BİR ORKİDEYİ HAYATTA TUTMA KILAVUZU


-2
-2 points

ORKide

Evdeki bir çiçeği bir mevsimden fazla hayatta tutabilen herkese saygımız sonsuz. Fakat iş orkidelere gelince; o başka bir kulvar işte.

Bir orkideyi hayatta tutabiliyorsanız bütün çiçekleri yetiştebilirsiniz demektir. O büyüleyici ve kendine hayran bırakan güzelliği tabii ki kusursuz değil. Kendisi kırılgan ve çok ilgi isteyen bir çiçek. Şımarık bir çocuk gibi… Gözünüzü üzerinden hiç ayırmamanız gerekir.

Eğer sizin de evde bir orkideniz varsa, orkideyi birkaç sene hayatta tutmayı başarmış kişilerin deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığımız bu önerilerimizi deneyebilirsiniz.

orkide resmi

Doğal koşullarını göz önünde bulundurun

Eğer bir orkide aldıysanız ya da size bir orkide gönderildiyse, ev içinde bu çiçeğin isteyeceği koşulu nasıl ayarlamanız gerektiği konusunda bir plan yapın önce. Hangi orkide çeşidi ile karşı karşıyasınız, ihtiyaçları neler, evinizin neresi en uygun… Bunların hepsini araştırın.

Sulama konusunda dikkatli olun

Çok özen göstereyim derken öyle her gün ya da gün aşırı sulamayın orkidenizi. Orkidenin tipine göre 4 ila 7 günde bir sulamanız yeterli. Biraz da mevsime bağlı tabii… Arada bir tahta bir sopa gibi birşeyle toprağına batırarak tahtanın ıslanıp ıslanmadığına bakıp, çiçeğin su durumunu kontrol edebilirsiniz. Aynı orkide farklı zamanlarda farklı su sıklığı isteyebilir. Kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Besleme

Çoğu orkide haftalık olarak kullanılan, orkidelere özel gübrelerden ister. Orkidenizin tipine ve büyüme sürecine göre nasıl bir gübre kullanmanız gerektiğini araştırın. Fakat ne gübre kullanırsanız kullanın siz yine paketin üzerinde yazanın yarısı kadar verin gübreyi. Tecrübeyle sabittir.

Saksı değiştirme

Bir orkideyi saksı değiştirme vaktine kadar yaşatabildeyseniz, bu kısımda herşeyi bir anda mahvetmemek için dikkatli olmalısınız. Er ya da geç o saksı değişecek. Yapacak birşey yok. Köklere zarar vermeden orkideyi saksıdan çıkarın. Daha sonra çiçeğin köklerini yıkayarak temizleyin, ölmüş ya da çürümüş olanları kesin. Ardından bitkiyi ortalayarak saksıya yerleştirin ve yeni toprağı dökün. Elinizle toprağı saksıya yerleştirin. Sonra biraz daha toprak ekleyin. Ardından elinizle toprağı tekrar biraz sıkıştırın fakat bunu köklere zarar vermeyecek bir baskı ile yapın. Gerekirse çiçeği ayakta tutmak için bir sopa kullanabilirsiniz. Saksı değiştirme işleminden sonar orkideyi 3-5 gün kadar sulamayın.

Çiçek açtıktan sonra

Orkidenin hep aynı yerden birkaç kere mi yoksa farklı yerlerden mi çiçek açtığını gözlemleyin. Çiçek açtığı yerin bir daha çiçek vermeyeceğine emin olduktan sonra eğimli bir şekilde o dalı kesin. Dalı kesmeniz bir sonraki çiçeklerin daha güçlü bir şekilde fışkırmasını sağlar. Eğer emin değilseniz, dokunmayın.

Sağlık

Mantar, küf ya da parazitlere dikkat edin. Bu gibi problemi olan çiçeklerinizi orkidenize yakın yerlere koymayın. Orkidenizin başına böyle bir şey gelirse vakit kaybetmeden tedavisine başlayın. Bu yüzden gözünüz hep üzerinde olsun.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir