Sağlıklı YaşamSpor

Son Dönemin Trendi Basketbol Ayakkabısı Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve günlük hayatta da tercih edilen basketbol ayakkabıları, birbirine yakın olan tasarımlar sunsa da aslında kalite açısından farklılıklar göstermektedir. Stili, boyutları ve tasarımlarında çok fazla farklılık görmediğimiz bu ayakkabı türünde renkler oldukça farklılık gösterirken asıl önemli olan doğru ayakkabıyı seçebilmektir. Çünkü basketbol sürekli ani durma, hareket, atlama ve yanal varyasyonlar yapmayı gerektirirken aynı zamanda denge ve koordinasyon da oldukça önemlidir. Bu nedenle en iyi ayakkabı, sizin için doğru olan olacaktır. Bu yazımızda basketbol ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenleri ve ürün önerileni sizler için anlatıyoruz.

Basketbol, oldukça hareketli ve efor sarf edilen bir spor dalıdır. Bu yüzden kullanılan ekipmanlar oldukça doğru seçilmeli ve kişisel olarak sizin için de uygun olmalıdır. Tipik basketbol ayakkabıları üç ana bölümden oluşmaktadır; üst kısım, orta taban ve dış taban. Bu bölümlerin dayanıklı olması ve malzeme kalitesi performansınızla doğru orantılı olacağından oyun tarzınızı belirleyerek doğru ayakkabıyı kullanmak oldukça önem taşır. Şimdi gelin doğru basketbol ayakkabısı seçiminde nelere dikkat etmelisiniz daha yakından bakalım…

Not: Dünyanın en iyi ayakkabı markaları ve öneriler için “En İyi Ayakkabı Markaları” yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Basketbol Ayakkabısında Üst Kısım
basketbol ayakkabısı üst kısım

Aktif ve aksiyon dolu bir spor olan basketbol, buna uygun ayakkabılar gerektirir. Basketbol ayakkabısının üst kısmı bu yüzden oldukça önemlidir. Burada ilk vermeniz gereken karar hangi uzunlukta bir üst kısım tercih edeceğiniz olmalıdır. Yüksek, orta ve alçak olarak üretilen bu ayakkabıların her biri farklı bir pozisyondaki basketbolculara hitap ediyor. Tabii günlük kullanım da ise şıklığa ve tarza…

Yüksek Boy: Bu boyutta üst kısım stabilite ve ekstra bir destek sağlar ama aynı zamanda bileklerinize ekstra yük bindirebilir. Daha az efor sarf edilen oyun tarzı için uygundur.

Orta Boy: Oyunculara ayak bileği desteği açısından konforlu bir ortam sağlayan bu boyda, üst kısım bileği kavramak yerine koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır. Daha rahat hareket sağladığından hareketli oyunlarda da kullanılabilir.

Düşük Boy: Hız, çeviklik ve rahat kullanım için tasarlanan bu boy ayakkabıların bilek desteği diğer iki modele göre oldukça azdır.

Basketbol Ayakkabısında Orta Taban Seçimi

Basketbol ayakkabısında orta taban; dış tabanla üst yüz arasında olan, yumuşak malzemeden yapılan ve ayakkabının yastıklamasının bulunduğu bölümdür. Performans açısından oldukça önemli olan bu alan basketbol ayakkabılarının da araştırma ve geliştirme noktalarında en çok üzerinde durulan alanıdır. Burada kullanılan malzeme oyuncun zıplama kapasitesini oldukça etkiyebileceğinden önem arz eder.

Basketbol ayakkabısı orta taban

Malzeme olarak EVA, sıkıştırılmış EVA, sıkıştırılmış köpük, poliüreta gibi kombinasyonlar kullanılır. EVA ve  sıkıştırılmış köpük hafif malzemeler olduğundan daha iyi yastıklama yapar, poliüretan ise ağırdır fakat daha dayanıklıdır.

Basketbol Ayakkabısında Dış Taban
Basketbol ayakkabısı taban

Basketbol ayakkabısının en altında kalan taban bölümüdür ve genellikle kauçuk ya da sentetik malzemeden yapılır. Birçok spor dalında olduğu gibi basketbolda da ayaklar vücudun geri kalan kısmını destekler ve bu destek için taban kısmı oldukça önemlidir. basketbol ayakkabısının tabanı, denge ve bileğin dönmesini önleme açısından düz olmalı ve orta derecede geniş olmalı, parmakların yakınındaki ayak topu bölgesinden bükülmelidir.

Ayağınızı iyi kavraması adına oldukça yayın olan balıksırtı veya altıgen desenli dış tabanları tercih edebilirsiniz, çünkü bu tür tabanlar sahada stabil adımlar atmanızı sağlayacaktır. Ayrıca daha çok dış mekanlarda oynayacaksanız daha dayanıklı bir dış tabana sahip bir ayakkabı seçmelisiniz.

Bu ana özellikler dışında basketbol ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise kısaca şöyle;

  • Basketbol ayaklarda çok fazla terlemeye neden olan bir spordur. Bu nedenle ayakkabının nefes alma özelliği olması sizi oldukça rahatlatacaktır.
  • Ayakkabının bağlama sistemi ayağı iyi sabitlemelidir. Seçtiğiniz modele göre kendinize uygun bir bağlama yöntemi oluşturmalı ve kullanmalısınız. Eğer bağcık bağlamak sizi zorluyor ve rahat ettirmiyorsa fermuarlı veya cırt cırtlı basketbol ayakkabıları da bulabilirsiniz.
  • Ayakkabı seçerken stil, renk ve marka önemli konular olsa da denge, hareket kabiliyeti, esneklik, şok emme, uyum ve rahatlığı göz önünde bulundurmanız daha rahat etmenizi sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız konuları dikkate alarak iyi bir basketbol ayakkabısı edinebilirsiniz. Gelelim bizim önerilerimize;

Nike Renew Elevate

Basketbol ayakkabısından tüm beklentilerinizi karşılayacak olan Nike Renew Elevate, ayrıca şık görüntüsüyle de tarzınızı tamamlayacak.

Nike Renew basketbol ayakkabısı
MP 202-1400 Comforlite 
MP Basketbol ayakkabısı

Şık görüntüsü, sağlam tabanı ve performans artırıcı yapısıyla MP Comforlite, hem rahat etmenizi sağlayacak hem de oyununuzu geliştirmenize yardımcı olacak.

Adidas Harden Stepback

Oyunda ve hayatta farklılığı sevenler için farklı ve havalı bir basketbol ayakkabısı; Adidas Harden Stepback.

Adidas harden basketbol ayakkabısı
Lig Basketbol Ayakkabısı
Lig basketbol ayakkabısı

Basketbol tutkunları Lig basketbol ayakkabısına bayılacak. Antibakteriyel EVA iç taban, Burun bölgesi darbelerini azaltmak için tasarlanmış burun takviyesi, yüksek performanslı pamuk iç astar ve sakatlıkları önlemek amaçlı tasarlanmış sert plastik topuk koruması ile her zaman iyi performans gösterebilirsiniz.

Pro Tracker Bolt

Rahatlığın yanında görüntüye de önem veriyorsanız bu basketbol ayakkabısı sizi oldukça mutlu edecek; Pro Tracker Bolt!

ProTracker basketbol ayakkabısı
Nike Court Vision
Nike Court basketbol ayakkabısı

Klasik görüntüsüyle basketbol tutkunlarının her zaman tercihleri arasında yer alan Nike Court Vision, esnek yapısı, rahat ve konforlu tabanı sayesinde tutkunuzu daha üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olacak.

Adidas D.O.N. Issue 1

Sokaklar senin, sahalar senin, bu tutku senin… Basketbol tutkunu en tarz şekilde yansıtmak için tercihin; Adidas D.O.N. Issue 1. Şimdi harekete geçme zamanı!

Adidas Issue basketbol ayakkabısı

Basketbol ayakkabısı ve diğer tüm spor ayakkabı modelleri ÇiçekSepeti‘nde sizi bekliyor. Hemen ziyaret ederek uygun fiyatlarla, hızlı alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir