Ev & DekorasyonMutfak Dekorasyonu

Mutfaktaki Yardımcılarınız; Bıçak Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Mutfak gereçleri arasında önemli bir yer olan bıçaklar, tasarımlarıyla farklı alanlar için üretilmektedir. Peki, bıçak çeşitleri nelerdir, hangi bıçak ne işe yarar ve kullanım alanları nelerdir? Gelin birlikte bakalım…

Her bıçak çeşidinin kendine has özellikleri vardır. Bu sayede işlem yaparken daha hızlı ve rahat kullanım sağlarsınız. Et, meyve, sebze, ekmek gibi gıdaların daha iyi sunulması ve işlenmesini sağlayan bıçaklar sayesinde yemeklerinizi daha hızlı hazırlayabilirsiniz.

Ev&Yaşamın keyfini en güzel ürünlerle çıkarın! Pratik mutfak aletlerinden şık dekorasyon ürünlerine kadar her şeyi bulabileceğiniz uygulamamızı hemen indirin!
👉 Play Store için tıklayın!
👉 App Store için tıklayın!
Ev düzenlemesini eğlenceli bir maceraya dönüştüren bu fırsatı kaçırmayın! 🏠🌟

1-) Ekmek Bıçağı

Bıçak çeşitleri - ekmek bıçağı
Kullanımı rahat olan ekmek bıçağı, en uzun bıçak çeşitleri arasında yer almaktadır.
 • Testereye benzeyen tırtıklı kesim yapısına sahip olan ekmek bıçağı, ortalama olarak 30 cm uzunluğundadır.
 • Uzun olmasındaki amaç kabaran, sert kabuklu olan ve büyük parçaları daha rahat kesmektir.
 • Ekmekleri kolayca istediğiniz kalınlıkta kesmenize yardımcı olur. Örneğin; sandviç ekmeklerinin dağılmadan kesilmesinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Tırtıklı yapısı nedeniyle et ve benzeri gıdalarda kullanılması tavsiye edilmemektedir.

2-) Meyve Bıçağı

Bıçak çeşitleri - meyve bıçağı
Meyve bıçakları sayesinde mutfakta birçok ürünü rahatça doğrayabilirsiniz.

Bıçak çeşitleri arasında en çok kullanılan tür olan meyve bıçağı, diğer bıçaklara göre daha hafif ve küçüktür. Yumuşak yapılı meyve ve sebzelerin kesilmesinde kullanılmaktadır. Çok keskin bir bıçak türü değildir. Genelde renkli tasarımlarla sunulan bıçakların kısa ve rahat kavranabilir olması öne çıkan özellikleridir. Biber, pırasa, havuç, elma gibi aklınıza gelen her şeyi rahatlıklar doğramanızı sağlar. Kesim yeri ortalama 6 cm uzunluğundadır ve 6’lı, 4’lü gibi setler halinde satılır.

3-) Peynir Bıçağı

Bıçak çeşitleri - peynir bıçağı
Birçok farklı modeli bulunan peynir bıçağı, farklı ağız kısımlarına sahiptir.
 • Sert peynirler için ucu çatallı modeller daha uygunken yumuşak peynirler için daha çok dilimleme yapan düz bıçaklar bu sınıfta yer almaktadır.
 • Genelde peynir bıçakları ufak ve kısa tasarımlarda sunulur.
 • Kahvaltılarda peynir servisi yapmanın yanı sıra alkollü içeceklerle peynir tadım tabakları oluşturmak için tercih edilmektedir.
 • Peynir kesme bıçağı dışında sıkça kullanılan peynir kesme teli, kalıp peynirleri dilimlemek için iyi bir yardımcıdır.
 • Farklı peynir türleri için bıçak kullanmak adına set halinde peynir bıçağı almanız daha faydalı olacaktır.

4-) Şef Bıçağı

Bıçak çeşitleri - şef bıçağı
Mutfaktaki şefler için şef bıçağı en iyi yardımcıdır.

Şefler için özel olarak tasarlanan profesyonel şef bıçakları, her ürünü kesmenizi ve doğramanızı sağlar. Menüne et varsa et kesebilir, salata varsa salata malzemelerini inceltebilirsiniz. Hatta sap kısmına yakın bölgesiyle sarımsak vb. ürünleri ezmenizde mümkündür. Ele tam oturan şekilde tasarlanan şef bıçakları, ağırlık olarak da eli yormayacak şekilde hafiftir. Yine de farklı boyutlarda sunulduğu için seçim yaparken elinize tam oturan ve rahat kavranan modelleri seçmenizi tavsiye ederiz.

5-) Fileto Bıçağı

Bıçak çeşitleri - fileto bıçağı
Lezzetli filetolar hazırlamak için en iyi yardımcınız, fileto bıçağı olacaktır.
 • İsminden de anlaşılacağı üzere filetolama işlemi için kullanılan fileto bıçağı; ince, uzun ve esnek yapıdadır.
 • Kırmızı veya beyaz her türlü et için kullanılabilen bıçak, genelde balıklardan fileto çıkarmak için tercih edilmektedir.
 • Detaylı bir şekilde sıyırma işlemi yapmanızı sağlar. Balığı rahatça derisinden ve iskeletinden ayırmak için kullanabilirsiniz.
 • Bunun dışında kırmızı et ve tavuk eti içinde rahatça fileto yapmanız mümkündür.

6-) Kasap Bıçağı – Satır

Satır
Kasap bıçağı her mutfakta bulunması gereken temel ürünler arasında yer almaktadır.

Satır ismiyle de bilinen kasap bıçağı, kemikleri ve etleri rahatlıklar kesmenizi sağlamak üzere tasarlanmıştır. Oldukça uzun ömürlü olan bu bıçaklar, büyük ve ağır yapıdadır. Keskin ve dayanıklı olmaları öne çıkan özellikleridir. Elde tutuşu oldukça rahattır. Özellikle Kurban Bayramı’nda et ve kemik parçalamak için oldukça işinize yarayacak bir çeşittir.

7-) Kemik Sıyırma Bıçağı

Sıyırma bıçağı
Et tüketmeyi seviyorsanız, sıyırma bıçağı mutfağınızda kesinlikle olması gereken bir yardımcıdır.
 • Çiğ eti kemikten ayırmak oldukça zorlayıcı bir işlem olabilir. Tabii elinizde bir kemik sıyırma bıçağı varsa bu işlemi daha kolay bir şekilde halledersiniz.
 • Eti kemikten ayırmak için kullanılan sıyırma bıçağı ortalama 20 cm uzunluğunda olur.
 • Bıçağın uç kısmı, sapa yakın kısmından daha incedir.
 • Eğilmez ve oldukça sağlam yapıda olan bıçak, ele tam olarak oturur. Bu sayede elden kayma gibi bir durum yaşanmasının önüne geçilir.
 • Kemik ve eti ayırmak dışında, uç kısmı ile deriyi etten ayırma işlemin de yapabilirsiniz.

Bonus: Bıçak Setleri

Pirge set
İhtiyacınız olan tüm bıçakları set halinde alarak tek seferde kaliteli bir ekipmana sahip olabilirsiniz.

Yukarıda görseli bulunan Pirge Ecco bıçak seti başta olmak üzere tüm bıçak türlerine tek seferde sahip olmanızı sağlayacak ürünleri bıçak setleri sayfasında bulabilirsiniz. Bıçakları set halinde almanız, bütçeniz açısından da faydalı olacaktır.

İhtiyacınız olan tüm bıçak çeşitleri ve mutfak ekipmanlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Okumayı seveceğiniz diğer bazı yazılarımız:

Ümit Şimşek

1991 yılında dünyaya gelen Ümit Şimşek, ilköğretim ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Radyo,Tv ve Sinema lisans eğitimi aldıktan sonra reklam ajanslarında New Media Expert, Copywriter pozisyonlarında çalıştı. 2020 yılından itibaren ÇiçekSepeti’nde Copywriter pozisyonunda elektronik, teknoloji, hobi, takı, saat, parfüm, moda başta olmak üzere farklı alanlar ve konularda içerik üretmeye devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir