AŞKIN SİMGESİ EN TATLI MEYVE: ELMA!


Öyle tutkulu, öyle yasak, öylesine de tatlı bir meyvedir ki elma, kah cennetten kovdurur, kah pamuk prensesi bayıltır, kah gökten düşer ayıltır. Ama özü aşktır bu meyvenin, aşık olunca iki kalp, bir elmanın iki yarısı oluverir. Peki hangi aşkların en tatlı simgesidir, hangi efsanelere konu olmuştur, biliyor muydunuz?

image

Elma üzerine en büyük efsane, ilk insanlar Âdem ve Havva’nın cennetten kovulma hikayesi. Adem ve Havva, cennette bulunan “yasak meyve” ağacının etrafında dolanıp dururlar, fakat o yasak meyveyi almaya cesaret edemezlermiş. Şeytan onların kanına girmiş, yasak meyveyi yemeye ikna etmiş, böylece de bir elma uğruna cennetten kovulmuşlar.

image (1)

Yunan mitolojisine göre, tarihte yapılan ilk güzellik yarışmasının ödülü de altın bir elma imiş. Zeus’un karısı Hera, kızları Athena ve Aphrodite arasında gerçekleşen bu yarışmada, en güzel olanı belirlemesi için zavallı bir çoban olan Paris’in yanına gitmişler. Paris, Athena ve Hera’nın gösterişli kıyafetlerinden değil, Aphrodite’in büyülü güzelliğinden etkilenmiş ve altın elmayı ona vermiş.

image (2)

Bu iki hikâyeye bakınca elma hem bir ceza, hem bir ödül olmuş. Ama temeline bakacak olursak, elma içinde aşk barındıran dünya tatlısı birmeyve sadece. İki yarısı birbirinden ayrılınca mutsuz olan, tatlı kalplerin tatlı meyvesi. Siz de birlikte olmadan yapamadığınız diğer yarınıza, buSevgililer Günü’nde leziz bir meyve buketi yollayın, aşkınızı böyle tatlı bir simgeyle kanıtlayın!


Yorumlar: 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş

Şifreyi Sıfırla

Back to
Giriş