Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Öneriler

Hayatımızın son birkaç ayını esir altına alan Koronavirüs hastalığı (COVID-19) sayesinde hepimiz artık virüsler ve bakteriler hakkında iyi kötü bilgi sahibi olduk. Hastalıklara neden olan şeyleri artık biliyoruz (virüsler, bakteriler, küfler, parazitler) ama bu hastalıklarla mücadele edip bizi koruyan bağışıklık sistemi hakkında ne kadar bilgiliyiz?Bağışıklık sisteminin çalışma prensibini ve güçlendirmek için önerileri bu yazımızda sizin için anlatıyoruz.

Bağışıklık sistemi organizmamızı hastalıklara karşı koruyan biyolojik süreç ve sistemlere genel olarak verilen isimdir. Bu bir nevi vücudumuzun savunma sistemi diyebileceğimiz bu yapı sayesinde dışarıdan vücuda giren zararlı organizmalar tespit edilir. Tespit edilen bu ajanlara karşı kalkan gibi hareket eden bağışıklık sistemimiz bizi bu organizmaların oluşturacağı hastalıklardan korumuş olur. Peki, bu sistemi daha dirençli ve sağlıklı bir halde sürdürebilmek için neler yapılmalıdır? Hemen anlatıyoruz…

Doğru ve Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve düzenli beslenmek sizi hastalıklardan korur.
Görsel kaynak: gesundheitstrends.com

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının ilk adımı doğru ve sağlıklı beslenmeden geçer. Öncelikle vücudunuzun sağlıklı olabilmesi için bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bu içerikleri vücuda alabilmenin yegâne yolu ise beslenmedir. Kısacası beslenme stiliniz bağışıklık sisteminizin direncini doğrudan etkiler. Bu nedenle mevsiminde olan taze meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeli, çiğ olarak tüketebileceğiniz meyve sebzelere öncelik vermelisiniz. Çünkü pişirmeden tüketeceğiniz bu ürünler vitamin ve minarellerinden yüksek oranda faydalanmanızı sağlayacaktır.

C vitamini, A vitamini, D vitamini, E vitamini, K vitamini, B12 vitamini, Selenyum, Omega 3- Omega 6- Omega 9 yağ asitleri ve Çinko bakımından zengin gıdaları tercih etmeniz daha dirençli olmanızı sağlar. Vitamin ve minareller açısından zengin birkaç önerimiz:

Karanfil ve Zerdeçal: Yaraların hızlı iyileşmesi için sıklıkla kullanılan zerdeçal daha çok iyileştirici olarak bilinir. Antioksidan içeriğinden kanser karşıtı olarak kullanılır. Karanfil ise öksürük ve soğuk algınlığına birebirdir. Diş ve boğaz ağrılarına da iyi gelmektedir.

Çay (Yeşil, Siyah): Yeşil ve siyah çay içerisinde bulunan amino asit bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda virüslere karşı mücadelede yardımcı olur. Yeşil çay içerisinde ayrıca C ve E vitaminleri bulunmaktadır.

Karnabahar: İçerisinde bulunan kolin, glutatyon ve yüksek antioksidan sayesinden bağışıklık sistemini güçlendirerek her türlü hastalığı uzak tutar ve sindirim sistemi sağlığına yardımcı olur.

Greyfurt: C vitamini denilince ilk akla gelen meyvelerden olan greyfurt, bağışıklık sistemi için vücudun ihtiyaç duyduğu diğer besinler açısından da oldukça zengindir.

Brokoli: Bağışıklık sistemi için oldukça faydalı olan brokoli, B1, B2, B3, B6, demir, magnezyum, potasyum ve çinko da içerir. Ayrıca C vitamini sunar ve iyi bir beta-karoten kaynağıdır.

Kivi: Magnezyum ve potasyum oranı oldukça yüksek olan kivi, C vitamini dışında A vitamini B1, B2 vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir gibi mineraller, proteinler içermektedir.

Meyve ve sebzeleri doğrarken pratik bir çözüm arıyorsanız doğrayıcı ile hızlıca doğrayabilir ya da smoothie blender ile oldukça lezzetli içecekler hazırlayarak tüketebilirsiniz.

Probiyotik ve Prebiyotik Alın

Probiyotik ve prebiyotik alımı bağışıklık sistemi açısından önemlidir.
Görsel kaynak: idntimes.com

Herkesin bu salgın dönemimde sıkça duyduğuna emin olduğumuz probiyotikler bağışıklık sistemi için oldukça yararlı olan bakterilerdir. Bu bakterilerin sayısını artırmak sistemi oldukça güçlendirecektir.  Yoğurt, kefir, şalgam, tarhana, sirke probiyotik bakımından oldukça zengindir.

En az probiyotikler kadar önemli bir şey var ki bunlar prebiyotikler. Beslenme listenize kesinlikle prebiyotik bakımından zengin ürünler eklemelisiniz. Keten tohumu, ceviz, badem, kereviz, arpa, yulaf, muz, kuru baklagiller, zeytin, domates, çiğ soğan, sarımsak ve bamya  prebiyotik bakımından oldukça zengindir.

Probiyotik bakımından zengin oldukça zengin olan yoğurdu kendi evinizde sağlıkla yapabileceğiniz yoğurt makinesi sayesinde hem kendiniz hem de çocuklarınız için farklı tatlar deneyebilirsiniz.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Düzenli uyku kaliteli bir yaşam sağlar.

Bağışıklık sisteminin güçlü olabilmesi için düzenli uyku önemlidir. Düzensiz ya da yetersiz uykunun etkileri sadece kalktığınızda hissettiklerinizle sınırlı değildir. Az ve düzensiz uyuyarak bağışıklık sisteminizi güçsüz kılıyor ve hücrelerinizin yenilenmesi için yeterli zamanı tanımamış oluyorsunuz. Bu nedenle kaliteli ve düzenli uyku hastalıklardan korunmanız sağlar. Günde 7-8 saat uyumaya çalışmalı ve arada da olsa gece 11:00’dan önce yatmaya özen göstermelisiniz.

Yeterli Miktarda Su Tüketmeye Özen Gösterin

Yeterli miktarda su tüketimi toksinlerin atılması için gereklidir.

Hayat kaynağı olan su, mineraller bakımından oldukça zengin olmanın yanı sıra vücutta yer alan toksinlerin atılmasında, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve temizlenmesinde en önemli yardımcıdır. Bu nedenle hastalığa neden olacak mikropların vücuttan atılması için bol bol su tüketmek gerekmektedir. Yeterli miktar su alımı iç organların düzenli olarak çalışmasını sağladığı gibi hücrelere ve dokulara gerekli oksijen taşınması açısından da oldukça önemlidir.  İdeal su tüketimi kişinin yaş, metabolizma çalışma hızı, kilo ve cinsiyetine göre değişmekle birlikte ortalama olarak 2 litre civarında olmalıdır.

Sağlıklı ve temiz su tüketimi için su arıtma cihazı kullanabilir, sonrasında arıttığınız suyu cam sürahi içinde güvenle tüketebilirsiniz.

Hijyene Önem Verin

Hastalıklardan korunmanın ilk yolu kişisel temizliğe dikkat etmekten geçer.

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle oldukça önemli olan kişisel temizlik ve hijyen artık biraz daha ön plana çıktı. Elleri sık sık yıkamak, kirli ellere ağza, burna , göze sürmemek ve düzenli dezenfektan kullanmak virüslerin vücudunuza girmesini önlemektedir. Bu durumda bağışıklık sistemimizin yoğun bir saldırıya maruz kalmasının önüne geçmektedir.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak hem beden hem de zihin sağlığına iyi gelmektedir.

Spor beden ve zihin sağlığı için oldukça önemli olmanın yanında zinde kalmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde oldukça önemlidir. Çünkü egzersiz yapmak kaslarınızın rahatlamasını sağladığı gibi ter sayesinde vücutta yer alan toksik maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca stres seviyesini düşürdüğünden bağışıklık sistemi üzerine fazla yük binmesinin önüne geçerek zararlı organizmalara karşı mücadele etmesine yardımcı olur.

Yukarıda sıraladığımız maddelerin dışında bağışıklık sistemini güçlendirmek için sigara kullanımını tamamen bırakmak, alkol kullanılıyorsa en az seviyede tutmak, düzenli doktor kontrolünden geçmek ve uzmanların dediklerine uyarak gereksiz antibiyotik kullanımından uzak durmak gereklidir.

Spor yapmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve daha zinde bir yaşam için ihtiyacınız olan her şey ÇiçekSepeti‘nde Var Var!

İlginizi çekebilecek bazı diğer yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir