Bebek Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


0

Dünyaya gözlerini açtığı ilk andan itibaren hayatınızı değiştiren bebeğiniz için her zaman en iyisini istersiniz. Bu nedenle her konuda bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Bebek ayakkabısı, bebeklerin gelişimlerinde önemli bir yere sahip olan bir üründür. Seçim yaparken bazı konulara dikkat etmek ve doğru zamanda kullanmak gerekir. Bu yazımızda bebek ayakkabısı almadan önce dikkat etmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

Bebeklerin ayak yapısı yetişkinlerden oldukça farklıdır. Ayaklarına baktığınızda genelde parmaklara doğru daha geniş, topuk kısmı daha dar bir ayak görürsünüz. Bu nedenle uzmanlar yeni yürümeye başlayan bebeklerin ayak gelişimi için çıplak ayak veya bebek çorabı giymesini tavsiye eder. Çünkü ayakları oldukça esnek olan bebekler, yanlış ayakkabı baskısıyla şekil bozukluğu sorunu yaşayabilir. Peki, doğru zaman geldiğini nasıl anlayacak ve ayakkabı seçimini nasıl yapacaksınız?

Bebek Ayakkabısı Ne Zaman Alınmalı?

bebek ayakkabısı ne zaman alınmalı?
İlk adım ayakkabısı, ayak gelişimi için oldukça önemlidir.

Bebeğinizin ilk yürümeye başladığı dönemlerde bebek ayakkabısı alma zamanı gelmiş demektir. Yürüme dönemi genelde 8-18 ay arasındaki dönemdir. 24 aylık dönemde ise artık dışarıda da rahatça yürür hale gelir. İşte bu zamanlar ilk adım ayakkabısı almanın zamanıdır.  Bebeğinizin kas gelişimi ilk zamanlarda göre artmış ve ayakkabı için ayakları hazırdır. Ayakkabı seçimi, bebeğin koşma ve yürüme alışkanlıklarında önemli bir yer kaplar. Bu nedenle seçeceğiniz ayakkabının yumuşak ve rahat olması oldukça önemlidir. Ayağın formunu bozacak veya gelişimine engel olacak sert, ayağı sıkan ayakkabılardan uzak durmalısınız.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebek ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli?
Bebeğiniz için ayakkabı seçerken aşağıda yer alan konulara dikkat edebilirsiniz.
 • Ayakkabı, ayağın şeklini alabilecek kadar esnek olmalıdır. Ayağı asla sıkmamalı fakat büyükte olmamalıdır. Büyük ayakkabılar, yürümeyi zorlaştıracaktır.
 • Ön kısmı yumuşak ve esnek olmalıdır. Bebeğiniz adım atarken ve koşarken ayakkabı ile zorluk yaşamamalıdır.
 • Topuk kısmı ise sert olmalı ve bebeğinizin topuğunu kavrayarak ona destek olmalıdır. Tabanın iç kısmında ayak tabanını destekleyecek hafif bir yükselti olması oldukça faydalıdır.
 • Ayakkabının şekli ve tasarımı sizi cezbetse de daha çok kullanılan malzeme kalitesine dikkat etmeniz gerekir. Sentetik veya plastik malzemeden üretilen ayakkabılardan uzak durmalısınız.
 • Nefes alabilen yapıdaki ayakkabılar, bebeklerin ayak sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeğinizin ayaklarını serin tutan bu tarz ayakkabılar, terleme yapmaz ve rahatsızlık hissi oluşturmaz. Doğal malzemelerden üretilen ayakkabılar, nefes alabilen yapıdadır.
 • Sert, yüksek tabanlı ve kayan ayakkabılar, bebekler için uygun değildir. Tabanın yeri sağlam tutması ve kaymayan malzemeden üretilmiş olması gerekir.
 • Ayakkabının çok ağır olmaması ve mümkünse oldukça hafif olması gerekir. Çünkü yeni yürüyen ve ayakkabıya alışan bebeğiniz, ağır bir ayakkabıyla zorlanacaktır. Hafif ayakkabı ise yürümesine yardımcı olacaktır.

Bebek Ayak Numarası Nasıl Hesaplanır?

Ayakkabılar
Ayak numarasını bulmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bebeklerin ayak numarasını belirlemek için topuğu ile en uzun parmağı arasındaki mesafenin ölçülmesi gerekir. Genelde bebek ayakkabıların dil kısmında ayakkabının kaç numara ve kaç santimetre olduğu yazmaktadır. Hatta ilk adım ayakkabılarının bazılarında ölçüm için parmak ucundan topuk kısmına belli işaretler konur. Eğer bebeğinizin ayakları işaretli çizgilere denk gelirse ayakkabı onun için uygudur. Farklı markalar, kalıp olarak ayakkabılarda farklı numaralar kullansa da genel olarak ölçüler şu şekildedir:

 • 0-6 ay bebeklerin ayak uzunluğu yaklaşık olarak 11 cm’dir. Ayakkabı numarası 17-18 numaraya denk gelir.
 • 6-12 arasında ise 12 cm civarında olur ve ayakkabı numarası 19-20 arasındadır.
 • 12-18 ay arasında 14 cm civarına ulaşan ayak ölçüsü, 21-22 numara ayakkabıya denk gelmektedir.
 • 18-24 ay arasında 15 cm civarında olan ayak ölçüsü 23-24 numara ayakkabıya denk düşer.
 • 24-26 ay arasında ise 16-17 cm civarında olan ayaklar, 27-28 numara ayakkabılara ulaşır.

En iyi markaların Anne & Bebek ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umit

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.