Anne & BebekTrend

Anne Sütü Sağma Rehberi: Göğüs Pompası Nedir, Nasıl Kullanılır?

Anne sütü, bebeklerin temel beslenme kaynağıdır. Bebekler belli bir yaşa gelinceye kadar anne sütü ile beslenir ve bu şekilde gelişir. Aktif olarak emziren annelerin kullandığı bazı ürünler vardır. Anne sütü pompaları da bunlardan biridir. Çalışan anneler için, emzirmeye engel olan durumlarda kullanmak için ya da sütünüz, bebeğinizin tüketebileceğinden fazla olduğu durumlar için siz de göğüs pompası kullanabilirsiniz. Göğüs pompası nedir, göğüs pompası nasıl kullanılır gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz!

Anne sütü, bebek için en faydalı besindir. Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendiren emzirme süreci, aynı zamanda bebeğin de en iyi şekilde beslenmesini sağlar. Siz de göğüs pompası kullanımı ile ilgili detayları merak ediyorsanız yazımızın devamına göz atabilirsiniz!

Miniklerin ve annelerin güzellik dolu dünyasına hoş geldiniz! Bebek bakımından anne şıklığına kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Özel indirimlerle dolu bu eşsiz alışveriş deneyimini kaçırmayın. Minikleriniz ve sizin için en iyisini sunuyoruz! 🌟

Göğüs Pompası Nedir?

Annelerin kimi zaman sütünü sağması gerekir. Bu bazen bebeği biberon ile emzirmek için bazen de süt fazla olduğu için gereklidir. Bu durumlarda da kullanabileceğiniz en kullanışlı ürün, göğüs pompasıdır. Göğüs pompası ya da diğer adı ile anne sütü sağma makinesi, en basit şekilde göğsünüzden sütü sağmak için kullanabileceğiniz bir üründür. Elektrikli ve manuel modelleri olan süt sağma makineleri ile siz de sütünüzü sağabilirsiniz. Ayrıca göğüs pompalarının tekli ve çiftli modelleri de vardır. Bu ürünleri kullanırken birkaç noktaya dikkat ederek en kolay şekilde sütünüzü sağabilirsiniz.

Süt sağma makinesi kullanırken şunlara dikkat edebilirsiniz:

  • Kullandığınız ürünün ağzı temiz mi? Göğüs pompası kullanırken ürünün vakumlu ağzının mutlaka temiz olması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde hem bebeğiniz için hem de sizin için sağlık problemleri oluşabilir. Bu yüzden makineyi her kullanımdan önce ve sonra temizlemelisiniz.
  • Süt sağımı yaparken her iki memenizden de sağım yaptığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde bir memenizde her zaman süt varken diğeri boş olur.
  • Sağım yaparken doğru pozisyonu bulmanız da önemlidir. Hem rahat olduğunuz hem de sütün en iyi şekilde aktığı pozisyonda oturabilirsiniz.
  • Süt sağma pompasını göğüsünüze doğru şekilde yerleştirmeniz de oldukça önemli. Ayrıca memenizden daha iyi süt gelmesi için pompayı kullanmadan önce memenize birkaç dakika masaj yapabilirsiniz.

Göğüs Pompası Ne Zaman Kullanılır?

  • İş hayatındaki kadınlar için süt pompası kullanımı gereklidir. Bebeğinizden ayrı kaldığınız mesai saatlerinde sütünüzü sağıp özel süt poşetlerinde sütünüzü saklayabilirsiniz. Böylece gerektiği zaman bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz.
  • Kimi bebekler zamanında önce doğar. Böyle zamanlarda bebeğinizin bir süre kuvözde yaşaması gerekebilir. Bu yüzden bebeğinize süt taşımanız gerekebilir. Bu zamanlarda sütünüzü pompalar ile sağıp bebeğinize götürebilirsiniz.
  • Emziren annelerde “mastit” adı verilen, süt kanallarının tıkanması problemi yaşanması mümkündür. Bu tarz problemler yaşadığınızda da süt pompasını kullanabilirsiniz. Böylece memenizdeki fazla sütü sağabilirsiniz ve tıkanmaya sebep olan şeyleri dışarı atabilirsiniz.
  • Sütünüz azsa ya da sütünüz, bebeğinizin içtiğinden fazlaysa da göğüs pompalarını kullanabilirsiniz. Sütünüz azsa sütün daha iyi şekilde gelmesi için; sütünüz çoksa da sütün akmaması için pompa ile sütü sağabilirsiniz.

Göğüs pompası kullanımı ile ilgili detaylar genel bu şekilde. Bir de farklı tiplerde göğüs pompalarını inceleyerek kendiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Bunun için de manuel ve elektrikli göğüs pompalarını incelemeniz gerekir.

Manuel ve Elektrikli Göğüs Pompaları

Birkaç çeşit göğüs pompası model vardır. Bu modeller arasından deneyimlerine ya da diğer annelerin deneyimlerine göre seçim yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle süt pompalarını tanıyalım!

Manuel Süt Sağma Makinesi

Bu tarz makineler, uygun fiyatlı olanlardır. Manuel süt sağma makineleri otomatik değil, kendi eliniz ile kullanabileceğiniz tarzdadır. Bu tarz makineleri her yere kolayca götürüp dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Manuel süt sağma makinelerinde genellikle sadece tek bir memeye takabileceğiniz vantuzlu araçlar bulunduğu için bu makineler ile aynı anda iki memenizden de süt sağmanız mümkün değil. Ayrıca makineyi manuel olarak kullandığınız için de ellerinizin yorulması mümkün. Bir de tabii ki manuel pompalar, elektronik pompalara göre biraz daha az emiş gücüne sahip.

Elektrikli Süt Pompası

İsterseniz tek göğüsten isterseniz iki göğüsten aynı anda süt sağmanızı sağlayan pompa ise elektrikli göğüs pompası. Bu modeller tamamen kendi kendine bir çalışma prensibine sahip. Parçaları iki memenize de taktıktan sonra ürünü çalıştırıp iki memenizden de süt sağabilirsiniz. Elektrikli süt pompalarının klasik olanlara göre %18 daha fazla süt sağdığı söyleniyor. Daha pratik, daha çok süt sağmanızı sağlayan bu ürün ile siz de sütünüzü sağabilirsiniz.

Her iki ürünün kullanımında farklılıklar olsa da genel olarak kullanımlarında benzerlikler olduğunu söyleyebiliriz. Kendi kullanım kolaylığınıza uygun olarak manuel ya da elektrikli göğüs pompası çeşitlerini ÇiçekSepeti’nde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir