Anne & BebekTrend

Bebekler için Diş Kaşıyıcı Seçimi ve Önerileri

Bebeklerin diş çıkarma dönemi oldukça zordur. Bu dönemde bebekler, ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürür. Dişleri ve damağı kaşınan bebekler, ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürür. Bu noktada bebekler için diş kaşıyıcı çeşitlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Diş kaşıyıcılarını ne zaman kullanmanız gerektiğiyle ilgili tüm detayları ise yazımızda bulabilirsiniz!

Bebekler için diş çıkarmak, en zor dönemlerden biridir. Ağrı, kaşıntı, uykusuzluk, iştah kaybı, ayrıca diş etlerinde kırmızı, küçük şişlikler… Bebekler bunlarla uğraşırken ebeveynlerin onlara yardımcı olması gerekir. Onlara yardım etmenizi sağlayacak ürünlerin başında da diş kaşıyıcı çeşitleri vardır. Bebeklerini dişlerini kaşımak için diş kaşıyıcıları kullanarak rahatlar.

Diş kaşıyıcıları çoğunlukla bebeğiniz 4 aylık olduğunda kullanmaya başlayabilirsiniz. Bebekler genellikle dördüncü aydan itibaren diş çıkarmaya başladığı için o dönemde diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Ama tabii ki bebekten bebeğe diş çıkarma zamanı değişiklik gösterir. Bebeğinizin diş çıkarıp çıkarmadığını birkaç belirti ile anlayabilirsiniz;

  • Bebeğiniz aşırı salya akıtıyorsa,
  • Normalinden daha huysuzsa,
  • Bir şeyleri sürekli çiğnemek istiyorsa bebeğinizin diş çıkarmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Şimdi, bebekler için diş kaşıyıcı seçerken dikkat edebileceğiniz temel şeylere göz atalım!

Bebekler için Diş Kaşıyıcı Seçimi

Bebekler için Diş Kaşıyıcı Çeşitleri
Bebekler için Diş Kaşıyıcı Çeşitleri

Diş kaşıyıcıların farklı türleri vardır. Malzemeler, tasarım, doku, dayanıklılık… Bebeğiniz için diş kaşıyıcı seçerken pek çok farklı noktaya dikkat edebilirsiniz. Bu yüzden diş kaşıyıcı seçerken ayrıntılı olarak nelere dikkat etmeniz gerektiğinden birkaç maddede bahsedelim:

  • İlk olarak diş kaşıyıcıların şekline ve kullanımına dikkat edebilirsiniz. Tasarım konusunda diş kaşıyıcıların farklı versiyonlarını bulabilirsiniz. Mesela parmak şeklinde diş kaşıyıcılar, halka şeklinde ürünler… Bebeğinizin rahatça tutup kullanabileceği bir diş kaşıyıcıyı seçebilirsiniz.
  • Dayanıklılık da diş kaşıyıcı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Sık sık yeni bir diş kaşıyıcı satın almak istemiyorsanız kaliteli bir diş kaşıyıcı almalısınız. Bu sayede bebeğinizin kaşıyıcıyı daha uzun süre kullanması mümkündür. Kauçuk ve silikon malzemelerden yapılan diş kaşıyıcıları seçebilirsiniz.
  • Bebeğiniz için seçtiğiniz diş kaşıyıcıyı kolayca temizlemeniz de oldukça önemli. Bebeğinizin sık sık kullandığı bu ürünün temiz olmasına dikkat etmeniz önemlidir. Bu yüzden kolayca temizleyebileceğiniz bir ürün tercih edebilirsiniz.
  • Kimi diş kaşıyıcıların içinde tuzlu su veya saf su vardır. Bu tarz sıvılar, bebeğinizin dişlerini rahatlatmasını sağlar. Ama bu tip ürünleri tercih etmek istiyorsanız kaşıyıcıda delik olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. Kaşıyıcının sızdırmaması, sağlam olması gerekir.

Peki diş kaşıyıcıların özellikleri nelerdir derseniz;

Kaşıyıcıların farklı modelleri, farklı tarzları vardır. Her birinin özelliği de faklı olabilir. Ama diş kaşıyıcı seçerken bazı özelliklere mutlaka dikkat etmelisiniz. Bebeğiniz için diş kaşıyıcı almadan önce kaşıyıcının bazı maddeleri içermediğinden emin olmalısınız. Bu malzemeler: BPA veya Bisfenol-A, Lateks, Ftalat, BPS veya Bisfenol-S, PVC veya Polivinil Klorür.

Şimdi gelin, birbirinden farklı diş kaşıyıcı modellerini inceleyelim!

Bebeğiniz için Kaşıyıcı Tavsiyeleri

U Şekli Bebek Diş Fırçası

Bu kaşıyıcı, 2-6 yaş arasında kullanım için uygundur. U şeklinde olduğu için bebeğiniz aynı anda birçok dişini birden kaşıyabilir. Bu tarz ürünleri ayrıca bebeklerinizin ağız bakımı için de kullanabilirsiniz. Çocukların ağız şekline uygun olan ürün, bebeklerin kolayca da kullanabileceği tarzdadır.

Diş Kaşıyıcı Eldiven

Eldiven şeklindeki diş kaşıyıcı, bebeğiniz için en kullanışlı diş kaşıyıcılarından biridir. Küçük bir le şeklindeki tasarımı sayesinde kaşıyıcıyı bebeğinizin eline kolayca geçirebilirsiniz. Daha sonra bebeğiniz dilediği zaman dişlerini kaşımak için elini, yani diş kaşıyıcıyı kullanabilir. Bu diş kaşıyıcılar genellikle cırt cırtlıdır. Bu sayede de bebeğinizin eline diş kaşıyıcıyı kolayca takıp çıkarabilirsiniz. 0-12 ay arasındaki bebekleriniz için bu tarz diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz.

Sulu Diş Kaşıyıcı

Klasik tasarıma sahip olan sulu kaşıyıcı, bebeğiniz için kullanabileceğiniz kaşıyıcılardan biri. Bebeklerin kolayca kavrayabileceği, kabartmalı dokusu ile dişleri kaşıyan, yumuşak ve esnek yapısıyla bebeklerin çok sevdiği bir kaşıyıcı bu. İçinde su bulunduğu için de oldukça yumuşak. Siz de bebeğiniz için alternatif olarak içi sulu olan bu diş kaşıyıcıları tercih edebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde birbirinden farlı tarzlarda diş kaşıyıcıları bulabilirsiniz. İçi sulu, susuz, eldiven tipi, tutmalı, parmak kaşıyıcı… Bebeğiniz için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir