TrendAnne & Bebek

Bebek Bakım Çantasında Neler Olur?

Bebeği ile dışarı çıkan ebeveynlerin ihtiyacı olan bazı ürünler vardır. Bebeğinizle birlikte dışarıya çıkarken ihtiyacınız olacak bu ürünleri çantaya atıp ürünleri kolayca kullanabilirsiniz. Peki bebek bakım çantasında neler olur diyorsanız, detaylar yazımızda!

Bebek bakım çantalarında pek çok ürün bulunabilir. Yeni anne & baba olmuş kişiler için vazgeçilmez bir ürün olan bebek bakım çantaları, oldukça önemlidir. İsterseniz kısa bir süre için dışarıya çıkıyor olun isterseniz uzun bir seyahate gidin, yanınıza mutlaka bebek bakım çantanızı almanız gerekiyor. Ama içinde neler olmalı, karar veremiyorsanız gelin adım adım bebek bakım çantasında olması gerekenlere göz atalım!

Bebek bakım çantasında neler olur
Anne & Bebek Çantasında Olması Gereken ürünler

Bebek Bakım Çantasında Neler Olur?

Bebek bakım çantasının içinde olması gerekenleri genel olarak annenin ihtiyaçları ve bebeğin ihtiyaçları olarak ikiye ayırabiliriz. Çünkü annenin ihtiyacı olan ürünler ile bebeğin ihtiyacı olan ürünler birbirinden farklıdır.

Bebek Bakım Çantası Bebeğin İhtiyaçları

Bebekler için çantada mutlaka olması gereken ürünleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebek Bezi ve Pişik Kremi: Bebeğinizin her an her yerde tuvaletini yapması mümkündür. Onun pişik olmaması için bezi mümkün olan en hızlı şekilde değiştirmeniz gerekir. Birkaç adet yedek bezi bebek çantanıza atabilirsiniz. Ayrıca pişik kremini de mutlaka çantaya eklemelisiniz.
 • Islak Mendil ya da Temizleme Mendili: Hem annenin hem de bebeğin hijyenik olabilmesi için ıslak mendiller de son derece büyük önem taşıyor. Bebeğiniz yemek yedikten sonra ya da onun bezini değiştirirken ıslak mendillere ihtiyacınız olacak.
 • Oyalanması için Oyuncak: Bebekler ile dışarıda vakit geçirmek bazen biraz zordur. Bu yüzden oyalanmasını sağlayacak oyuncakları yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu sayede onu çok daha kolay gezdirebilirsiniz.
 • Yedek Kıyafetler: Kirlenme, bez taşması, kusma ve benzeri olayları yaşamanız her zaman her yerde mümkündür. Bu yüzden yanınızda temiz yedek kıyafet bulundurmanız oldukça önemlidir. Atlet, çorap, üst, alt, yelek gibi giysileri çantaya ekleyebilirsiniz.
 • Alt Açma Bezi: Bebeklerin tuvaletlerini ne zaman yapacakları belli olmuyor. Bu yüzden de onların bezini her an her yerde değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için alt açma bezini kullanabilirsiniz.
 • Emzik ve Biberon: Emzik, yolculuklarda kurtarıcı bir üründür. Özellikle bebeğiniz daha küçükse, emzik kullanmayı seviyorsa onun için emziği de yanınıza alabilirsiniz. Ayrıca biberonu da yanınıza alıp onun karnı acıktığında onu doyurabilirsiniz.
 • Mama ya da Devam Sütü: Bebekler için dışarıda yiyecek bulmak çok kolay değildir. Bebeğiniz hala anne sütü ile beslenmiyorsa onun karnını doyuracak devam sütlerini ya da mamaları da yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Ayrıca sıcak su termosuna mama hazırlamak için su koyarak termosu da yanınıza alabilirsiniz.
 • Mama Önlüğü: Mamalardan bahsettikten sonra tabii ki mama önlüklerinden de bahsetmek gerekir. bebeğinizin üzerine bir şeyleri dökme ihtimaline karşı ona yemek yedirirken mama önlüklerini kullanabilirsiniz.
 • İnce Bir Battaniye: Hava durumunun değişmesine karşı ince bir battaniye de her zaman çantanızda olmalı.
 • Terlemeye Karşı Mendil: Bebeğinizin her an terlemesi de oldukça mümkündür. Bunun için pamuklu mendilleri kullanabilirsiniz.

Bebek Bakım Çantasında Annenin İhtiyaçları

Bebek bakım çantasında neler olur
Anne & Bebek Bakım Çantasında Neler Olur?

Ayrıca bebeğinizin kirli bezini, ıslak mendilleri ya da benzer çöplerinizi toplamak için küçük boy çöp torbanızı da çantadan eksik etmemeniz gerekiyor.

Annenin ihtiyaç duyabileceği ürünler ise genel olarak şöyledir:

 • Göğüs Pedi: Bebeğinizi emzirdikten sonra göğsünüzden az miktarda da olsa süt akamaya devam eder. Bu sütün kıyafetlerinize leke yapmaması için göğüs pedlerini kullanabilirsiniz.
 • Emzirme Yastığı: Bebeklerinizi emzirirken kolaylık sağlayan ürünlerden biri de emzirme yastıklarıdır. Emzirme yastığı kullanarak bebeğinizin en doğru pozisyonda süt içmesini sağlayabilirsiniz.
 • Göğüs Ucu Kremi: Bebekler kimi zaman annesinin göğüs ucunu ısırabilir, damaklarıyla ezebilir ya da çekebilir. Bu tarz durumlar annenin memesinde ufak hasarlar oluşturur. Bu hasarların oluşmasını önlemek ya da oluşan hasarların dinmesini sağlamak için göğüs ucu kremlerini kullanabilirsiniz. Bu ürünü de her zaman çantanızda taşıyarak her an kullanabilirsiniz.
 • Emzirme Önlüğü: Toplum içinde bebek emzirmek her zaman kolay değildir. Bebeğinizi rahatça emzirmek için bebek emzirme önlüklerini bebek bakım çantasına koyabilirsiniz. bu sayede bebeğinizi dilediğinizde kolayca emzirebilirsiniz.

Ve tabii ki cüzdan, anahtar, güneş gözlüğü gibi kişisel ürünleri de bebek bakım çantasına koyabilirsiniz.

Anne & Bebek Çantası Temizliği Nasıl Yapılır?

Anne & bebek çantaları sık sık kullanacağınız ürünlerden biri olduğu için bu ürünlerin belli aralıklarla temizlenmesi de önemlidir. Eşyaları daha hijyenik şekilde taşımanız için çantaları temizlemeniz gerekir.

 • Çantayı temizlemek için ilk olarak çantayı tamamen boşaltmanız önemlidir. Çantayı boşaltıp ılık su ile çantanın kirinin kabasını alabilirsiniz.
 • Daha sonra çantanın iç ve dış yüzeylerini yine ılık, nemli bir bez ile silebilirsiniz. Kimi bebek çantalarında termoslu gözler vardır. Bu tarz bölmeleri çamaşır makinesinde yıkayamazsınız. Eğer çantanızda böyle bölmeler yoksa çantayı makineye atıp temizleyebilirsiniz. Eğer böyle bölmeler varsa çantayı nemli bezle silebilirsiniz.
 • Günlük olarak çantayı havalandırabilirsiniz. Bu sayede çantada kötü koku oluşumları olmaz.
 • Çantayı temizlerken de genel olarak doğal içerikli malzemeleri kullanabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde bebeğiniz için ve kendiniz için ihtiyacınız olan tüm ürünleri bulabilirsiniz. Anne & Bebek ürünlerini ve çok daha fazlasını online olarak inceleyip uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir