Trend

ARALIK AYININ CANLI MEYVELERİ

Artık iyiden iyiye kış mevsiminin içindeyiz, yazlık kıyafetler gibi yazlık meyveler de kalktı tezgahlardan. Siz de benim gibi yaz meyvelerine düşkünseniz üzülmeyin, aralık ayının da meyve potansiyeli yaz aylarını aratmıyor. Hepsi renkli, canlı, üstelik bir miktar daha vitaminli. Malum, hastalıklar ortalarda kol gezerken vitamini bol meyve ve sebzelere ihtiyacımız var. İşte bu ay o meyvelerin ayı! Bakalım tezgahlarda bu aralar hangi meyveleri göreceksiniz?

m1

Elma

Yarım elma, gönül alma cümlesini bir kenara bırakın, bütün bütün yiyin elmaları. Çünkü bu ay soğuk havalarda üşütüp hasta olabilir, öksürüklere boğulabilirsiniz. İşte böyle durumlarda boğazı yumuşatan, içeriğindeki liflerle hazmı kolaylaştıran ve mide problemlerine deva olan bir meyve ile karşı karşıyasınız. Üstelik cilt üzerindeki pozitif etkileri ve ağız-diş sağlığına sağladığı faydalar da cabası.

m2

Mandalina

Söylemeye gerek yok, tam anlamıyla bir vitamin deposu olan bu ufacık tefecik meyve, özellikle bu ayların bir numaralı ilacı. Ama yalnızca buna değil, tansiyona, kalp rahatsızlıklarına ve sinirlere de son derece fayda sağlıyor. Özellikle yaz tatiline daha çok uzun bir süre olduğunu düşünüp strese girdiğiniz zamanlar, alın elinize bir mandalina, hoş kokusunun tadını çıkara çıkara yiyin.

m3

Portakal

Aslında bu meyvenin manav tezgahlarında değil, bildiğin eczanede satılması gerektiğini düşünüyorum ben. O kadar çok faydayı o turuncu kabuğunun altına nasıl saklıyor çözemedim. Yalnızca C vitamini değil, B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyumun da madeni resmen. Kanseri önlemesinden kanı temizlemesine, karaciğere sağladığı faydalardan cilt güzelliğine saymakla bitmeyen tüm bu faydalar için hemen gidip bir tane portakal yiyin.

m4

Muz

Zaten meyvelerin içinde apayrı bir yeri olduğunu düşünürüm ben muz meyvesinin. Meyve değil de sanki bir pasta, tatlı malzemesi gibidir benim için. Tadına doyamam, yemekten bıkamam, elimden bırakamam. Hoş, iyi de yapıyormuşum, zira oldukça faydalı bir meyve imiş kendileri. Kemik gelişimi ve sinir sistemini destekliyor, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarında tedavi edici özellikleri bulunuyormuş. İçinde ise B, C, D, E ve P vitaminleri, magnezyumdan bakıra, demirden fosfora bir yığın da mineral bulunuyormuş. Eh sevenlerine afiyet olsun diyelim.

Evet daha fazla beklemeye gerek yok, tüm bu meyvelerden kocaman bir meyve salatası yapın hadi kendinize. Ne oldu üşendiniz mi? Neyse üzülmeyin, biz sizin yerinize kocaman bir meyve sepeti yaparız, siz de onu yersiniz. Afiyet olsun :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir