Trend

Ara Tatilde Okuldan Uzak Kalmayın! Ara Tatili Verimli Geçirme Yolları

Karnelerin alınması için geri sayım başladı! Artık biricik çocuklarınız 2 hafta tamamen evde. Yani yapacak birkaç etkinlik bulmanın, eğlendirecek birkaç oyun keşfetmenin tam zamanı! Onların enerjilerini atmalarını sağlayacak günler sizi bekliyor. Hem eğlenmelerini hem de ara tatili verimli geçirmelerini sağlamak isterseniz, yazımızın detaylarına göz atabilirsiniz! Çocuklarınızla birlikte ara tatili verimli geçirme yolları bu yazıda!

Pandemi sebebiyle son birkaç yıldır herkesin hayatı değişti. Okullar uzun bir süre boyunca evden devam etti. Evde uzun uzun vakit geçiren çocuklar zaman zaman çok sıkıldı. Sonra okula geri döndükleri için okulun kıymetini biraz anladılar diyebiliriz. :) Esi karantina günlerine dönüş gibi olan ara tatilde, çocukların evde sıkılmaması için birtakım etkinlikler yapmanız gerekebilir. Hem çocukların okuldan uzaklaşmaması, hem de tatili verimli geçirmesi için onları yönlendirebilirsiniz. Biz de bu yazımızda çocuklar için ara tatili verimli geçirme yolları nelerdir, biraz onlardan bahsettik. Siz de önerimizi uygulayarak çocuklarınızı ara tatilde mutlu edebilirsiniz. Ayrıca yazıdakilerden farklı önerileriniz olursa yorumlara ekleyebilirsiniz!

shallow focus photography of books
ÇiçekSepeti Sayesinde Çocuklarınızla Keyifli Bir Tatil Geçirin!

Ara Tatili Verimli Geçirme Yolları

Ara tatilde çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz pek çok etkinlik var diyebiliriz. Bu etkinliklerin kimisi eğitimle ilgiliyken kimisi sadece oyunla ilgili. Evet, zaten uzun bir dönem boyunca okula giden çocukların kısa bir ara da olsa sadece oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Siz de çocuklarınızı doğru şekilde yönlendirerek hem eğlenmelerini hem de okula ara verdikleri bu süreyi verimli geçirmelerini sağlayabilirsiniz!

Sömestirde Evde Yapabileceğiniz Etkinlikler

1- Çeşitli Kutu Oyunları Oynayarak Zihnini Canlı Tutun

stack of jigsaw puzzle pieces
Ara Tatili Verimli Geçirme Yöntemleri

İlk olarak çocuklar için onların sevdiği oyuncakları tercih edebilirsiniz. Kutu oyunları, okula ara veren çocuklar için hem öğretici hem de eğlendiricidir. Ayrıca kutu oyunlarının tüm ailenin bir arada olmasını sağlayan bir etkisi vardır. Günün büyük bir kısmını iş yerinde geçiren ebeveynler için çocuklarla birlikte oyun oynamak hoş bir ortam oluşmasını sağlar. Herkesin seveceği bir kutu oyununu seçerek ara tatilde çocukların zihinlerinin her zaman çalışmalarına yardımcı olabilirsiniz. Hep birlikte eğlenip öğrenmek için çeşitleri Kutu Oyunları kategorisine göz atabilirsiniz!

Çocuklar İçin Eğlenceli Oyuncaklar

2- Birlikte Eğlenceli ve Öğretici Kitaplar Okuyun

Ara tatili verimli geçirme
Ara Tatili Verimli Geçirmek için Yapabilecekleriniz

Kitaplar, hayatın her anında son derece önemlidir. Özellikle küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığını çocuklara kazandırırsanız gelecek hayatlarının çok daha verimli olmasını sağlarsınız. Sömestir her ne kadar bir tatil olsa da bu günleri verimli geçirmek gerekir. Çocuklara baskı yapmadan, onları zorlamadan okula yönelik aktiviteleri tatile dahil edebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte kitap okuma saatleri düzenleyerek hem onların kitap okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz hem de tatilini verimli geçirmesini sağlarsınız. Çocuklarla birlikte kitap okuma saati düzenlediğiniz zaman etraftaki dikkat dağıtıcıları ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede çocukların odaklanmış bir şekilde kitap okumayı sürdürmesini sağlayabilirsiniz. Hem çocuklar için hem de kendiniz için ilgi alanınıza yönelik kitaplar seçmeniz de kitap okuma süresinin artmasına yardımcı olur. Çizgi romanlar, hikaye kitapları, karikatürler, yemek kitapları, romanlar… Hem kendiniz hem sevdikleriniz için aradığınız her şey ÇiçekSepeti’nde!

Çocuklara Okumayı Sevdirecek Çocuk Kitapları

3- Yeni Egzersizleri, Hobileri Deneyin

Ara tatili verimli geçirme
Verimli Bir Ara Tatil için Çocukları Çeşitli Hobilere Yönlendirin!

Çeşitli hobiler ile ilgilenmek, tatili değerlendirmenin en güzel yollarından biridir. Tüm ailenin bir arada olduğu sömestir tatili, çocukların hem dinleneceği hem de öğreneceği dönemlerdendir. Puzzle (yap-boz), çeşitli boyamalar, maket boyama gibi çeşitli hobileri çocuklarınızla birlikte deneyebilirsiniz. Ayrıca onun seveceği müzik aletlerini de sömestir tatiline dahil edebilirsiniz. Karmaşık yapıları çözmek, bir müzik aleti çalmayı öğrenmek, puzzle yapmak zihnin çalışmasına yardımcı olur. Böylece çocuklar hem eğlenir hem de ara tatil verimli şekilde geçirmeye devam eder.  Sömestir tatilinde çocuklar ile bu tarz etkinler yaparken aileniz ile derin bağlar da kurmuş olursunuz. ÇiçekSepeti’ndeki binlerce hobi ürünü arasından çocuklarınız için en iyisini seçebilirsiniz!

Evde Keyifli Vakit Geçirmek İsteyenlere Hobi Önerileri

4- Ders Çalış Baskısı Yapmadan Onu Çalışmaya Yönlendirin

Ara tatili verimli geçirme
Ara Tatili Verimli Şekilde Geçirmek için Yapabilecekleriniz

Çocuklar için bu tatilin hem eğlenmeleri hem öğrenmeleri gereken bir dönem olduğundan bahsettik. Ama bu, çocuklara sürekli ders yapmaları konusunda baskı yapacağınız anlamına gelmemeli. Çocuklara sürekli ders çalışmaları gerektiğini söyleyip onları zorlarsanız, beklentileriniz ters tepebilir. Çocuklarınız için uygun bir ders programı oluşturup onu ders çalışmaya yönlendirebilirsiniz. Günün belli bir saatinde ödevlerini tamamlayıp tekrarları yapan çocuğunuz için daha sonra farklı öneriler sunabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz maddeleri çocuğuna önererek onun hem eğlenmesini hem de öğrenmesini kolaylaştırabilirsiniz. Böylece ona baskı yapmadan tatili verimli geçirmesini sağlamış olursunuz!

Çocuklar için (Öğrenmesi Kolay) Enstrüman Önerileri

Okul Öncesi Çocuklar için Eğitici Oyuncaklar

5- Tatili Tatil Gibi Yaşamasına İzin Verin

Ara tatili verimli geçirme
Çocuklarınızın Eğlenirken Öğrenmesini Sağlayacak Çeşitli İpuçları

Bir dönem çok içi geçsin ya da geçmesin, tatil her çocuğun hakkıdır. Okula 15 günlüğüne ara vermiş çocukların biraz olsun rahatlamasına yardımcı olmanız gerekir. Kimi günler biraz daha geç yatıp kalkması, kimi günler 10 sayfa daha az kitap okuması sorun olmamalıdır. Çocuğunuza baskı yapmadan, tatili tatil gibi geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca aynı zamanda okuldaki bilgi birikiminden uzak kalmaması için öğretici oyuncaklar, enstrümanlar ve kitaplar seçebilirsiniz. Böylece o, tatilini eğlenceli şekilde geçirirken siz de tatilin verimli geçmesini sağlamış olursunuz. Bu aşamada çocuğunuzun kişisel zevklerine, isteklerine kulak verebilirsiniz. Böylece daha verimli bir tatil geçirmesinde ona yardımcı olabilirsiniz!

Çocukların tatili verimli geçirmesi için için ihtiyacınız olan her şeyi ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bulabilirsiniz. Çeşitli oyuncaklar, hobi ürünleri, enstrümanlar ve çok daha fazlasını online olarak keşfedebilirsiniz. Ayrıca çeşitli fırsat ve kampanyalardan faydalanarak uygun fiyatlı alışverişler yapabilirsiniz!

Çocuklar için Birbirinden Güzel Karne Hediyeleri!

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir