SporSağlıklı Yaşam

Bel Ağrısına İyi Gelecek Yoga Hareketleri

Sırt ve bel bölgesinde çeşitli sebeplerden dolayı ağrılar oluşması mümkündür. Bu ağrılar çoğu zaman gündelik hayatta zorlayan, can sıkan ağrılardır. Ama bu ağrıları hafifletmek için uygulayabileceğiniz bazı yoga hareketleri var. Bel ağrısına iyi gelecek birkaç yoga hareketini spor rutininize ekleyerek sırt ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Eğer bir spor rutininiz yoksa da bu hareketleri belli aralıklarla uygulayıp ağrılarınızı iyileştirebilirsiniz!

Yoga, pek çok rahatsızlığa iyi gelen sporlardandır. Hiç yoga yapmamış olsanız bile kimi yoga hareketlerini deneyerek ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca yoga yapmanın farklı faydaları da bulunuyor. Neden yoga yapmalıyım diye soruyorsanız önce yoganın birkaç faydasından bahsedelim;

  • Yoga yapmak insana huzur, sakinlik, güven ve cesaret verir.
  • Hem fiziksel hem ruhsal bir uygulama olduğu için rahatlama hissi de oluşturmada etkilidir.
  • Omurga ve kemik sağlığını güçlendirmede etkilidir. Kıkırdak ve eklem bozulmalarının önüne geçmenizi sağlar. 
  • Kas gücünü artırırken vücudunuzun şekillenmesine de yardımcı olur.
  • Yoga, vücudun esnekliğini artırırken duruşunuzu mükemmelleştirmenize de yardımcı olur. 
  • Daha iyi bir uyku uyumanızı sağlarken stresle mücadele etmenize ve kaygınızı hafifletmenize de yardımcı olur.

Şimdi gelin, birkaç basit hareket ile sırt ağrılarını nasıl giderebileceğinizden bahsedelim!

Bel Ağrısına İyi Gelecek Yoga Hareketleri

1-) Kedi & İnek Duruşu

Bel Ağrısına İyi Gelecek Yoga Pozları
Bel Ağrıları için Yoga Pozları, Görsel Kaynağı: india.com

Sırtınızı rahatlatmanızı sağlayan en iyi hareketlerden biri kedi-inek duruşudur. Bu duruş, dizler ve eller üzerinde yapabileceğiniz pozlardandır. İlk olarak ellerinizi, dirseklerinizi ve omuzlarınızı aynı hizada olacak şekilde mata yerleştirmelisiniz. Daha sonra diz, kalça ve sırt dik açı oluşturacak şekilde durabilirsiniz. Nefes alma esnasında belinizi içe doğru kavis yaptırıp boynunuzu yukarı kaldırabilirsiniz. Bu sayede sırtı yuvarlayabilirsiniz. Nefes verirken de bir kedi gibi sırtınızı yukarı doğru itebilirsiniz. Boynunuzu da tamamen sarkmayacak şekilde aşağı doğru eğebilirsiniz. Bu hareketi, nefesiniz eşliğinde çok hızlı hareket etmeden tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede de sırtınızı, göğsünüzü ve omurganızı esnetebilirsiniz.

2-) Aşağı Bakan Köpek

Bel Ağrısına İyi Gelecek Yoga Pozları
Bel Ağrısına İyi Gelecek Yoga Pozları

Yogadaki en temel duruşlardan biri aşağı bakan köpek duruşudur. Çoğu zaman asanalar arası geçiş pozu olarak görseniz de bu poz aslında omurganızı esnetebileceğiniz pozlardan biridir. Ayrıca bu poz sayesinde kollarınızı, bacaklarınızı, belinizi, boynunuzu ve sırtınızı da rahatlatabilirsiniz. Pozun uygulanışı son derece basittir. Matın üzerinde dört ayakta durduktan sonra dizlerinizi yavaşça yerden kaldırıp vücudunuzu V şekline getirebilirsiniz. Bu pozisyon esnasında ayaklarınızı tamamen yere değdirmenize gerek yoktur. Eğer ayaklarınız biraz havada kalıyorsa dilerseniz birkaç adım geri atabilirsiniz. Poz esnasında önemli olan, sırtınızın düz durmasıdır. Düz bir sırt, denge merkezi topuklarda ve boyun rahat… İşte ulaşmanız gereken duruş budur. Ayrıca omuzlarınızın ve kollarınızın da çok fazla açılmaması önemlidir. Bacaklarınızı birbirine doğru çekerek gücün bacaklarınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketten yavaşça plank hareketine geçip daha sonra tekrar aşağı bakan köpek pozisyonuna dönebilirsiniz.

3-) Saban Duruşu

Bel Ağrılarınızı Gidermenizi Sağlayacak Yoga Hareketleri, Görsel Kaynağı: yogahareketleri.com

Bel bölgesindeki ağrılar için uygulayabileceğiniz bir diğer poz saban duruşudur. Bu duruş, belinizi esnetmenizde etkilidir. Bu pozisyona girebilmek için öncelikle mata sırt üstü uzanın. Daha sonra ayaklarınızı dizlerinizden bükün ve kalçanızı yukarı kaldırın. Ayaklarınızı başınızdan geriye doğru uzatıp bacaklarınızı düzeltin. Ayak parmak uçlarınızı yere değdirin ve bu esnada el parmak uçlarınızdan destek alın. Bu pozisyondayken 4 nefes alıp verin ve ellerinizle belinizi destekleyerek pozdan çıkın.

4-) Çocuk Pozu

Bel ağrısına iyi gelecek yoga
Sırtınızı Rahatlatacak Yoga Pozu

Dinlenme pozu olarak da bilinen çocuk pozu da yine belinizi ve sırtınızı rahatlatmak için deneyebileceğiniz hareketlerden biridir. Özellikle kalça ve sırt bölgelerinde derinlemesine bir esneme sağlar. Bu poz için dizlerinizin üzerindeyken kalçanızı arkaya ve yere doğru uzatıp ellerinizi öne doğru yürütebilirsiniz. Kollarınızı öne doğru gererken kalçanızın üzerine mümkün olduğunca oturabilirsiniz. Bu noktada birkaç nefes kalıp sonra doğrulabilirsiniz. Bu hareket sayesinde belinizi, omuzlarınızı ve kalçanızı rahatlatabilirsiniz!

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde spor yaparken ihtiyacınız olan tüm ürünleri bulabilirsiniz. Yoga ve pilates matları, rahat kıyafetler, takviye gıdalar… Aradığınız ne varsa tek tık uzağınızda sizi bekliyor!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir