Anne & Bebek

Bebek Odası Dekorasyonun Püf Noktaları

Dünyaya gözlerini açmasını heyecanla beklediğiniz bebeğiniz için yapılan hazırlıklar arasında en zevkli ve heyecanlı olanı bebek odasını hazırlamak olsa gerek. Evde onun  seveceği ve rahat edeceği bir ortam hazırlamak adına aylar öncesinden fikirler ortaya çıkar. Bu fikirlerin dikkatle seçilmiş mobilyalar, renkli aksesuarlarla dolu olması dışında bebeğin gelişimi ve güvenliğini de sağlayacak şekilde dizayn edilmesi oldukça önemlidir. Odayı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler ve bebek odası dekorasyonunun püf noktaları bu yazımızda!

Bebeğiniz dünyaya gelmeden başladığınız hazırlıklar arasında bebek odası oldukça önemli bir konu olarak öne çıkar. Çünkü bebeğinizin sağlıklı bir ortamda, güvende ve rahat hissetmesi gelişimi açışından oldukça önemlidir. Bebek odası düzenlerken başlıca dikkat etmeniz gerekenler ise;

  • Bebek odası dekorasyonu konusunda ilk önemli konu bebek odasının neresi olacağıdır. Seçtiğiniz odanın ebeveyn odasına yakın, ses yalıtımı açısından iyi, gün ışığı giren ve havalandırma açısından pencereli olması ideal ortamı sağlayacaktır.
  • Oda yer döşemesinin parke veya laminant gibi kolay temizlenebilen malzemeden olması temizlik açısından işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.
  • Bebek odası mobilyası seçerken mümkün oldukça doğal malzeme kullanılan ürünleri tercih etmeli, mobilyaların ise sivri ve keskin kenarlı olmamasına ekstra özen göstermelisiniz.
  • Odanın renk seçimi konusu size kalmış olsa da pastel tonların bebekleri çok daha iyi hissettirdiği gerçeğini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, mavi ve yeşil gibi sakinleştirici etkiye sahip renklere öncelik verebilirsiniz.

Bu genel bilgileri verdiğimize göre şimdi bebeğinizin odasını dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğini adım adım detaylandıralım…

İlk Adım: Güvenlik

Bebeğinizin güvenliği her şeyden önce gelir.

Bebeğinizin odasını dekore etmeye başlarken ilk dikkat etmeniz gereken şey seçeceğiniz ürünler ve onları destekleyecek parçalarla bebek güvenliğini sağlamış olmaktır. Bebeğiniz hareketlenmeye başladığı andan itibaren çevresindeki her şeye merek içinde bakacağından etkileşime geçebileceği her eşyayı güvenli bir hale getirmeye çalışmalısınız. Dikkat etmeniz gereken başlıca konular; bebek odasında bulunan prizler koruyucu kapaklar ile kapatmak, odadaki pencere ve balkon kapılarına bebek kilidi takmak, odada bulunan mobilyaların çekmecelerine bebek çekmece kilidi yerleştirilmek, mobilyaların sivri köşelerine bebek köşe koruyucu ürünler yerleştirilmek ve diş çıkarma döneminde karyola ya da mobilyaları dişleyebileceği için su bazlı boyalar kullanılmış ürünler tercih etmektir.

Ayrıca odada uyurken bebeğinizi rahatsız etmeden kontrol etmek adına bebek telsizleri ya da kameralı bebek telsiz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bebek güvenlik ürünleri konusunda tavsiye ürün önerisi:

Bebeğinizin güvenliğini sağlamak adına dolap ve çekmecelerde kullanabileceğiniz manyetik kilit oldukça işinize yarayacaktır.

Bebeğinizi odasında uykuya bıraktığınızda rahatça diğer işlerinize devam edebilir, onun her hareketi ya da uyandığındaki sesini telsiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Ferah Bir Ortam Oluşturun: Doğal Renkler

Doğal bir ortam oluşturun.

Masum bakışlarıyla etrafı sürekli süzen bebeğinizin odasının duvarında ve oda dekorasyonunda kullanacağınız renkler oldukça önemlidir. Sakinleştirici ve daha ferah bir ortam için pastel renkleri tercih edebilir, doğal bir ortam yaratmak adına bej tonları, açık gri, açık mavi ya da su yeşili gibi tonları değerlendirebilirsiniz. Çok koyu renkler kullanmanız bebeğinizin rahatlamasına engel olacağından kullanmak istemeniz durumunda pastel renklerle bir arada kullanmanız çok daha iyi olacaktır.

Oda duvarlarında tercih edilen renk dışında kullanılan boyanın çabuk kuruyan, bakteri barındırmayan su bazlı boya kullanılması daha uygun olacaktır. Duvarları boyamak yerine duvar kağıdı tercih edilecekse bebek odaları için özel üretilen kolay silinebilir ve temizlenebilir özellikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Ferah bir ortam oluşturmanıza yardımcı ürün önerileri:

Eviniz ve bebeğinizin odasında kullanabileceğiniz su bazlı iç cephe boyası; silinebilir ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Doğal bir görüntü sağlayan ve renkli görüntüsü ile bebek odanızın bir duvarında kullanarak odaya hareket katmanızı sağlayacak bu ürün; temizlenebilir ve bakteri üretmez bir yapıya sahiptir.

Daha İyi Bir Uyku İçin: Aydınlatma

Kaliteli bir uyku için aydınlatma önemlidir.

Bebeğinizin gelişimi açısından kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeni olması oldukça önemlidir. Bu nedenle bebek odası düzenlerken odanın aydınlatma açısından özenle dekore edilmesi gerekir. Bebeğin gözlerine zarar vermemesi için yüksek ışıklı, çok sarı ya da çok beyaz ışık yayan lambalardan uzak durmalı, günışığı renkli led ampulleri tercih etmelisiniz.

Melanin hormonun gece salgılanmasını engellememek adına gece kullanacağınız ışığın çok hafif bir ışık yayması ve bebeğinizi rahatsız etmemesi gerekir. Ayrıca seçeceğiniz gece lambasının rahatlatıcı müzik özellikli olması da bebeğinizin uyku kalitesine yardımcı bir etken olabilir.

Bebek odası aydınlatması için ürün önerileri:

Bebeğinizin hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı olacak figürleri duvara yansıtan ve rahat bir uyku için destekleyen gece lambası ile uyku çok daha rahat.

Bebeğinizin oda dekorasyonuna hem sevimlilik katacak hem de hafif ışığı sayesinde ortamın loş karakterine yardımcı olacak bir ürün.

Sevimli ve Kullanışlı Bir Ortam Oluşturun: Mobilya Seçimi

Kullanışlı ve rahat mobilyalar tercih edin.

Bebeğiniz için her şeyin en iyisini istediğinizi biliyoruz. Bu nedenle bebek odası mobilyaları konusunda oldukça dikkatli davranmalı, odada kullanılacak mobilyalarda ahşap ve hasır gibi doğal malzemeli ürünlere öncelik vermelisiniz. Mobilya seçiminde diğer önemli nokta ise mobilyaların odanın büyük bir bölümünü kaplamaması gerektiğidir çünkü büyük mobilyalar boğucu bir ortam oluşmasına neden olabilir ve oda içerisindeki hareket alanını oldukça kısıtlar.

Bebek odası mobilyalarının en önemli parçası olan beşik seçiminde dikkat etmeniz gereken hususlar; beşik olabildiğince işlevsel olmalı, ilerleyen yaşlarda da kullanabileceğiniz bir büyüklükte olmalı ve malzeme kalitesi açısından yüksek kaliteli olmasıdır. Ayrıca beşiğin yüksekliğinin bel seviyesinde olmalı, parmaklık yüksekliği ve parmaklık aralıklarının arasında boşluk doğru açıda olmalıdır.

Bebek odasında bulunması gereken bir diğer mobilya olan koltuk seçiminde ise; kol destekleri, yeterli yükseklikteki sırt dayanağı ve rahatlığıdır. Burada bebek uyurken vakit geçirebileceği gibi, bebeği emzirirken de bu alanlar kullanılacağından mobilyanın döşemelerinin kolay temizlenir, sıvı emmeyen malzemelerden seçilmesi doğru tercih olacaktır. Bebek odalarında depolama ünitesi olarak da kullanılan bez değiştirme üniteleri de bir diğer dikkat edilmesi gereken konudur. Bu ünite içerisinde bebek bezi, örtüsü, kıyafetleri ve bakım ürünlerini depolarken aynı zamanda bebeğin bezini değiştirirken ebeveynin dik ve rahat duruşunu destekler.

Bebek odası mobilya ürün önerileri:

Anti alerjik özelliğe sahip, bazalı ve komodinli bu beşiği bebeğinizin ilerleyen yaşlarında da güvenle kullanabilirsiniz.

Derinlik: 42 cm, en: 58 cm, uzunluk: 93 cm ölçülerinde, sallanabilme ve kir tutmama özellikli bu beşik bebek odanızdaki ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Rahat Bir Ortam Oluşturun: Bebek Odası Tekstili

Sağlıklı ve doğal tekstil ürünleri kullanımı önemlidir.

Bebeğinizin doğal uyku ortamı olan bebek odasında kullanacağınız bebek yatağı, yastık, örtü ve yorgan gibi ürünlerin seçimi de oldukça önemlidir. Bu ürünlerde dikkat etmeniz gerekenler ise; pamuk, bambu, pamuklu elyaf ya da organik silikon gibi dolgu malzemeleri ve hava alabilen kumaşlardan üretilmiş olmasıdır. Bebeğinizin hassas cildinin alerjik reaksiyonlara kalmaması adına antialerjik ve anti-bakteriyel doğal ürünleri tercih etmeniz diğer önemli hususlar arasındadır.

Bebek odasının bir diğer önemli tekstil ürünü olan perde seçimi hem dekor hem de sağlık açısından önemli bir durumdur. Bebek odasında gündüzleri güneş ışığı alımını sağlayacak geceleri ise kaliteli bir uyku için yeterli karanlığı sağlayacak perdeleri seçmeniz gerekir. Bu nedenle farklı geçirgenliği sağlamak adına tül ve kalın perde bir arada kullanılabilir.

Bebek odası tekstil ürün önerileri:

Bebeğinizin rahatça uyumasına yardımcı olacak hava alabilen özellikli bu yorgan setini oldukça seveceksiniz.

%100 pamuk kumaş ve %100 boncuk yün dolgulu yastık sayesinde bebeğiniz mışıl mışıl bir uyku çekecek.

Bebeğinizin odasını dekore ederken ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti‘nde bulabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir