Hediye Önerileri

Bayram Temizliği İçin Yardımcı Olacak Ürün Önerileri

Bayram neşesinin evleri sarmasına sayılı günler kala tatlı küçük telaşlarda başlar. Bu telaşlar arasında ailenin ve misafirlerin toplanacağı, geniş sofralarının kurulacağı bayram günlerine evinizi hazırlamak için bayram temizliği yapmak en önemlisidir desek yeridir… Bayram temizliği konusunda size yardımcı olacak tüyoları ve işinizi kolaylaştıracak ürün önerilerini bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Pandemi süreciyle birlikte ev temizliğine her zamankinden biraz daha fazla dikkat eder olduk ve sık sık evlerimizi temizliyoruz. Fakat bayram temizliği diğerlerinden biraz daha farklı ve kapsamlı oluyor çünkü misafir ağırlamak için ekstra özen gösteriyoruz. Evin tüm dip köşe temizliğinin yapıldığı bu temizlik konusunda öncelikle size her zaman işinize yarayacak küçük tüyolar vererek yazımıza başlıyoruz;

 • Ahşap eşyalarınızı temizlerken özellikle masalarda olan yanık izlerini yok etmek için; yanık yerin üzerine bir bez serin ve ısıttığınız ütü ile üzerinden geçin. Yanık lekelerinin ortadan kalktığını göreceksiniz…
 • Banyo temizliği sırasında en çok uğraşılan konulardan birisi kireç temizliğidir. Özellikle duş başlıklarında yaşanan bu sorunun çözümü oldukça basit; sirke dolu bir kap içerisinde duş başlığını 15-20 dakika bekletin ve bol su ile durulayın.
 • Evin her köşesindeki dolaplarda biriken kirleri temizlerken inatçı kirlerin çözümü için bir ipucumuz var sırada: Eski diş fırçanıza dökeceğiniz biraz zeytinyağı ve karbonat biriken kirlerin ovarak çıkarılması için en pratik yoldur.
 • Ütünüzün perdeler başta olmak üzere diğer ütülenecek her şeyde iz bırakma gibi sorunu var ise; pas ve kalıntılardan kurtulmak için tuz kaplı bir alanda ısıtılan ütünün gezdirilmesidir. Kir ve pas kalıntılarından eser kalmayacağına emin olabilirsiniz.  
 • Evin her yerinde oyun oynayan çocuklar özellikle masaları boyamaya bayılırlar. Keçeli kalemlerin masada bıraktığı izleri temizlemek için beze çok az diş macunu sürdükten sonra silerek lekeleri çıkarabilirsiniz.

Bu basit tüyolardan sonra gelelim tüm evin bayrama hazır olması için yapılacak detaylı temizliğe… Bayram temizliği için hazırlıklar başlasın!

Salon ve Odalarda Bayram Temizliği

Salon temizliği
 • Bayram temizliği dip köşe bir temizlik demek olduğundan tüm evin perdelerini çıkardıktan sonra yıkamaya atarak işe başlayabilirsiniz.
 • Perdeler yıkanırken camlarınızı temizleyebilir ve ılık su içerisine koyduğunuz temizleme ürünü ile koltukları sildikten sonra durulamak için suya batırılmış bir bezle üstünden geçebilirsiniz.
 • Ev süpürmek en önemli adımlardan… Bunu yaparken tüm mobilya, beyaz eşya ve dolapları çekip altları ve arkalarını da temizlemeniz önemli. Görmediğiniz bu noktalar oldukça fazla kir ve mikrop barındırıyor olabilir.
 • Tabii ki toz almadan temizlik olmaz! Toz alırken dikkat etmeniz gereken nokta yukarıdan aşağıya şekilde toz almaktır. Evde toz olma ihtimali olan her yeri iyi bir toz bezi ile temizleyerek tertemiz bir hale getirebilirsiniz.
 • Bayram temizliği sadece yüzeysel bir temizlik olmadığından mobilyaların ve dolapların sadece dışını değil içlerini de temizlemelisiniz. Vitrin ve ünitelerin içerisinde yer alan her şeyin tozunu almak dışında kısa programda yıkayabilirsiniz.
 • Tüm işlemlerden sonra süpürge açarak evinizi bir kez daha süpürüp, ardından zemini temizleyici-su karışımı ile silerek pırıl pırıl bir hale getirebilirsiniz. Size yardımcı olacak ürün önerilerimiz:
Pratik paspas

Parex pratik paspas, yedek paspas, parex magic maxx temizlik bezi ve 4’lü parex magic süngerden oluşan bu set bayramda en büyük yardımcınız olacak.

Ahşap temizleyici

Tüm ahşap yüzeylerin temizliğinde kullanabileceğiniz Pronto Ahşap Parlatıcı & Temizleyici ile yüzey temizliği artık daha kolay.

Organik temizlik seti

Organik sıvı çamaşır deterjanı, organik çamaşır yumuşatıcı, organik otomatik bulaşık makinesi jeli, organik elde bulaşık deterjanı, organik sıvı sabun aloevera, floral + beyaz manolya ürünlerinden oluşan organik ev temizlik seti ile evleriniz mis gibi kokacak.

Mutfakta Bayram Temizliği

Mutfak temizliği
 • Mutfak temizliği bayram temizliğinin önemli bir adımıdır. Muhteşem bayram sofraları için yemeklerin hazırlandığı yer olan bu mekanda eğer varsa önceliği camlara vermelisiniz. Camları cam sil ve sonrasında gazete kağıdı ile silerek temizleyebilirsiniz.
 • Camlardan hemen sonra mutfak tezgahı temizliğine başlayabilirsiniz. Tezgahın temiz olması, mutfak için en önemli noktadır çünkü yiyeceklerinizi burada hazırlayacak, servis işlemlerini burada yapacaksınız. Tezgahı temizlerken olabildiğince organik temizlik ürünlerini tercih ederek kimyasalların olası yiyeceklere bulaşmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Tezgah temizliğinden sonra buzdolabı ve fırın gibi eşyaların temizliğine geçebilirsiniz. Karbonat ve sirke karışımı ile hazırladığınız su ile beyaz eşya temizliği yapabileceğiniz gibi organik temizlik ürünleri ile de dip köşe silme işlemini gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Beyaz eşya temizliğinden sonra mutfak dolaplarının içini boşaltarak her yeri temizleyebilir, eğer uzun süredir kullanmadığınız tabak vb. servis ürünleri var ise onları makinenin kısa programında yıkayabilirsiniz.
 • Tezgah, duvar seramikleri ve ocağınızı yağ çözücü yardımıyla yağdan arındırarak sildikten sonra süpürme ve silme işlemi ile mutfak temizliğini tamamlayabilirsiniz. Size yardımcı olacak ürün önerilerimiz:
Ekolojik yağ çözücü

Mutfakta oluşan tüm kirlerin temizliğinde kullanabileceğiniz Ekolojik Süper Yağ Çözücü Sprey; ocak, fırın, havalandırma sistemleri ve tezgah üzerindeki yağ kalıntıları ve artıkların temizlenmesinde oldukça etkilidir.

Temizle bezi

Koroplast çok amaçlı temizleme bezlerini mutfak başta olmak üzere evin tüm alanlarında ve yüzeylerinde kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinesi deterjanı

Bayramda mutfak temizliği yaparken uzun süredir kullanmadığınız tabak, kaşık ve diğer tüm malzemeleri derinlemesine temizlemek için Pril Gold Tablet bulaşık makinesi deterjanını kullanabilirsiniz.

Banyo, Tuvalet ve Balkonda Bayram Temizliği

Banyo temizliği
 • Banyo temizliği için öncelikle dolaplarınızı temizlemek ve fazlalıklardan kurtularak işe başlamak önemli. Bu alanlarda fazla ve gereksiz olan her şeyi attıktan sonra temizlik bezi ve temizleyici ürünler ile silebilirsiniz.
 • Sonrasında lavabo, duş kabini ve zeminlerin temizliğine geçebilirsiniz. Özellikle bu alanlarda mikropları yok edebilmek için kullandığınız ürünlerin fazlasından kaçının çünkü fazla temizlik ürünü kullanımı solunum yolları sorunlarına yol açabilir.
 • Klozet temizliği yaparken temizleyici ürünü önceden dökerek bekletmek iyi olacaktır. Bu sayede mikropların etkisiz hale gelme oranı artacaktır. Sonrasında tuvalet fırçası ve su yardımıyla her yeri yıkayıp, klozetin içini ise süngerle silerek temizliği tamamlayabilirsiniz.
 • Balkonları temizlerken varsa bitkilerin kurumuş yapraklarını budayarak işe başlayabilirsiniz. Sonrasında masa-sandalyeleri silebilir, süpürge yardımıyla her yeri süpürdükten sonra güzelce silerek bayram temizliğini sona erdirebilirsiniz. Size yardımcı olacak ürün önerilerimiz:
Sihirli sünger

Magic Sponge Sihirli Sünger yapısı sayesinde en inatçı kirler dâhil her şeyi temizleyebilmektedir. Yalnızca suyla ıslatın ve temizleme istediğiniz yüzeyi silin. Bayram temizliğinde banyo başta olmak üzere tüm alanlarda sihirli süngeri kullanabilirsiniz.

Banyo temizleme spreyi

Cif Power Shine Banyo Temizleme Spreyi banyo temizliği için özel olarak üretilen formülü sayesinde kireç ve kirleri kolayca temizlemenizi sağlar.

Yüzey temizleyici

Mr Muscle Konsantre Yüzey Temizleyici mermer, fayans, seramik gibi sert yüzeyler ile mutfak tezgahı, lavabo ve diğer tüm yıkanabilir yüzeylerin temizliğinde kullanılabilir.

Ev temizliği bittiğine göre bir yorgunluk çayı iyi gider… Bayram temizliği için ihtiyacınız olan tüm ürünler ÇiçekSepeti‘nde Var Var!

İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir