Trend

Araç Temizliği Nasıl Yapılır? Hızlı Temizlik için İpuçları

Özellikle şehir yaşamında arabalar olmazsa olmazlardan biridir. Bir yere bir yere kolayca gitmenizi sağlar, hayatınızı kolaylaştırır. Arabalar da pek çok kişi insan ev kadar önemlidir, hatta ikinci evdir. Dolayısıyla onun da bir ev gibi temizliğine önem vermek gerekir. Ama araba nasıl temizliği nasıl yapılır? Araba temizleme ipuçları nelerdir? İşte bu soruların cevapları, yazımızda!

Günlük hayatta sık sık kullandığınız arabanızın sürekli kirlenmesi mümkündür. Bu yüzden zaman zaman detaylı bir araba temizliği yapmanız gerekir. Aracınızın hem içini hem dışını temizleyip onu ilk günkü gibi pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz! Araç temizliği dendiğinizde aklınıza sadece yüzeysel bir temizlik gelmemeli, pasta ve cila gibi ayrıntılı işlemleri de detaylı bir temizlik zamanında yapabilirsiniz. Aracınızın daha uzun ömürlü olması için paspasları, camları ve daha pek çok bölümü ayrıntı olarak temizleyebilirsiniz. Tabii bunun için de doğru temizlik malzemelerini seçmeniz gerekir. Şimdi gelin, araç temizliği ipuçlarına yakından bakalım! Ayrıca aracınızı temizlemek ve onu güzelleştirmek için aradığınız tüm ürünleri ÇiçekSepeti’nde kolayca bulabilirsiniz!

person holding yellow plastic spray bottle
Araç Temizliği Nasıl Yapılır? Hızlı Temizlik için İpuçları

Araç Temizliği İpuçları

Araç temizliğine başlamadan önce, araba temizliği için ihtiyacınız olabilecek ürünleri temin etmeniz gerekir. Böylece temizlik anında çok daha rahat edersiniz. Aşağıdaki listeden eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan ürünleri ÇiçekSepeti’nden kolayca satın alabilirsiniz!

Arabanızı iç&dış temizlemek için ihtiyacınız olanlar:

Gelelim, temizlikle ilgili ipuçlarına! Tıpkı ev temizliğinde olduğu gibi araba temizliğinde de dikkat etmeniz gereken detaylar vardır. Araba temizleme ipuçları olarak şunlardan bahsedebiliriz:

Auto Cleaning Services
Ayrıntılı Araç Temizliği, Görsel: portvale
  • Arabanızı temizlemeye başlamadan arabanızı ne zaman temizleyeceğinize karar vermeniz gerekir. Arabanızı gündüz, her yeri detaylı bir şekilde görebileceğiniz bir aydınlıkta temizlemenizi tavsiye ederiz. Böylece karanlık yüzünden atladığınız yerler olmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Kullanacağınız ürünlerin arabanız ile uyumlu olması çok önemlidir. Mesela arabanızın camlarını silerken sıradan biz bez yerine cam bezi kullanabilirsiniz. Böylece camınızda çizilmeler oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Aracınızı ılık suyla yıkamanız da temizliğin en önemli noktalarından biridir.
  • Araba temizliğine arabanın dışından başlayabilirsiniz. Önce dış, sonra iç temizlik yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim adım adım araba temizliği nasıl olur sorusunun cevabına!

Araba Dış Temizliği

Araç temizliğine dıştan başlayabilirsiniz. Biz de bu yüzden öncelikle dış temizlikten bahsedeceğiz. Araç temizliğini adım adım yaparak çok kolay bir şekilde temizliği tamamlayabilirsiniz.

  • Dış temizliğe aracın jantlarından başlayabilirsiniz. Jantlar en çok kirlenen yerlerden biridir. Bu alanı temizlerken basınçlı su kullanabilirsiniz. Böylece tekerleklerdeki kirleri akıtıp temizliğe başlayabilirsiniz.
  • Daha sonra arabayı yıkamaya geçebilirsiniz. Yıkama işlemini arabanın en tepesinden başlayarak yapabilirsiniz. Böylece kirler en üsten aşağıya doğru akar ve temiz yerlerin kirlenme olasılığı ortadan kalkar.
  • İçerisine temiz su doldurduğunuz kovaya oto şampuanı ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu su ile aracınızı dikkatli bir şekilde, yumuşak bir süngerle temizlemeye başlayabilirsiniz. Süngeri dairesel hareketlerle aracınızın üstünde gezdirdiğinizde inatçı lekelerden de kurtulabilirsiniz.
Araç temizliği
Adım Adım Araç Dış Temizliği
  • Arabayı yıkadıktan sonra farklı bir süngerle camları ve kaputu da köpükleyebilirsiniz. Böylece arabadaki son dokunuşları da yapmış olursunuz. Ardından temiz su ile aracınızı durulayıp detayları tamamlayabilirsiniz.
  • Aracınızı duruladıktan sonra etrafını gezip kirli kalan bir yer olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer kirli kalan bir yer varsa yine sünger ve temiz su ile işlemi tamamlayabilirsiniz. Son olarak bir çekçek ve uygun bir bez ile ıslak kalan yerler ile camları kurulayabilirsiniz.
  • Temizleme işlemi bittiğinde eğer aracınızın ihtiyacı varsa cilalama da yapabilirsiniz.

Aracınızın dışı tertemiz oldu! Şimdi aracın iç temizliğini yapma vakti!

Araba İç Temizliği

Araç içi temizliği de araç dışı kadar önemlidir. Araç içi temizliğine dahil olarak genel olarak şöyledir: Araç koltuk temizleme, paspas temizleme, konsol temizleme, kalorifer peteği temizleme. Tüm bunları adım adım yaptığınızda aracınızı tertemiz bir hale getirebilirsiniz!

Araç temizliği
Araç Temizliği

Araç koltuk temizleme: Araç içindeki koltukların belli aralıklarla temizlenmesi, hijyen açısından önemlidir. Koltuğun temizlenmesinde ilk aşama koltuk yapımında kullanılan malzemeye göre temizlik yöntemini seçmektir. Kimi koltuklar silinebilirken kimilerini sadece süpürmeniz gerekir. Ayrıca koltuk malzemesine göre özel ürün de kullanmanız önemlidir. Örneğin deri koltuklar için özel temizleyiciler kullanabilirsiniz. Temizleyici spreyler ve oto süpürgeler koltuk temizliği için ideal ürünlerden bazılarıdır. Koltuğunuzun kumaşına ve tercihinize göre ürün seçimi yapıp aracınızı temizleyebilirsiniz.

Araç paspas temizleme: Paspaslar da temizliği son derece önemli olan yerlerdendir. Paspaslar genelde kauçuk ve halı olarak ikiye ayrılır. Temizlik malzemelerinizi paspasın türüne göre seçebilirsiniz. Kauçuk paspaslar için köpüklü su fırça, halı paspaslar için daha hassas temizlik malzemeleri kullanabilirsiniz. Paspasları temizlemeden önce tozlarından arınmaları için onları silkeleyip daha sonra temizliğini yapabilirsiniz.

Kalorifer peteği temizleme: Hava giriş çıkışı sebebiyle kalorifer petekleri de sık sık kirlenen alanlardan biridir. Daha temiz hava alabilmek ve kirliliği önlemek için kalorifer peteklerini de temizleyebilirsiniz. Bu alanı temizlerken klimayı yüksek seviyede çalıştırıp ince bir fırçayla içini kirlerden arındırabilirsiniz.

Konsol temizleme: Arabada en sık gördüğünüz yer olan konsol, en çok tozlanan alanlardan da biridir. Bu alanları temizlemek için özel bezler ve spreyler kullanmanız gerekir. Özel spreyleri sıkıp konsolların tozunu almanız bu alanların temizliği için yeterlidir. Mikrofiber bezleri kullanarak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Konsol için kullandığınız malzemenin çok ağır içerikli olmamasına ve aracın havalandırmasına denk gelmemesine dikkat edebilirsiniz.

Aracınızı temizlemek ve daha iyi bir araç içi konfora sahip olmak için aradığınız tüm ürünleri otomobil ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz. Araba içi düzenleyicilerden farklı temizlik ürünlerine, görüntü ve ses sistemlerinden yedek parçalara kadar çok çeşitli ürünler Otomobil Ürünleri kategorisinde sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir