Anne & BebekBebek SağlığıTrend

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Bebek bezi değiştirmek tecrübe etmeniz gereken, tecrübe ettikçe uzmanlaşabileceğiniz şeylerden biridir. Bebeğinizin altını daha kolay şekilde değiştirmek için ihtiyacınız olan tüm püf noktaları, bebek bezi nasıl bağlanır yazımızda bulabilirsiniz!

Her ne kadar çok kolay bir işlem gibi görünüyor olsa da bebek bezi bağlamak, düşündüğünüzden biraz daha zordur. Bezi doğru şekilde bağlayamadığınızda bebeğinizin gün boyunca rahatsız hissetmesi mümkündür. Özgürce hareket edemeyen bebekler de huzursuz olup sık sık ağlayabilir. Bu yüzden bebek bezi bağlamayı en iyi şekilde öğrenmeniz oldukça önemli. Eğer bu deneyimi ilk kez yaşıyorsanız bu yazımızın size fikir vereceğine eminiz!

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Ebeveynler için bez bağlamak, en zorlu anlardan biridir. Bebekler ağlar, bez etrafa yayılır, ne neredeydi her şey birbirine girer… Bu anı en kontrollü şekilde atlatmak içinse biraz pratik birkaç da ipucu önemlidir.

 • Bebek bezini bağlarken ilk olarak bütün malzemelerin yanınızda bulunduğundan emin olmanız gerekir. Bütün malzemeler bir arada olduğunda hangi ürünü ne zaman kullanacağınızı da unutmamış olursunuz. Bu aşama için bebek bezi çantasını yanınızda bulundurabilirsiniz. Ayrıca bebekler için alt açma masası çeşitleri de oldukça kullanışlıdır. Alt açma masasını gerekli eşyalar ile doldurduktan sonra bebeğinizin altını her seferinde kolayca değiştirebilirsiniz.
 • Bebeğinizin altını değiştirmek için bir alt açma örtüsü kullanmanız önemli. Alt açma bezini düz bir zemine ya da alt açma masasına serdikten sonra bebeğinizi örtünün üstüne sırtüstü pozisyonda yatırabilirsiniz.
 • Bu aşamada, bebeğinizin ayak bileklerini hafifçe tutup havaya kaldırmanız gerekiyor. Bebeğinizi bileklerinden tutup onun ayaklarını havaya kaldırdığınızda boştaki elinizle bebek bezini yanlardan açabilirsiniz. Daha sonra elinize bebeğiniz için uygun olan bir ıslak mendili alıp bebeğinizin poposunu önden arkaya doğru temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğin bezini çıkardığınızda bebek bezini tekrar takana kadar biraz beklemeniz önemli. Bebeğinizin poposunun tamamen kuru olmasını beklemelisiniz.
 • Bu aşamadan sonra bebeğinizin bezini yavaşça aşağı doğru çekerek bebeği bezden tamamen kurtarabilirsiniz. Bezi hızlıca bebeğinizin ulaşamayacağı bir yere koyup bezi yeniden takma işlemine geçebilirsiniz.
 • Daha sonra, bağlayacağınız bebek bezinin kulak kısımlarını açıp bezi hazırlamanız gerekiyor.
 • Bebeğinize yeni bir bezi bağlamak için de yine öncelikle bebeğinizi ayak bileklerinden tutup hafifçe kaldırabilirsiniz. Bu esnada bebek bezini, bez bebeğinizin beline gelecek kadar iterek bebeğinizin altına yerleştirin. Bezi diğer ucundan kaldırıp bebeğinizin göbeğine kadar çekin. Bu aşamada eğer bebeğinizin poposunda pişik varsa pişik kremini ya da pudrasını da bebeğinizin poposuna sürebilirsiniz. Göbek deliği kısmına gelen bezi, yan bantlar sayesinde yapıştırın. İşte bu kadar!

Bebeğinizin yaşına, kilosuna, boyuna uygun bez seçtiğinizde ve tüm bu adımları takip ettiğinizde bebek bezini kolayca bağlayabilirsiniz!

Bebek Bezi Bağlamanın Püf Noktaları

Her ne kadar biz bez bağlamayı çok kolay gibi anlatmış olsak da aslında dikkat edebileceğiniz birkaç ipucumuz daha var!

 • Bebeğinizin bezini bağlamadan önce bez bağlayacağınız ortamın temizliğinden emin olmalısınız. Hijyen, bu noktada oldukça önemli. Bebeğinizin hijyeni, sağlık açısından oldukça önemli olduğu için bu aşamada dikkatiniz gerekiyor. Ayrıca tabii ki bebeğin bezini değiştirmeden önce ve sonra mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.
 • Bebek bezini takarken bezin neresinin ön neresinin arka olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Bezin sıkılığını ayarlamanız da oldukça önemli. Bezi çok sıkı bağlarsanız bez, bebeğinizin belini sıkabilir. Bezi gevşek bağlarsanız da bezden istenmeyen şeyler taşabilir. Bu yüzden ideal aralığı bulmalısınız. İdeal aralık için de iki parmak kuralını deneyebilirsiniz. İki parmak boşluk kalacak şekilde bezi bağlayabilirsiniz.
 • Bebek bezini bağlarken en zorlu anlardan biri, çocuğu oyalamaktır. Bebekler bez değişimi esnasında çok hareketli olabilirler. Bu yüzden bebeğinizi oyalayacak oyuncakları bez değişiminde yanınızda bulundurmalısınız. Böylece o oyuncaklarla oyalanırken siz de bezi kolayca temizleyebilirsiniz.
 • Bez değişimi esnasında bebeğinizi yatırdığınız zeminin düzlüğü önemli. Bebeğinizin rahat etmesi ve sizin de işlerinizin kolaylaşması için bebeğinizi düz bir zemine yatırmalısınız. Ayrıca bebeğinizin hareketlerini göz önünde bulundurarak yanına yükseltiler de koyabilirsiniz. Yastıklar bu noktada işinize yarayacaktır.
 • Eğer bebeğiniz yenidoğansa ve henüz kordonu düşmediyse bezi takıp çıkarırken göbek bölgesine dikkat etmelisiniz. Göbeğine zarar vermeden, yenidoğan bezleri kullanarak bebeğinizin bezini değiştirebilirsiniz.
 • Bebek bezlerini değiştirirken ıslak mendil kullanımına da dikkat etmelisiniz. Bebeklerin cildi çok hassas olduğu için ona zarar vermeyecek ıslak mendilleri tercih etmelisiniz.

Bebek Bezi Bağlarken Yanınızda Neler Olmalı?

Bez değiştirmenin inceliklerinden bahsettik. Tabii ki bez değiştirme esnasında kullanabileceğiniz malzemelerden de bahsedeceğiz. Bebeğinizin bezini değiştirirken bu malzemeleri yanınızda bulundurursanız tüm bez değiştirme işleminiz çok daha kolay olur:

 • Bez açma örtüsü,
 • Temiz bebek bezi,
 • Islak mendil,
 • Pişik kremi ya da pudrası,
 • Kıyafetlerinin kirlenme olasılığına karşı yedek kıyafet,
 • Bebek yağı,
 • Ve tüm bu ürünleri her yere taşımanızı sağlayacak bebek çantası.

Çiçeksepeti’nde bebeğinizin keyfini yerine getirecek her türlü ürünü bulabilirsiniz ve bu bebek ürünlerini online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir