Trend

ARMUT, DİBİNE EKİM AYINDA DÜŞER

Ekim ayının ilk günlerindeyiz, artık yazlık meyveler raflardan kalkmaya başladı, birçoğu çoktan bizi terk etti bile. Yaz meyvelerine ayrı bir düşkünlük besleyenlerdenseniz içinizi bir umutsuzluk kaplamış olmalı, fakat bu son derece yersiz. Zira ekim ayı ile birlikte afiyetle yiyebileceğimiz bir meyve ile karşı karşıyayız: Armut.

image

Bu küçük, lezzetli meyve tam anlamıyla bir sağlık deposu. İçeriğinde bir yığın vitamin barındırıyor (B1, B2, B3, C bunlardan bazıları). Potasyum bakımından zengin olduğu için kalp ve böbrek dostu, ayrıca sağlam bir idrar söktürücü. İltihap üzerinde de çok ciddi faydaları var, iyileştirmesinin yanı sıra, yenilemesini de önlemeye çalışıyor. Her gün yenecek olan bir adet armut meyvesi, kanınızı tazeleyip yeniliyor, tansiyonunuzu da dengeliyor. Kansızlık ve kabızlığa da birebir. Mide dostu olan bu meyve, hazımsızlığa da iyi geliyor. Üstelik susuzluğu giderici etkisi de var. En fazla faydayı da yemeklerden önce tüketildiği zaman sağlıyor, bilginize.

İçeriğindeki B vitaminleri sayesinde sinirlerin yatışmasını sağlıyor, zihin yorgunluğuna da iyi geliyor. Zaten onun mis kokulu lezzeti damaklara yayıldığında sinirlerinizin gevşememesi mümkün değil.

Bu kadar faydası varken, hem de tam mevsimindeyken bu nimetten yararlanmamak olmaz değil mi? Siz de lezzetinden dibine düşen armutları mevsimi geçmeden tüketmeye başlayın, gördüğünüz gibi bu lezzetli meyvenin faydaları çok. Afiyet olsun :)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir