Anne & BebekHamilelik ve Doğum

Bebek Cinsiyet Partisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olmak birçok ailenin oldukça istediği bir şeydir. Bu nedenle ilk haber geldiğinde tatlı bir telaş başlar ve bebeğin dünyaya geldiğinde her şeyinin hazır olması gerekir. Fakat hamilelik sürecinde bazı eğlence anları da olması gerekir. Son zamanlarda trend haline gelen cinsiyet partisi veya diğer ismiyle “Gender party”, hem eğlenilen hem de ebeveynlerin bebeklerinin cinsiyetlerini öğrendiği bir partidir. Peki, bebek cinsiyet partisi nedir ve nasıl yapılır?

Aileye yeni bir üyenin katılması oldukça heyecanlı bir süreçtir. Bu süreçte ebeveynler bir yandan bu heyecanı yaşarken bir yandan da ailenin yeni üyesi için hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar bazen stresi de beraberinde getirmektedir. İşte bu stresi biraz olsun azaltmak ve bu mutlu anın güzelliğini sevdiklerinizle paylaşmak için cinsiyet partisi düzenleyebilirsiniz. Bebek cinsiyet partisi, isminden de anlaşılacağı üzere bebeğin cinsiyetinin eğlenceli ve sürprizli bir şekilde öğrenilmesi için düzenlenmektedir. Genelde hamileliğin 12. haftası ve 16. haftası civarlarında parti verilmektedir.

Bebek Cinsiyet Partisi Nasıl Düzenlenir?

Bebek cinsiyet partisi nasıl düzenlenir?
Oldukça eğlenceli olan bebek cinsiyet partisi farklı yöntemlerle yapılmaktadır.

Yaşam alanlarında, bahçelerde, kafelerde veya özel alanlarda düzenlenen bebek cinsiyet partisi, güzel anılar biriktirilen bir organizasyondur. Bu organizasyonu kendiniz yapabileceğiniz gibi bir organizasyon firması ile anlaşarak parti düzenlemesini isteyebilirsiniz. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız, güvendiğiniz iki arkadaşınıza bu görevi verebilirsiniz. Parti konseptinde iki renk tercih edilmektedir. Bunlar; pembe ve mavidir. Pembe renk kız bebeği, mavi renk ise erkek bebeği temsil eder. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için 5 farklı yöntem kullanılmaktadır:

  • Balon yöntemi: Bebek cinsiyet partisi yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntem için büyük bir siyah balon alınır. Balonun içerisine bebeğin cinsiyetine göre pembe veya mavi konfetiler konulmaktadır. Balon üzerinde ise “boy or girl” yazar veya soru işareti bulunması önemlidir. Davetlilerle geriye doğru sayılır ve ebeveynler balonu bir iğne ile patlatır. Konfeti rengine göre cinsiyet belli olur.
  • Kutu yöntemi: Bu yöntemde büyük bir kutu temin etmeniz gerekir. Temin edilen kutu içerisine bebeğin cinsiyetine göre pembe veya mavi balonlar yerleştirilmektedir. Ebeveynler kutunun başına geçer ve sevdiklerinin geri sayımı sonrasında kutuyu açar. Balonların rengine göre bebeğin cinsiyeti ortaya çıkar.
  • Pasta yöntemi :Bu yöntemde bebeğin cinsiyetinin yazılı olduğu zarf, pasta alınan yere verilmelidir. Pastayı yapan yerde buna göre pastanın içerisini mavi ya da pembe renkte tasarlar. Dışında ise istediğiniz tasarımı kullanabilirsiniz. Ebeveynler pastayı kestiğinde içinden çıkan renge göre bebeğin cinsiyeti belli olur.
  • Beyaz tişört: Bu yöntemde ebeveynler beyaz tişört giyer. Bu sırada gözleri göz bandı ile kapatılması gerekir. Sonrasında önlerine mavi veya pembe boya konur. Bebeğin cinsiyetine göre elleri yönlendirmeniz gerekmektedir. Eller boyaya batırıldıktan sonra boyalı eller ebeveynlerin tişörtlerine bastırılır. Gözler açıldığında tişört üzerindeki renge göre cinsiyeti öğrenmiş olurlar.
  • Renkli duman: Partiyi açık alanda düzenlemeyi düşünüyorsanız, dumanlı bir sürpriz oldukça güzel kareler ortaya çıkmasını sağlar. Bu yöntemde renkli dumanlar gözleri kapalı ebeveynler eşliğinde salınır ve gözlerini açtıklarında duman rengine göre cinsiyet belli olur.

Bebek Cinsiyet Partisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çikolata
Cinsiyet partisi hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
  • Cinsiyet partisine giderken ne alınır?

Ailenin yeni üyesi dünyaya gelirken aileye yardımcı olacak ürünlerle onların yanında olmanız güzel bir jest olur. Bu nedenle yeni bebeğin ihtiyaçlarını gözeterek içinizden gelen hediyeyi alabilirsiniz. En çok ihtiyaç olan ve tercih edilen ürünler bebek albümü, biberon ve emzik seti, bebek bakım çantası vb. ürünlerdir. Tüm bu ürünleri Anne&Bebek kategorisinde indirimli fiyatlarla bulabilirsiniz.

  • Baby Shower ve cinsiyet Partisi aynı şey mi?

Baby shower, yeni anne ve baba olacak ebeveynlere hem maddi hem de manevi destek vermek amacıyla yapılan bir partidir. Bu parti, doğuma çok az bir süre kala yapılmaktadır ve doğum öncesi stresin azaltılmasına destek amacı güder. Cinsiyet öğrenme partisi ise isminden de anlaşılacağı üzere çok daha erken yapılmaktadır. Amacı, bebeğin cinsiyetini öğrenmektir.

  • Cinsiyet partisinde ne dağıtılır?

Sevdiklerinizle birlikte ailenin yeni üyesinin gelişini kutladığınız partide konuklarınıza konseptinize göre ikramlar sunabilirsiniz. Pastalı konseptlerde pastanın yanında içecek ikram edilmektedir. Diğer tüm konseptlerde de bu geçerlidir. Pasta dışında kurabiye, çikolata, şekerleme gibi özel ürünlerle sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

  • Cinsiyet partisinde ne gibi oyunlar oynanır?

Oldukça eğlenceli olan balon patlatma oyunu, cinsiyet partilerinde oldukça sık görünmektedir. Bir alana şişirilen balonları yerleştirin ve numaralandırın. Numaralı balonlardan birinin içinde bebeğin cinsiyetini belirten konfetileri yerleştirin. Konuklardan sırasıyla numara isteyin ve iğne yardımıyla balonları patlatmaya başlayın. Heyecanlı bekleyiş sonunda cinsiyetin belli olduğu balonu bulan konuğa tatlı bir hediye verebilirsiniz.

Bu oyun dışında pinyata oyunu da oldukça sık görülen bir oyundur. Pinyata kutusu içerisine yerleştireceğin renkli konfetiler veya şekerlemeleri kazanmak isteyen herkesin kutuyu vurması gerekmektedir. Kutunun patlamasıyla birlikte şekerlemeler düşer ve cinsiyet belli olur.

Bebeğiniz için ihtiyacınız olan her şeyi uygun fiyatlarla ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir