Kültür & Sanat

Zamanı Geldi: Bahar Temizliği Nasıl Yapılır, Gerekli Olan Her Şey!

3. cemre de toprağa düştüğüne göre; geldi bahar ayları, gevşer gönül yayları! E tabii bir de temizlik havaları! Evet, bu yazımızda size, bahar temizliğinden bahsedeceğiz. Püf noktaları ile bahar temizliği, temizlikte ihtiyacınız olan ürünler, her şey bu yazıda!

Her yıl havaların ısınmasıyla birlikte evde bir bahar temizliği başlar. Soğuk ve karanlık kış gecelerinden sıcak yaz günlerine geçiş için evlerde hazırlıklar yapılır. Doğanın uyanıp da çiçeklenmesi gibi evler de mis gibi kokmaya başlar. Yaşam alanları değişir; kimi ürünler ile vedalaşılır, kimilerinin yenisi alınır. Eşyalar ve ev, köşe bucak temizlenir. Peki nasıl olur bahar temizliği? Cevabı yazımızda!

Bahar Temizliği İçin İhtiyacınız Olan Her Şey!

Bahar temizliğine başlamadan önce temizliği nasıl yapacağınızı planlamalısınız. Baharı evinize taşımak için yapmanız gerekenleri planlarsanız temizlik süreci daha kolay geçer. Bahar temizliğini şöyle yapabilirsiniz:

 • Temizliği odalara bölerek başlayın. Ve odalardaki işleri belirleyin.
 • Temizliğe, başlarken balkon ve benzeri dış alanlardan başlayın. Kış boyunca en çok kirlenen ve en büyük temizliğe ihtiyaç duyulan alanlar genelde oralardır.
 • Bahçe, balkon ve teras gibi bölümlerde ustaların yapması gereken bir iş olup olmadığını kontrol edin. Eğer ihtiyaç varsa, temizliğe başlamadan önce bakımı yaptırın.
 • Klima, kombi gibi ürünlerin bakıma ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. İhtiyaç varsa bu işlemi yine temizlikten önce yaptırın.
 • Mevsim geçişinde evinizin rengini de değiştirmek istiyorsanız bahar temizliği öncesi tam zamanı! Eve boya badana ustalarını çağırın ve temizlikten önce evinizi dilediğiniz gibi boyatın. Ya da Evinizin Ustası Olun: Boya&Badana Rehberi yazımız ile bu işlemi kendiniz yapın!
 • Tüm bu işlemler bittiyse; tebrikler, bahar temizliği yapmaya hak kazandınız!

Şimdi gelin, detaylı bir şekilde bahar temizliği yapımı ayrıntılarından bahsedelim. Mutfak temizliği, banyo temizliği, dolap temizliği… Hazırsanız başlıyoruz!

Genel Temizlik

Bahar temizliği nasıl yapılır
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Genel Temizlik

İşe genel temizlikle başlayalım! Genel temizlik nedir? Genel temizlik, aslında evi ayrıntılı temizliğe hazırlamaktır. Etraftaki fazlalıkları kaldırmak, bazı ürünleri değiştirmektir. Genel temizlik aynı zamanda evi komple temizlemektir. Temel olarak ev süpürülür, silinir, camlar temizlenir, ev havalandırılır. Ayrıca varsa perdeler, tüller ve salon yastıkları yıkanır, gerekliyse duvarlar silinir, çarşaflar değiştirilir ve toz alınır.

Genel olarak evi süpürüp silmenin, toz almanın dışında odalarda tek tek genel temizlik olarak şunlar yapılabilir:

 • Salon için: Koltuk yıkama, yastık yıkama, tül perde değişimi, avize ve lambaların silinmesi.
 • Yatak odaları için: Nevresim değişimi, tül perde yıkama, dolapları düzenleme.
 • Banyolar için: Tuvalet ve banyoyu yıkama, lavaboları temizleme.
 • Mutfaklar için: Dolap içlerini düzenleme, buzdolabı temizleme, mutfak dolaplarını silme, diyebiliriz.
Bahar temizliği nasıl yapılır
Bahar Temizliğine Giriş: Evde Temizlik Zamanı!

Genel temizlik yaparken çeşitli yardımcı ürünler kullanabilirsiniz. Örneğin;

Mutfak Temizliği

Bahar temizliği nasıl yapılır
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Mutfak Temizliği

Şimdi gelelim, ayrıntılı bir şekilde mutfak temizliğini nasıl yapabileceğinize! Mutfaklar, yıl boyunca en çok kullanılan alanlardan biridir. Özellikle pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte değişen yaşam koşulları, mutfakta geçen vaktin artmasını sağladı diyebiliriz. O yüzden mutfakların derin bir temizliğe ihtiyacı olduğu kesin! Mutfakta bahar temizliği yaparken detaylı temizlik yapmak gerekir. Bu temizliğin içinde buzdolabı temizliği, dolap içi temizliği gibi şeyler de yer alır. Mutfakta detaylı bir temizlik yapmak için:

 • Buzdolabının içini temizleyerek başlayabilirsiniz. Mesela dolabın arkalarında kalan, aylardır yemediğiniz reçelin tarihi muhtemelen geçmiştir. Tarihi geçen ve kullanmadığınız yiyecekleri dolabınızdan çıkarabilirsiniz. Ayrıca dolabın çekmecelerini ve raflarını da yıkayabilirsiniz. Bu aşamada buzdolabı temizleyici ve buzdolabı koku giderici gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz. Böylece buzdolabının içi baharı mis gibi karşılar!
 • Buzdolabının içi kadar mutfak dolapları da önemlidir. Kış boyunca dolapların içi tozlanıp karışması olasıdır. Raflardaki ürünler kirliyse hem onları yıkayabilir hem de rafların tozunu alabilirsiniz.
 • Mutfakta ocak ve fırın bakımı, temizliği yapmak da gereklidir. Domol Fırın ve Izgara Temizleyici gibi ürünlerle detaylı temizlik yapabilirsiniz.
 • Ayrıca yine mutfakta, kıştan yaza geçişte saklama kaplarını yenileyebilirsiniz.

Banyo Temizliği

Bahar temizliği nasıl yapılır
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Banyo Temizliği

Sıra geldi banyo temizliğine! Banyo temizliğe de mutfak gibi ayrıntı ister. Tezgah, lavabo, duşakabin, klozet… Sağlık açısından da oldukça önemli olan banyo, lavabo ve tuvaletlerin temizliği hassastır. Her birini derinlemesine temizlemek gerekir. Banyoları derinlemesi temizlemek için:

 • Banyolarda; fayanslar, derz araları, duşakabin için, tezgah ve lavabo gibi alanların temizliğini yapabilirsiniz. Temizliğe klozet ve banyo alanlarından başlayıp sonra lavabo ve tezgah alanlarına geçebilirsiniz.
 • Derz araları için derz temizleyici ürünleri kullanmanız yeterli olacaktır.
 • Lavabo ve banyo alanları için doğal bir çözüm arıyorsanız sirke&limon karışımı kullanabilirsiniz. Daha zorlu lekeler ve yüzeyler için yüzey temizleyici ürünlerden destek alabilirsiniz.
 • Tıkanan giderlerin onarımı ve temizliği için granül lavabo açıcı ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Banyo temizliği esnasında banyodaki havluları da değiştirerek yenileşmeyi tamamlayabilirsiniz!
 • Temizlik esnasından herhangi bir problem, kötü bir deneyim yaşamamak için koruyucu eldiven ve maske ürünlerini de her zaman kullanmalısınız.

Dolap Temizliği

Bahar temizliği nasıl yapılır
Bahar Temizliği Nasıl Yapılır? Dolap Temizliği

Ve bahar temizliğinin son adımı olarak dolap temizliği! Dolapların içlerini ayrıntılı şekilde temizlemek de bahar temizliğinin bir parçasıdır. Gardırop içlerini düzenleyip eskilere ve kışlıklara artık veda edebilirsiniz. Ayrıca tabii ki yazlıkları da bu esnada çıkarıp yerleştirebilirsiniz. Kışlıkları kaldırıp yazlıkları yerleştirmeden önce dolap içlerinin tozunu azabilirsiniz. Raflar, askılıklar, çekmeceler… Her yeri elden geçirebilirsiniz. Ve böylece baharın neşesini tertemiz karşılarsınız! Mis gibi kokan odalarda keyif ile vakit geçirirsiniz. Dolabınızdaki kış yükünden de kurtulduktan sonra harika bir evle baş başasınız!

Tüm bu temizlikler haricinde balkonda ve salondaki çiçeklerin yerlerin güneşe göre tekrar düzenleyebilirsiniz. Evinizdeki kışlık eşyaların yerine yazlık eşyaları çıkabilirsiniz. Ayrıca salon ve küçük odalarda çeşitli dekorasyon farklılıkları da yapabilirsiniz.

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bahar temizliği için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Temizlik malzemelerinden dekorasyon ürünlerine, çiçeklerden nevresim takımlarına kadar aradığınız her şey ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor! Hemen tıkla, fırsatlar ile dolu ÇiçekSepeti dünyasını kolayca keşfet!

İlginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir