Hediye ÖnerileriSevgililer Günü

14 Şubat Yaklaşırken Aşk Denince Akla Gelen İlk İki Şey!

Sizce aşk nedir? Sözlükler herhangi bir şeye karşı duyulan aşırı sevgi ve bağlılık duygusu olduğunu yazıyor peki sizin için ne anlam ifade ediyor?

Şubat ayı kapıda. Dolayısıyla Sevgililer Günü de… Her yıl şubat ayının yaklaşması ile birlikte akıllarda soru işaretleri çoğalmaya başlar. Biz de 14 Şubat öncesinde bu konuyu sizlerle biraz daha derinlemesine ele alalım istedik. Birçok kişi için aslında yapılacaklar belli; sabahın erken saatlerinde en sevdiği çiçeklerle oluşturulmuş bir aranjman gönderilecek ve akşam için güzel bir restoranda yer ayırtılacak. Tabii hediyeyi de es geçmemek lazım! Bir de küçük bir hediye alınacak.

gul ve cikolata
Görsel: WallpapersCraft

Bazı kişiler bunları biraz klişe fikirler olarak görebilir. O zaman onları şuraya doğru alalım; Sevgililer Günü İçin İlginç Hediyeler Daha farklı hediyeler ile sevgilisini şaşırtmak isteyenler elbette olabilir. Ancak yemek, çiçek ve hediye olayının bir klasik olduğunu düşünenler için elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız bu yazımızda.

Sevgililer Günü İçin Klasik ama Şık Ne Hediye Alınır?

Sevgi denince akla ne gelir? Aşkın insan bünyesine hissettirdikleri o kadar derin ve karmaşıktır ki, bilhassa bu duyguyu yaşarken manalandırmak oldukça güçtür. Çoğu kişi aşkını kaybettiğinde anlar aşık olduğunu. Aşk; varken kıymeti bilinmesi gereken en önemli histir. Sevgililer Günü ise aşkın günüdür. Aşkın en yoğun yaşandığı, sevgililerin birbirlerine olan hislerini en saf ve güzel hali ile yaşadıkları zamandır…

Aşk ve Sevgililer Günü denince ise akla iki kelime geliyor; çiçek ve çikolata! Çiçekler ve çikolatalar tüm özel günlerde olduğu gibi, Sevgililer Günü’nde de oldukça talep gören seçenekler. En sevdiği çiçeklerle güne başlayan sevgilinizin mutluluğunu görmek için sabırsızlanmaya başladınız mı?

Çikolata aşık olma hormonu salgılıyor!

Evet, çikolata dedik. Konunun çikolata ile ne alakası var canım! diye düşünüyorsanız oldukça yanılıyorsunuz. Bilim adamlarının aşkın molekülü olarak nitelediği feniletilamin hormonunun çikolata yedikten sonra artışa geçtiğini unutmayın. Çikolatanın birçok faydası olduğu (çok fazla tüketmemek kaydıyla) biliniyor zaten ancak aynı zamanda afrodizyak ve serotonin etkisi de olduğunu biliyor muydunuz?

çikolata
Görsel: Imgur

Ayrıca çikolata sadece serotonin ve endorfin salgılamıyor; bir de feniletilamin salgılanmasına neden olduğundan bahsettik. Feniletilamin, aşkın kimyası denince ilk akla gelen madde. Akla ilk gelmesinin sebebi de aşık olma eşiğini bir hayli yükseltmesi. Araştırmacılar, aşıklarda kalp atışlarının hızlanması, ellerin terlemesi ve zor soluk alıp verme gibi tepkileri beyinde yüksek dozda feniletilamin salgılanmasına bağlıyorlar. Bu hormonun bir adı da ‘aşkın molekülü’

Bir bilim ve teknoloji dergisinde yayınlanan makalede de feniletilamin hormonu şu şekilde anlatılıyor: “İlk görüşte aşktan sorumlu kimyasaldır. Görsel uyanlar şahmınım artırıyor. Aşkta ortaya çıkan göz bebeklerinin büyümesi, karında kan çekilmesine bağlı kramp tarzı duygu, dudaklarda ve cinsel organlarda kanlanmanın artması gibi etkilere neden oluyor.” Çikolata yedikten sonra bu hormonun arttığının gözlemlenmesi sizce de ilginç değil mi? Yani çikolata yemek bir bakıma aşık olmak gibi!

İşte tam da bu sebepler dolayısıyla Sevgililer Günü’nün favori hediyesi tabii ki çiçek ve çikolatadır. İnternette birkaç fotoğraf aratarak kendiniz de görebilirsiniz, her romantik karede bir çiçek, bir de çikolata vardır mutlaka. Afrodizyak etkili, mutluluk hormonu salgılatan, tatlı yiyip tatlı konuşturan çikolatalar, tüm romantik anlarımızın şahitlerinden adeta. Bir şeyin hem bu kadar etkili hem romantik hem de lezzetli olmasıı, onu en sevdiğimize hediye etmek için oldukça etkili bir sebep.

kalpli çikolata
Görsel: codrosu
Çikolatanın Hediye Olarak Verilmesi Geleneği

Peki bir yiyeceğin romantik hediye olarak verilmesi adeti ilk nasıl başlamıştır sizce? Şimdilerde kalpli, güllü kekler, çikolatalar ve kurabiyeler ile hazırlanan Bonnyfood ürünleri bize oldukça romantik anlar yaşatabiliyor. Peki bu olayın çıkış noktası ne olmuştur?

İnternette yer alan bazı kaynaklara göre; aşk, mutluluk, heyecan gibi duyguları harekete geçiren çikolatanın özel günler için iyi bir hediye seçimi olması geleneği ise Aztekler’e dayanıyor. Kültürel ve mitolojik olarak bizlere oldukça zengin bir miras bırakmış olan Aztek Halkı, 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış. Bize bıraktıkları en tatlı miras ise hiç şüphesiz çikolata!

çikolata bar
Görsel: lovethispic

Ancak Aztekler zamanında yazının bulunmaması bu konu ile ilgili verilen bilgileri kısıtlıyor. Keşfi M.Ö 1500’lere dayanan çikolata, ilk zamanlarda bir “acı içecek” olarak tüketiliyormuş. Aşk, romantizm ve tutkunun meyvesi olarak adlandırılan çikolata Aztekler’de afrodizyak etkisi nedeniyle evlilik ayinlerinde kullanılırken; bu uygarlıklar içeceğin rahatlatıcı ve yorgunluk hissini azaltıcı özelliğini deneyimleyip, bunun tanrılarca bir lütuf olarak dünyaya gönderildiğine inanırlarmış.

Mayalar, bu içeceğin üst tabaka dışındakiler tarafından içilmesini istemiyor. Yani anlayacağınız oldukça kıymetli bir gıda. Amerika kıtasının keşfi ile birlikte dünya geneline yayılması hızlanan çikolata, zamanla herkesin ulaşabileceği bir besin haline geliyor. Ancak kıymeti hala aynı. Belki sadece üst tabakaya hitap etmiyor ancak bir hediye olarak da oldukça kıymet görüyor.

Bütün bunlar birleşince tarihi metinlerin ve bilim adamlarının onayı ile çikolatanın aşk yiyeceği olduğu kanıtlanmış oluyor. E çiçeğin de mutluluk yarattığı ve aşkın sembolü olduğu aşikar. Hem de yüzyıllardır…

O zaman sizi çiçeğinizin yanında göndereceğiniz aşk çikolatanızı seçmek için ciceksepeti.com’a alalım… Çiçeksepeti.com’un birbirinden lezzetli ve şık hediyelik çikolata ürünlerini görmek için lütfen buraya tıklayın.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir