Trend

Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zorlu kış günlerini atlatıp bahar aylarının güzelliğiyle rehavetin üzerinizde olduğu günler çabuk geçti ve yaz geldi. Yaza hazırlanırken unutmamanız gereken bir konu var; otomobil bakımı. Yağmur, çamur, kar, buzlanma gibi şartlarda en büyük yardımcınız olan aracınızın yaz mevsiminde gereksinimleri daha farklıdır. Bu nedenle yaz bakımını aksatmamalı ve bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımızda araba yaz bakımı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri bulabilirsiniz.

Yaz tatili için planlarınızı yaptınız ve ne zaman gideceğinizi kafanızda netleştirdiyseniz, yolda sorun yaşamamak adına araba yaz bakımı oldukça önem kazanır. Çünkü kış şartlarıyla yaz şartları tamamen birbirinden farklıdır. Ayrıca tatile çıktığınızda beklenmedik sorunlarının canınızı sıkmasını hiç istemezsiniz. İşte bu nedenle yaz bakımında dikkat etmeniz gerekenler bulunmaktadır.

Araba Yaz Bakımı Adımları

Otomobil yaz bakımı adımları
Otomobilinizin yaza hazır girmesi için aşağıda yer alan konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

1-) Lastik Kontrolü ve Değişimi

Kış aylarında kullandığınız kışlık lastiklere veda etmenin vakti geldi. Öncelikle eğer varsa kış lastiklerini değiştirmeniz gerekiyor. Kış lastiği kullanmandıysanız da lastiğin son durumunu gözden geçirmelisiniz. Yaz bakımında “ Lastiğin dişleri ne durumda, çatlak var mı, yanak kalınlığı ne derecede?” gibi sorulara profesyonel bir cevap almanız şart. Lastikler performans olarak bekleneni karşılamıyorsa bu hem araç performansını düşürür hem de yakıt miktarını artırır. Lastik değişimi sonrasında araç lastik basıncını da yaz boyunca düzenli aralıklarla kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bunun için bagajınızda akıllı kompresör bulundurabilirsiniz.

2-) Far ve Silecek Kontrolü

Otomobilin far ve diğer ışıklarının kontrolü, sadece yaz bakımına özel olmasa da bakım sırasında gözden geçirilmelidir. Fren lambaları, geri vites lambaları, farlar ve diğer tüm lambaları kontrol ettirmelisiniz. Bunun dışında ön ve arka cam silecekleri de kontrol edilerek yenilenmelidir. Kış aylarında çokça kullanılan sileceklerin lastikleri eskidiyse performansı bir hayli düşer. Bu da yağmur başta olmak üzere temizlik konusunda camları temizlemek için engel oluşturur. Ayrıca cam suyunu kontrol ederek eksikse tamamlamayı da unutmamalısınız.

3-) Fren Sistemi Kontrolü ve Rot-Balans Ayarı

Bir otomobilin en önemli emniyet ekipmanı fren sistemidir. Bu nedenle yaz bakımında fren ve balataların kontrol edilmesi gerekir. Fren hidroliğinin seviyesi, balataların seviyesi gibi detaylar kontrol edildikten sonra gerekiyorsa yenilenmeler yapılmalıdır. Lastik ve fren sistemlerinin bakımı sonrasında otomobilin rot ayarı bozulacaktır. Bu nedenle aracın rot ve balans ayarının yapılır. Eğer bakım öncesinde aracınızda “sağa ya da sola çekme” veya “direksiyonda titreme” gibi izlenimleriniz varsa, aracınızın rot ve balans ayarlarını mutlaka baktırmalısınız.

4-) Motor Yağı ve Akü Kontrolü

Otomobil yaz bakımı - yağ kontrolü
Yaz bakımında yağ kontrolü oldukça önemlidir.

Otomobilin motor yağının ortalama her 10.000 km’de bir kontrol edilerek değiştirilmesi gerekir. Değişim kilometresi gelmediyse de yağ seviyesini kontrol ettirmeli ve azalma varsa tamamlamasınız. Bu nedenle bagajınızda küçük boyda olsa motor yağı bulundurmanız faydalı olacaktır.

Yaz tatili için uzun bir yolculuğa çıkmayı planlıyorsanız, aracın akü bakımı ve kontrollerinin de yapılması önemlidir. Temizlik sırasında akü kapakları, kutupları ve diğer bölgeleri temizletebilir, eğer akü sıvı seviyesinde düşüklük varsa saf su ekleyebilirsiniz.

Akü markaları hakkında daha detaylı bilgi almak için “En İyi Akü Markaları” yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

5-) Filtre Değişimi ve Radyatör Kontrolü

Yaz aylarında artan hava sıcaklığı nedeniyle motor soğumaya daha çok ihtiyaç duyar. Bu nedenle hava filtresi başta olmak üzere filtrelerin düzgün çalışması oldukça önemlidir. Kirli ve tıkanmış filtre nedeniyle motora temiz hava gitmediğinden motorda arızalar görülebilir. Ayrıca kirli hava filtresi yakıt tüketiminin de artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yaz mevsimi girişinde filtre kontrolü kesinlikle yapılmalıdır.

Radyatör, otomobilin en önemli parçaları arasında yer alır. Her yaz başlangıcında bakımdan geçmesi gerekir. Böylece olası hararet ve motor arızalarının önüne geçebilirsiniz.

6-) Klima Bakımı ve Kayış Kontrolleri

Yaz sıcaklarında oldukça fazla kullanılan klima, yaz ayları gelmeden kontrol edilmesi gereken bir diğer donanımdır. Kirlenen polen filtresinin değişmesi ve klima gazının seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Bu adımlardan sonra klimanızı rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Klima temizliği hakkında daha detaylı bilgi için “Otomobil Klima Temizliği Nasıl Yapılır?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Motorda bulunan kayışlar, hava şartlarının değişmesiyle gevşeyip kopabilir. Bu nedenle yaz aylarına girerken kontrollerinin yapılması önemlidir. Eskiyen, tahrip olan kayışları yenileriyle değiştirerek yola güvenle çıkabilirsiniz.

7-) İç ve Dış Temizlik

Araba temizleme
Otomobil temizliği her mevsim oldukça önemlidir.

Son adımda ise aracınızın iç ve dış temizliğini düzenli olarak yaptırmanızı tavsiye ederiz. Koltuklar, iç gövde, motor, dış kısım gibi tüm detayların düzenli olarak temizlenmesi, otomobilin hem daha iyi görünmesini sağlar hem de performansına katkıda bulunur. Temizlik sonrasında ferah bir iç mekan için oto kokusu kullanabilirsiniz. Bunun dışında iç koltuklar deri ise deri bakım kremi ile düzenli olarak bakımını yapmanız derinin çatlama ve aşınma sorunu yaşamasının önüne geçecektir. Gövde temizliği için sprey kullanabilir veya temizleme süngeri ile parlatma işlemi yapabilirsiniz.

araba yaz bakımı için gerekli olan ürünler başta olmak üzere tüm oto aksesuar ürünlerini uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti Extra’da bulabilirsiniz.

Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir