne sütünü arttırmak
Süt Arttırma Yöntemleri

Bol su tüketin: Su tüketimi de anne sütünü arttırmanızda etkilidir. Günde yaklaşık 2 – 2,5 litre su içmelisiniz. Bunun yanında rezene çayı, papatya çayı, zencefil çayı ya da anneler için uygun olan diğer süt yapıcı çayları da kullanabilirsiniz.

Bol bol emzirin: Bebekler, günlerinin büyük bir kısmını uyuyarak büyük bir kısmını da emerek geçirirler. Emzirme sürenizi 12-15 dakika civarında tutabilirsiniz. Bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz anne sütünüzün de o kadar artmasını sağlayabilirsiniz.

Süt sağlama makinesi kullanın: Bebeğinizi emzirmediğiniz zamanlarda ise pompa ile sütünüzü sağabilirsiniz. Her emzirmeden sonra yaklaşık 10-12 dakika kadar sütünüzü sağarak muhafaza edebilirsiniz. Çıkan süt az da olsa çok da olsa bu, sütünüzün artmasına yardımcı olacaktır. Kullandığınız sağma pompasına göre bile sağdığınız sütün miktarında değişiklik olması mümkündür. Bu yüzden miktarı kafanıza takmadan sağma işlemini sürdürmelisiniz.

Sütü arttıran besinleri öğünlerinize ekleyin: Anne sütünü arttırmak için en önemli olan konular arasında şüphesiz beslenme vardır. Emziren annelerin dengeli, düzenli ve iyi beslenmesi önemlidir. Sütünüzü arttırmak için ceviz ve badem gibi kuru yemişleri, et ve balığı, yeşil yapraklı sebzeleri, baklagilleri beslenmenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca günde 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde beslenerek kendinizi düzenli olarak doyurabilirsiniz. Böylece bebeğinizi de en iyi şekilde besleyebilirsiniz.

Ayrıca sizin de denediğiniz ve işe yaradığını fark ettiğiniz süt arttırma yöntemleri varsa yorumlarda bize yazabilirsiniz. Çiçeksepeti’nin anne bebek kategorisinde, sütünüzü arttırmanızı sağlayacak yardımcı ürünleri, süt arttırıcı çayları ve gıdaları online olarak kolayca bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir