İlkbahara Girerken Salon ve Bahçe Çiçeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?


Baharın gelmesi ile çiçekler açmak için birbirleri ile yarışır oldular. Bahçeler renklendi, balkonlara karnaval havası esti. Peki bol çiçekli bir yaz geçirmek için ilkbaharda bitkilerimize ne gibi müdahalelerde bulunmamız gerektiğini biliyor muyuz?

Mart ayının gelmesiyle birlikte çiçekler de yavaş yavaş kışın yorgunluğunu üstlerinden atmaya başlarlar. Mart ayı, çiçeklerinize bakım yapmanız için oldukça ideal bir aydır. Yaza alıştırma olan ilkbaharın alıştırma ayıdır mart. Bu dönemde yeterince iyi bakılırsa yaz boyu bol çiçekli ağaçlarınız, bitkileriniz olabilir. Bu yazımızda mart bakımı için bahçenizde yapmanız gerekenleri sizlere detaylı olarak anlatacağız. ancak öncesinde yapmanız gereken bazı hazırlıklardan bahsedelim.

çim biçme
Görsel: banggood

Öncelikle bitkilerimizi ekmek için hava koşulları uygun hale geldi. Bu sebeple bahçenize ekmek istediğiniz fideleri çiçek marketlerden satın alabilirsiniz. toprak takviyesi için bahçe toprağı, çeşitli gübreler ve ilaçlar edinmelisiniz. Tırmık, bahçe makası gibi gereçlerinizin passız, steril halde olduğundan emin olmalısınız. Hazırlıklarımız tamamsa artık bakım işlemini gerçekleştirebiliriz. İşte bahar bahçe bakımı hakkında bilmeniz gerekenler!

bahçe bakımı
Görsel: Frogs Are Green
  • Çiçeklerinizin gübreleme, ilaçlama gibi bakım işlerini tamamlayın.

Kış boyu ilgilenmekte zorluk çektiğimiz açık bahçelerimiz yorulurlar. Esen rüzgarlar, yağmurlar, karlar ve bahçemize sığınan sevimli dostlarımız bahçelerimizi bakıma ihtiyaç duyan bir hale getirirler. Bu sebeple ilk iş olarak bahçenizde yer alan yabani otları, kırılmış dalları ve dökülen yaprakları toplayın. Dilerseniz bu parçaları bir poşette toplayarak kendi kompostunuzu yapmak için kullanabilirsiniz. Kompost yapımını anlattığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kış yağmurları elini eteğini çektikten sonra bahçeniz hayli dağılmış olabilir. Bilhassa karın ve yağmurun yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız yağmur suları toprakta fazla birikmiş olabilir. Bahçenizin drenajını kontrol etmeniz bahçeniz açısından faydalı olacaktır.

Bu mevsimde sonbahar ve kış aylarında ektiğiniz tohumların fidelerini bahçenize taşıyabilir, bahçe düzenlemenize yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Ancak bitkiyi ekeceğiniz toprağın bitki ile uyumlu olması çok önemlidir. Şayet toprak uygun değilse bahçenizde o bitki için özel bir alan ayarlayarak gerekli toprağı da edinebilirsiniz.

bahar budaması
Görsel: Transforming Gardens Gold Coast Landscape
  • Çiçeklerinizi canlandırmak için budama yapın; kırık ya da kurumuş dallarını temizleyin.

Çiçeklerin canlanması için ne yapılmalı derseniz cevap elbette budamadır. Martta kışın yüklerini bitkilerinizin üzerinden almak için gerekli budamaları yapabilirsiniz. Bitki üzerinde duran solgun yaprakları steril bir bahçe makası ile kesin ve gerekli kapama işlemini uygulayın. Budama yapmazsanız bitkileriniz istediğiniz kadar güzel açmayabilir.

Eğer ağaçlardaki çiçekler tomurcuklanmaya başladıysa ilaçlama yapın ancak henüz başlamadıysa birkaç hafta daha bekleyerek tomurcukları gördükten sonra ilaçlama yapın.

bahar bahçe bakımı
Görsel: foodwise
  • Bahçenizde ortanca çiçekleri bulunuyorsa, onları hava alacak şekilde ortalarından temizleyin.

Bazı bitkilerin nefes almaya ihtiyaçları vardır. Haziranda çiçeklerini açan ortanca şubat sonu mart başı gibi tomurcuklanmaya başlar. Bu dönemlerde budanması onun için oldukça önemlidir. Daha büyük çiçekler elde etmek istiyorsanız bitkinin gücünü kesebilecek çiçekleri bitkiden ayırın ve kuru dalları temizleyin. Kestiğiniz bu ortancaları evinizde vazoya koyabilir, kurutabilir veya sevdiklerinize giderken hediye olarak götürebilirsiniz.

çim ekmek
Görsel: Home Dezign
  • Bahçenizin çim alanlarında oluşan yosunları temizleyin.

Bahçenizdeki toprak alanların çapalanması ve toprağın havalandırılması için ilkbaharın başından itibaren işlemlere başlayabilirsiniz. Böylelikle sıkışmış toprak havalanacak, daha verimli bir hale gelecektir. Ayrıca yağmur, kar ve çeşitli hayvanlar kış boyunca toprak ve çimlerinize zarar verebilirler. Eksik çim alanlarını kontrol ederek takviye yapabilirsiniz. Çimlerin üzerinde oluşan yosunları da çimlerinizin üzerinden ayıklayabilirsiniz.

mart ayında bahçe bakımı
Görsel: Pinterest
  • Bir daha oluşacak yosunlaşmayı önlemek için de, gübre zamanı yosun önleyici gübreler kullanabilirsiniz.

Bahçenizdeki gölgelik alanlarda rutubet görülebilir. Bilhassa ağaç diplerinde sık karşılaşılan yosunlar çimlerinize bir parazit olarak yapışıp onları zamanla öldürürler. Suladığınız çime kum ile karıştırdığınız yosun önleyici gübrelerden takviye yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

bahçe temizliği
Görsel: Casa mea
  • Bu mevsimde açan çiçeklere daha canlı bir hava kazandırmak için, çiçek besini verebilirsiniz.

Çiçeklerinize sıvı gübre vermek için en ideal zamandır mart ayı, böylelikle ilkbaharda coşan çiçeklere merhaba diyebilirsiniz. Sert geçen bir kışın ardından içimizi ısıtan mevsim olan ilkbahar, bahçelerimize de mutluluk saçarak enerjisini hissettirmeye iyiden iyiye başlıyor anlayacağınız.

Çiçekler yalnızca bahçelerimizde değil tabii. Aynı zamanda evlerimizi, salonlarımızı ve güzel balkonlarımızı da süslüyorlar. Evinizi süslemek için bitkilerinize yapmanız gereken bakım ise şu şekilde ifade edilebilir;

bitki bakımı
Görsel: giphy

Bahçenizi ya da balkonunuzu süsleyen siklamen, sümbül, çiğdem, nergis, menekşe ve lale gibi soğanlı bitkiler bu ay uyanmış olacaklar. Bu çiçekler dekoratif olarak da gerek bahçenizde, gerek evinizde hoş bir görüntü oluşturacaktır. Mor çiçekleriyle bahçenize renk katan menekşeleri bir saksıya dikerek, evinizdeki bir camın önüne koyabilirsiniz. Menekşeler görüntüsüyle ve enerjisiyle odanıza farklı bir hava katacaktır. Sümbül, lale ve çuha gibi çiçekleri saksıya ekip, balkonunuza da koyabilirsiniz.

Özellikle yaseminler bu mevsimde çok güzel görünür. Bahçenizdeki güzel görüntüsünü evinizde de yakalamak istiyorsanız, bahçenizdeki yasemin çiçeğinden kopardığınız bir – iki dalı vazoya koyarak evinizi süsleyebilirsiniz.

Bahar ayı doğa ananın uyanmaya başladığı aydır. Bu mevsimde çiçekler renklenir, ağaçlar renklenir ve en önemlisi kalpler renklenir.

Sonbahar ve kış aylarında yetiştirilebilecek çiçekleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir