Sağlıklı YaşamBeslenme

Beyaz Çay Rehberi: Faydaları ve Kullanım Alanları

Tarihi çok eski zamanlara dayanan beyaz çay, Çin’de yüzyıllardır tıbbi amaçlar için kullanılan bir bitkidir. Sağlığa birçok faydalı olan bu özel çay türü hakkında tüm merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle bilmeyenler için “Beyaz çay nedir?” soruyla başlayalım. Camellia Sinensis denilen bitkiden elde edilen bir çaydır. Bahar döneminde çiçek açmayan çay yaprakları toplanır ve herhangi bir işleme uğramadan kurutulur. Böylece çay ortaya çıkar. Oldukça güçlü bir antioksidan olan maddesi olan kateşin içermektedir. Oldukça lezzetli bir çay türüdür. Çin, Nepal, Tayland, Hindistan, Sri Lanka gibi Uzak Doğu ülkelerinde yetişmektedir. Gümüş kadife olarak da isimlendirilen bu özel çay hakkındaki detayları gelin birlikte bakalım.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Beyaz çay faydaları
Gümüş kadife çayı, düzenli olarak tüketilmesi halinde birçok fayda sağlar.
 • Yüksek oranda antioksidan içeren beyaz çay, kolesterol ve tansiyon hastaları için oldukça faydalıdır.
 • İçerindeki C ve K vitaminleri sayesinde cildi canlandırır ve parlak bir görünüm kazandırır. Yaşlanma belirtilerini geciktirerek kırışık ve sarkmaların en aza inmesine yardımcı olur.
 • Bakteriler, virüsler ve üst solunum yolu hastalıklarında oldukça etkilidir. Yeşil çay yerine tüketilmesi daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.
 • Düşük kafein oranı sayesinde kafeinin ortaya çıkaracağı zararlardan koruma sağlar.
 • İçeriğinde bulunan florit sayesinde tartar oluşumunu önler ve diş ile ağız sağlının korunmasına yardımcı olur.
 • Antioksidan açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Ayrıca hücrelerin daha hızlı yenilenmesine yardımcıdır.
 • İçeriğinde bulunan kateşin sayesinde vücuttaki kötü huylu hücrelerin gelişiminin durmasına yardım eder ve tekrar oluşmamaları için katkı sağlar.
 • Egzersiz ve diyet programlarında kullanıldığında yağ yakımını hızlandırır. Kilo vermek isteyenler için iyi bir yardımcıdır.
 • Yapılan bazı araştırmalar sonucunda düzenli olarak günde iki bardak tüketiminin kalp krizinden ölüm riskini %50 oranında azalttığını ortaya koymuştur.
 • Kan şekerinin ve insülin değerlerinin dengede tutulmasında etkilidir. Şeker hastalığı riskinin azalmasını sağlar.
 • Kanserli hücrelerle savaşmakta ve bağışıklık kazanılmasında yardımcıdır. DNA’da bulunan hasarlı yanların onarılmasında etkili olması nedeniyle birçok kanser türünde faydalı olduğu düşünülmektedir.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

beyaz çay yan etkileri

İçeriğinde azda olsa kafein bulunan çay, bazı kişilerde azda olsa uykusuzluk ve çarpıntı sorunları oluşturabilir. Çay tüketmeden hemen önce yemek yememiş olmaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca düzenli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan tüketim yapmamalısınız. Ek olarak hamilelik döneminde de tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

çay demleme
Gümüş kadife hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • Beyaz çay çeşitleri nelerdir?

Orijinal olarak soluk sarı bir renktir. Kurutulma alanına göre çayın renginde değişim görülmektedir. İlk sürgün zamanında toplanan çay en değerlisiniz. Yetiştiği yere göre özellikleri değişen beyaz çayın Shou Mei, Gong Mei, Snowbud, Song Yang, White Peony (Bai Mu Tan), Silver Needle(Yin Zhen) ve Imperial White gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Daha önce hiç tüketmediyseniz başlangıç olarak Snowbud deneyebilirsiniz. En değerli çay ise Silver Needle çayıdır. Sadece baharın başlangıcındaki tomurcuklardan elde edilen bu tür, Çin’de yetişmektedir.

 • Beyaz çay nasıl demlenir?

Aldığınız beyaz çayın kalitesi oldukça önemlidir. Bayat ve kalitesi çaylardan uzak durmalısınız. Ayrıca çayınızı hava almayan bir paket içerisinde muhafaza etmeniz oldukça önemlidir. Uzun süre hava ile temas eden beyaz çayları kullanmamalısınız.

Sıcak su ile demleme yöntemi tüketim için en iyisidir. Ocakta kaynattığınız suyu bir iki dakika dinlendirdikten sonra kullanmanız tavsiye edilir. Çok sıcak su kullanırsanız çayın tadı ve besin değerleri azalacaktır. Dinlenen suyu bir demlik veya fincan içine boşaltıp üzerine çayı yavaşça ekleyin. Fincan için bir çay kaşığı yeterli olacaktır. İki dakika kadar bekleme süresi sonrasında tüketebilirsiniz. Günde 2 defa kadar tüketmenizde herhangi bir zarar yoktur.

 • Kadife çayı ne zaman İçilmeli?

Cildinizde yağlanma sorunu varsa veya sivilce sorunu yaşıyorsanız, tüketmeniz faydalı olacaktır. Bunun dışında romatizmaya bağlı ağrılar, bakteri kaynaklı rahatsızlıklar, tansiyon, saç dökülmesi başlangıcı, halsizlik ve yorgunluk durumlarında faydalı olacaktır. Ek olarak cildinizde kuruluk sorunu yaşıyorsanız, faydalı bir yardımcıdır.

Sağlıklı bir yaşam için tükeyebileceğiniz çay çeşitlerini ve ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti‘nde bulabilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir