Çiçek Bakımı

BALKONUNUZ BAHÇE OLSUN

Balkonunuz Bahçe Olsun

image

Doğaya duyduğumuz özlemi, doğayı ne kadar özleyip önemsediğimizi aslında güzel havalarda kendimizi deniz kenarına, parklara ya da bahçelere atmamızdan anlayabiliriz. Bir ev kiralarken / satın alırken sorduğumuz ilk sorulardan biri evin balkonunun ya da manzarası olup olmadığı değil midir? Fakat çoğu zaman balkonu olan evlerde balkon ardiye niyetine kullanılıyor. İstense bu balkonlar harikulade bir bahçe haline gelebilir.

Nisan ayına girdiğimiz ve artık yavaş yavaş havaların ısınmaya başladığı şu günlerde kendimizi dışarı atacağımıza, parkları bahçeleri evlerimize taşımaya ne dersiniz? Büyük de olsa, küçük de olsa balkonlarımızı bahçe haline getirmek de elimizde.

Gerek açık, gerekse camekanlı balkonlar ve teraslar farklı şekillerde bahçeye dönüştürülebilir. Hatta camekanlı olanlar rüzgar, soğuk ve tozdan korunaklı olduğu ve yıl boyunca kullanılabildiği için daha avantajlıdır. Özellikle kış aylarında buraları yazı aratmayacak rengarenk bir bahçe olabilir.

image (1)

Yükseklik, rüzgar, bakı ve gölge şartları oluşmadığı için bahçede olan hava balkonda oluşmaz. Dolayısıyla balkona dikilen bitkiler bahçeye göre daha kısa ömürlü olur. Buna rağmen, balkonun havasını değiştirecek özellikle çalı türünde güzel kokulu çiçekler açan bitkiler yetiştirilebilir.

Plastik saksı, sıcak havada bitki kökünü kurutabilir ve bitkiyi kökünden öldürür. Bu nedenle balkonlarda plastik saksı yerine betonarme veya toprak saksılar tercih edilmelidir. Toprak saksıda bitki kökü hava aldığından bitkinizin ömrü daha uzun olur.

Balkonda yetiştirebileceğiniz güzel kokulu çiçekleri olan çalı türlerinden bazıları:

Ağaç hatmi, ortanca, açelya, kamelya, lavanta, yasemin, kanarya gülü, ağaç minesi, filbahri, zakkum, leylak, kartopu, morsalkım, yasemin, tatar hanımeli, meilland gülleri, yediveren gülleri, kazayağı, buzçiçeği, lale, begonya, aslanağzı, Meryemana kandili, gardenya, hazineçiçeği, çuhaçiçeği, camgüzeli, sakız sardunyası, süsen, petunya, ipekçiçeği, ateşçiçeği, kadife çiçeği, hercai menekşe ve lale türleri balkonunuzu çiçek bahçesine çevirebilir.

Ciceksepeti.com‘un Saksı Bitkileri bölümünde de balkonunuzu güzelleştirecek en güzel çiçekleri bulabilirsiniz.

image (2)

ÇiçekSepeti

2006 yılında kurulan Ciceksepeti.com, Türkiye dışında 4 farklı ülkede faaliyet gösteren, 145 franchise noktasına sahip, 450+ çalışanı olan, bir Türk firmasıdır. Online çiçek & hediye sektöründeki liderliğini ve tecrübesini, pazaryeri modeliyle birleştiren Ciceksepeti.com, bugün ulaştığı noktada 20 bin kategoride 9 milyondan fazla ürün listelemektedir. Türkiye'nin en büyük çiçek sitesinde şimdi aradığınız tüm ürünler Var Var!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir