Hediye Önerileri

Aracınızı Kışa Hazırlamak İçin Yapmanız Gerekenler

Soğuk havalar, yağmur, kar, buzlanma gibi meteorolojik etkileriyle kış geldi, geliyor. Araç sahipleri kış bakımı yaptırarak mevsimin etkileri nedeniyle yaşanacak arıza, kaza gibi sonuçların yaşanmasının önüne geçilebilir. “Aracım için kış bakımı yaptırmak istiyorum ama neler yapmam gerekiyor tam olarak bilmiyorum.” diyorsanız aracınızı kışa hazırlamak için yapmanız gerekenler bu yazımızda sizlerle.

Aracınızın kışlık bakımının zamanında ve düzenli olarak yapılması, daha sonra ortaya çıkabilecek ciddi sorunların önüne geçilmesi adına oldukça önemlidir. Eğer kış bakımını zamanında ve eksiksiz yaptırmazsanız daha sonra daha büyük masraflar ve sorunlar yaşayarak pişman olabilirsiniz. Bu nedenle zamanı geldiğinde aracınızı kış mevsimi boyunca güvende tutacak tüm adımları eksizsiz olarak yerine getirmelisiniz. İster kış boyunca aracınız garajda beklesin ister sokakta park halinde isterseniz de gün boyu yollarda… Şimdi gelin hep birlikte eksiksiz bir kış bakımı nasıl yapılır bakalım.

Kış Bakımı

Not: Aracınızın kış bakımı için ihtiyacınız olan her şey uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti oto/aksesuar kategorisinde sizi bekliyor.

Antifriz Oranlarını Kontrol Ettirerek Başlayın

Aracınızın içindeki sıvılar soğuk havalarda eğer kontrol edilmezse donma yapabilir ve bu istemediğiniz sonuçlara neden olabilir. Soğuk havalarda araç içindeki sıvıların donmamasını sağlayan antifriz kullanımı bu yüzden oldukça önemlidir. Radyatörlerin içindeki, camlardaki donmayı engelleyecek motorunuzla uyumlu bir antifriz kullanmalı ve antifriz ölçümü sonrasında eğer ömrü dolmuşsa komple boşaltılıp değiştirmelisiniz.

Antifriz
Antifriz, kış aylarında aracınızı korur.

Kış aylarında aracınızın radyatöründeki muhtemel sızıntı ve kaçakları önlemeye yardımcı olan Brio antifriz, parçaları korozyona karşı korur ve soğutma sisteminin donmamasını sağlar.

Kış Lastiklerine Geçiş Yapmayı Unutmayın

Kış demek, yağmur, kar ve buzlu yollar demek. Islak ve buzlu yollarda aracın kontrolünü kaybetmeden sürüş yapabilmek için aracınıza kış lastiği taktırmalısınız. Her ne kadar yollar karlı günlerde tuzlansa ve kürense de bu yeterli olmayacağından 1 Aralık tarihinden itibaren zorunlu kış lastiği uygulamasına uyarak aracınızı kışa hazır hale getirmelisiniz.

Kış lastikleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Aracınızı Kışa Hazırlayın: Kış Lastiği Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Kış lastiği
Kış aylarında kış lastiği kullanımı bir zorunluluktur.

Islak zeminlerde yüksek seviyede su tahliyesi yaparak mükemmel yol tutuşu ve fren performansı sunan Michelin Alpin kış lastiği, darbelere karşı ekstra dayanıklıdır.

Not: Aracınıza uygun ölçülerde lastik için kış lastiği sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Akü Bakımını Yaptırın

Kış aylarında soğukla birlikte aracınızı uzun süre çalıştırmamanız eğer akünüzde bir problem varsa aracın çalışmamasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle kış ayları gelmeden akünün bakım ve kontrollerini yaptırmalı, bazı hususları takip etmelisiniz. Aküdeki suyun plaka seviyesinin altına düşmediğinden emin olmak, elektrot seviyesi kontrol ettirmek ve mümkün olduğunca kış günlerinde araç hareket etmese bile aracı çalıştırmak akü ömrü için faydalı olacaktır.

Akü takviye kablosu
Akü takviye kablosu kış aylarında hayat kurtarabilir.

Kış aylarında aracınız akü nedeniyle çalışmaz ise akü takviye kablosu hayatınızı kurtaracaktır. 2000cc’ye kadar tüm araçlar için uygun olan kablo, dayanıklı bakırdan üretilmiştir ve 3 metre uzunluğa sahiptir.

Araç Yağını Kışa Uygun Hale Getirin

Aracı olanlar bilir ki yağ kontrolü ve değişimi düzenli olarak 3 ayda bir yapılmalıdır. Bu nedenle hazır kış bakımı için aracınızı götürdüğünüzde araç yağını da kontrol ettirip kışa daha güvenli bir şekilde girmeniz yararınıza olur.

Not: Yağ, soğuk iklimlerde kalınlaşma eğilimi göstereceğinden servisinize kışın daha ince bir yağın aracınız için daha iyi olup olmayacağınız sormanızda fayda var.

Elf motor yağı
Aracınız için en iyisini kullanın; Elf Evolution Fulltech.

İleri mühendislik teknolojileri sayesinde aracın performansını artıran Elf Evolution Fulltech, aynı zamanda motoru aşınmaya karşı korur ve motor ömrünü uzatır. Hem benzinli hem de dizel yakıtlı araçlarda kullanılabilen motor yağı her mevsime ve sürüş stiline uygundur.

Otomobil Aydınlatmalarını ve Cam Sileceklerini Kontrol Edin

Kış aylarında hava daha erken kararır ve yağmur, kar gibi koşullarda görüş mesafesi oldukça azalır. Bu nedenlerle aracınızın aydınlatma sisteminin iyi çalıştığına emin olmak adına kontrollerini yaptırmalı, içeride veya dışarıda çalışmayan ampulleri değiştirmeli, far ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

Kış aylarında aydınlatmalar kadar cam silecekleri de görüş mesafesi sağlamak adına oldukça önemlidir. Zorlu hava koşullarında kurtarıcı olan cam sileceklerinin doğru şekilde çalıştığına emin olmalı, silecek lastiklerinin durumunu kontrol ettirmeli eğer aşınma veya iyi çalışmama durumu varsa yenisi ile değiştirmelisiniz.

Yağmur kaydırıcı film
Daha sağlıklı görüş mesafesi için yağmur kaydırıcı film kullanabilirsiniz.

Kış aylarında yağmurlu günlerde araç dikiz aynalarında takip mesafesi iyice azalır ve su taneleri nedeniyle görüşünüz engellenir. Oto dış dikiz ayna yağmur kaydırıcı film sayesinde aracınızın aynasını kaplayan su taneleri üzerinden akar gider ve temiz bir görüş alanınız olur.

Klima ve Isıtıcıların Kontrollerini Yapın

Kış günlerinde araç içi ısıtıcılarının tam performansla çalışması oldukça önemlidir. Kar ve yoğun yağmur olduğunda yolda sorun yaşayabilir bir süre yolda kalabilirsiniz. Bu durumlarda ısıtıcılar hayati öneme sahip olacağından aracınız klimalıysa polen filtresi ve klima gazını, kaloriferli ise hortumların durumlarını kontrol ettirmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Aracınıza Kış Acil Durum Kiti veya Kış Koşullarına Yardımcı Ürünler Yerleştirin

Kış aylarına hazır olmak için yukarıda saydığımız adımlar dışında aracınızda bazı yardımcı malzemeler olması gerekir. Her durum için kullanabileceğiniz bir acil durum seti, reflektör, el feneri, kar zinciri, takoz, buz kazıyıcı, çekme halatı benzeri malzemeler hayat kurtarabilir. Kişisel ihtiyaçlarınız için ise battaniye, şarj aleti, mum, uzun süre dayanabilecek yiyecekler ve temiz su olması yolda kalma vb. durumlarda oldukça yardımcı olacaktır.

Trafik seti
Trafik seti her araçta bulunmalıdır.

Trafik yönetmeliğine uygun olarak hazırlanan trafik seti, acil durumlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmıştır. Pratik çantası sayesinde araçta kolaylıkla taşınır ve çarpışmaya dayanıklı malzemeden üretilmiştir.

Kış bakım seti
Kış için tüm ihtiyaçlarınız bir arada.

Aracınızı kışa hazırlarken ihtiyacınız olan ürünleri bir arada sunan Autokit Pratik Kışlık Oto Bakım Seti, kış aylarında en büyük yardımcınız olacak. Set içerisinde cam buğu önleyici, cam buz çözücü, 4 mevsim konsantre cam suyu, buz kazıyıcı ve temizlik bezi bulunmaktadır.

Aracınızı kışa hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm ürünler ÇiçekSepeti‘nde VarVar!

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir