Çiçek Bakımı

BAHAR GELİYOR!

Mart ayında çiçeklerinizle ilgili yapmanız gerekenler:

MART AYİ

Üzerimizdeki kış rehavetini atalım! Her ne kadar hala Şubat ayının içinde olsak da bu durum çok uzun sürmeyecek. Şubat ayının 28 gün olduğunu düşünürsek Mart ayına 1 haftadan az vakit kaldı. Bahar ayının açılışı olarak kabul edilen bu ayda, ev çiçekleriniz, balkonunuz ve bahçe işlerinizle ilgili neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Her ay olduğu gibi bahçeniz yine ilgi, bakım ve iş istiyor. Ama güneş yüzünü gösterdikçe bu ilgi de bakım da iş de artıyor tabii ki. Bahçe eldivenleriniz hazırsa başlayabiliriz. İşte Mart ayında bahçe ve ev çiçeklerinizle ilgili
yapmanız gereken işler:

– Bahçe işine geçmeden önce ev içine bakalım. Salon bitkilerinizin daha da büyümesini istiyorsanız saksılarınızı büyütmek suretiyle saksı değişimi yapabilirsiniz.

– Balkonunuzu ve saksılarınızı, çiçeklerinizi hazırlayın. Çit bitkilerinizi boyayın, bahçede ilkbahar temiziğine başlayın ve gübreleme işleminizi yapın.

– Bu ayda çeşitli bitkiler ardarda ve yavaş yavaş kış uykusundan uyanmaya başlar. Öncelik çim alanların. Çim alan demir tırmıklarla taranarak ölü çim yaprakları temizleyin. Böylece hava ve ışığın işlemesi kolaylaşır.

– Çim bitkilerine özel bazı hastalıklar ilk defa bu ayda kendini gösterebilirler. Eğer bir hastalık varsa hemen mücadeleye başlayın ve Ekim ayına kadar da kontrol altında tutulur.

– Fidan çukurlarınızı açın ve bazı çok yıllık çiçeklerin yerlerini hazırlayın.

– Mart ayında fazla nemini kaybetmeye başlayan toprağın tava gelmesi ile üzerinde her türlü derin işleme veya çapa işlemini yapabilirsiniz.

– Bitkilerin yıllık gübre ihtiyacının ilk yarısı bu dönemden itibaren Nisan ayının sonuna kadar verilmelidir.

– Mart ayının çiçeği Nergismiş. Geçen sonbaharda nergis dikmeyi unuttuysanız, çiçekçiden saksıda hazır açmış bir nergis alıp bahçenize dikebilirsiniz.

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir