Anne & BebekTrend

Bebek Mama Sandalyesi Tavsiyeleri

Bebeğiniz yavaş yavaş biberondan katı gıdaya geçmeye başladı mı? Ya da ona yemek yedirmeye çalışmak artık daha mı zor? Bu sorulara cevabınızın evetse; artık büyümeye başlamış olan bebeğiniz için bebek mama sandalyesi çeşitlerini incelemeye başlama zamanınız geldi demektir! Hem size yardımcı olacak hem de onun çeşitli becerilerini geliştirmesini sağlayacak bebek sandalyesi modellerini siz de ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde keşfedebilirsiniz!

Bebek Mama Sandalyesi Seçimi

Bebeklerin ihtiyaç listesinde yer alan önemli bir maddedir bebek mama sandalyesi. Onun daha rahat yemek yemesi, düzenli bir yeme alışkanlığı kazanması ve yemek yemenin daha kontrollü olması için mama sandalyeleri son derece kullanışlıdır. Ayrıca hep birlikte yemek yemenin önemini de göz önünde bulundurunca, bebeğinizle aynı masada yemek yiyebilmeniz önemlidir. Ama piyasada çok çeşitli mama sandalyesi modeli bulunduğu için bu ürünler arasından seçim yapmak çok da kolay değil. “En iyi mama sandalyesi hangisi?”, “Mama sandalyesi nasıl seçilir?” gibi sorular ile karşı karşıya olabilirsiniz. Biz de bugün, sizi bu sorulardan kurtarmak, en iyi bebek mama sandalyesi modelini seçmenize yardımcı olmak istedik! Bir rehber niteliğindeki bu yazının ayrıntılarına göz atarak bebeğiniz için en konforlu ürünü seçebilirsiniz. Ayrıca tüm bu mama sandalyesi modellerini ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Bebek Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

Bebeğiniz yaklaşık 6 aylık olduğunda, yani ek gıdaya ve hafifçe oturabilmeye başladığında mama sandalyesini kullanmaya başlayabilirsiniz. Çok çeşitli mama sandalyeleri arasından bebeğiniz için en uygununu seçmek için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • İlk olarak tabii ki güvenlikten bahsetmemiz gerekir. Çocuğunuzun oturacağı, yemek yiyeceği ve belki uzun bir vakit geçireceği bu sandalyelerin son derece güvenli olması gerekir. Bunun için mama sandalyelerinin emniyet kemerlerini kontrol edebilirsiniz. Genellikle mama sandalyelerinde 3 ya da 5 noktalı emniyet kemeri vardır. Kemerin tokalarının sağlam, kullanışlı, kolaca takıp çıkarabileceğiniz tarzda olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizi güvenli şekilde mama sandalyesine oturtabilirsiniz.
 • Mama sandalyelerinin sırt desteği ve minderi de çocuklarınız için oldukça önemlidir. Bebeğinizin sırtını yaslayacağı destek kısmının rahatlığına dikkat edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz, sandalyede oturduğu süre boyunca rahatsız olmaz. 
 • Hijyen konusu da şüphesiz mama sandalyesi seçiminde etkilidir. Mama sandalyesinin kumaş kısmının sandalyeden kolayca ayrılması, temizlik açısından önemlidir. Bu sayede, sandalyeye herhangi bir şey dökülürse sandalyeyi kolayca temizleyebilirsiniz. 
 • Mama sandalyelerinin yükseklik ayarı da önemli konulardan biridir. Boyu yükselip alçalan mama sandalyesi modelleri arasından seçim yaparak bebeğiniz için doğru boyu bulabilirsiniz. 
 • Sandalyenin sırt ve ayak kısımlarının destekli, ayarlı olması da önemlidir. Çocuğunuz mama sandalyesinde uyuduğunda sırt kısmından sandalyeyi yatay pozisyona getirebilirsiniz. Böylece çocuğunuzu rahatsız etmeden uyku saatini tamamlayabilirsiniz. 
 • Mama sandalyelerinin bir diğer önemli özelliği ağırlığıdır. Farklı odalara kolayca mama sandalyesini taşıyabilmeniz için ürünün ağırlığının çok fazla olmaması gerekir. Ama aynı zamanda mama sandalyesi çok hafif de olmamalıdır. Böylece devrilme, hareket etme veya düşme gibi problemler de yaşamadan yemek saatlerini tamamlayabilirsiniz. Bu noktada yine tekerlekli ve tekerlek fren sistemli mama sandalyesi modelleri ile bebeğinizin güvende olmasını sağlayabilirsiniz. 
 • Mama sandalyelerinin tepsileri de dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Tepsi kısımlarının çıkarılıp takılabilir olmasına özen gösterebilirsiniz. Böylece hem çocuğunuzu sandalyeye oturturken hem de tepsi kısmı kirlendiğinde her şey daha kolay olur. Yaşı biraz ilerleyen ve yemek masasında sizinle birlikte oturacak olan çocuğunuz için de mama sandalyesinin tepsi kısmını çıkarıp çocuğunuzu masaya yaklaştırabilirsiniz. 

Yani genel olarak mama sandalyesi seçiminde; emniyet kemeri, yükseklik ayarı, kolay temizlik, yer kaplama/taşınma, katlanabilirlik, sırt ve ayak desteği, tepsi modeli gibi kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bebek Mama Sandalyesi Modelleri Nelerdir? Model Önerileri

Bebek mama sandalyeleri oldukça farklı modellere sahip diyebiliriz. Hem ebeveynlere hem de bebeklere kolaylık sağlayan bu ürünler genel olarak şu şekilde gruplanır:

 • Yastıklı ve yastıksız mama sandalyeleri,
 • Tekerlekli ve tekerleksiz sandalyeleri,
 • Ana kucağı gibi çok amaçlı sandalyeleri,
 • Masaya monte edebileceğiniz mama sandalyeleri,
 • Oyuncaklı mama sandalyeleri.

Mama sandalyesi modellerini bu şekilde ayırdıktan sonra, birkaç farklı modelde mama sandalyesi önerisi de verebiliriz. Siz de tüm bu rehber niteliğindeki yazı sayesinde bebeğiniz için en güzel ürünü seçebilirsiniz!

1-) Ingenuity Baby Base Portatif Mama Sandalyesi Slate

İlk model, portatif mama sandalyelerinden biri. Bu tarz mama sandalyelerinin ayaklı olmayışı, çocukların sizinle birlikte masada yemek yemesini kolaylaştırır. Her yere kolayca taşıyabileceğiniz portatif mama sandalyesi bebeğinizin konforu için de oldukça iyidir. Pikniklerde, tatillerde ya ad ev gezmelerinde portatif mama sandalyelerini kolayca yanınızda taşıyabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin de düzeni bozulmaz ve alışık olduğu şekilde yemek yemeye devam eder. Genellikle 6.aydan başlayıp 3 yaşına kadar bu mama sandalyesini kullanmanız mümkündür. Bu portatif mama sandalyesini sıradan bir sandalyeye bağlayabileceğiniz gibi direkt olarak masaya da bağlayabilirsiniz. Kolayca temizleyip rahatça taşıyabileceğiniz bu ürüne bir şans verebilirsiniz! 

2-) Peg Perego Prima Pappa Diner Follow Me Mama Sandalyesi

Sıradaki ürünümüz biraz daha farklı detaylara sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Beş farklı pozisyonda sırt desteği sağlayan bu mama sandalyesi, bebeğiniz için her açıdan uygunluk sağlıyor. Ayrıca yine yedi farklı yükseklik kademesi bulunduğu için çocuğunuzun en şekilde yemek yemesine yardımcı oluyor. Kolay, pratik şekilde katlayıp saklayabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz bu mama sandalyesinin temizliği de son derece kolay! Ön tepsi kısmı çift özellikte olduğu için kirlendiğinde kolayca bu alanın temizliğini yapmanız mümkün. Bebeğiniz 15 kiloya gelinceye kadar bu mama sandalyesi ile ona konforlu yemek saatleri sunabilirsiniz! 

3-) Moje Kılıflı Mama Sandalyesi

Yine 6. aydan 3 yaşına kadar kullanabileceğiniz bir mama sandalyesi var şimdi sırada. Ortalama bir yemek masası yüksekliğinde olan mama sandalyesi, çocuklarınızla birlikte kolayca yemek yiyebilmeniz için oldukça rahat. İki parçaya ayırabileceğiniz yapısı sayesinde bu ürünü aynı zamanda çocuğunuza masa ve sandalye olarak da kullanabilirsiniz. Tepsisini çıkarıp takabileceğiniz, 5 noktalı emniyet kemeri ile çocuğunuzun güvenliğini sağlayabileceğiniz gibi onun güvenle yemek yemesine de yardımcı olursunuz. Siz de bu ürünü seçerek çocuğunuz için iyi bir yatırım yapabilirsiniz! 

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde çok çeşitli modellerde mama sandalyelerini keşfedebilirsiniz. Her yaştan çocuğa ve her bütçeye uygun mama sandalyelerini online olarak inceleyip satın alabilirsiniz. Ne de olsa ÇiçekSepeti her zaman yanınızda! 

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir