SporTrend

Bisiklet Sürmeyi Sevenler için En İyi Bisiklet Aksesuarları

Bisiklet sürmek, en keyifli hobilerden biridir. Şehirde, doğada, kimi zaman yarış pistinde… İstediğiniz her yerde bisiklet kullanabilirsiniz. Ama bisiklet sürerken güvende olmak için bazı ekipmanları kullanmanız gerekir. Hem daha konforlu hem de daha güvenli bisiklet sürmenizi sağlayacak ürünleri satın alıp bisiklet keyfinizi üst seviyelere taşıyabilirsiniz. En iyi bisiklet aksesuarları nelerdir sorusundan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, aradığınız her şeyi bulabilirsiniz!

Bir süredir bisiklet sürüyor ya da bisiklet sürmeye yeni başlıyor olabilirsiniz. Bu aşamada, çeşitli bisiklet aksesuarları kullanarak güvenliğinizi sağlamanız oldukça önemli. Hem profesyonel olarak bisiklet kullananlar için hem de bisiklet sürmeye yeni başlamış olanlar için çok çeşitli bisiklet aksesuarlarını Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Birbirinden farklı tasarımlarda, sizi farklı şekillerde koruyacak bisiklet aksesuarlarını keşfetmek için yazımızın devamına göz atın!

Bisiklet Aksesuarları

Bisiklet Kaskı

Çocuk Kemik Kask Bisiklet Paten Kaykay Scooter
Güvenliğiniz için Kullanmanız Gereken Bisiklet Aksesuarlarından Biri, Kemik Kask Bisiklet Paten Kaykay Scooter

Bisiklet sürerken olmazsa olmaz koruyuculardan biri bisiklet kaskıdır. Bisiklet kaskı, baş yaralanması riskini %42’ye kadar ve yüz yaralanma riskini %17’ye kadar düşüren koruyucu bir ekipman. Şehirde, ormanlık alanda ya da yolda fark etmez; eğer bisiklet kullanıyorsanız mutlaka kaskınızı da kullanmanız gerekir. Çevresel olarak pek çok etken, siz bisiklet sürerken karşınıza çıkar. Ani bir fren yaptığınızda ya da bir yere çarptığınızda bisikletten düşerseniz, kask size çok daha iyi bir koruma sağlar. Bisiklet kaskınızı seçerken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • İlk olarak kaskın, kafanızı sıkmaması gerekiyor. Hava alan, hafif ve rahat bir bisiklet kaskı modeli seçmeniz oldukça önemli.
  • Bisiklet sürdüğünüz yere göre de kaskların modelleri değişiklik gösteriyor. Mesela şehir içinde bisiklet sürüyorsanız farklı, dağ bisikleti kullanacaksanız farklı bir kask modeli seçmelisiniz. Örneğin dağ bisikleti sürerken kullanabileceğiniz kaskların ense kısımları daha kapalıdır. Bu sayede herhangi bir durumda çevresel faktörlerden daha iyi korunabilirsiniz.
  • Baş ölçünüz ile kaskın uyumlu olması da dikkat etmeniz gereken son nokta diyebiliriz. Keyifle bisiklet sürerken başınızın acımaması için doğru ölçüde bir kask seçimi yapmayı unutmayın!

Işık Seti

Bisiklet kullanırken ışık kullanmak neden gerekir ki diye düşünmeyin, reflektör ve ışık kullanmak da güvenliğiniz için oldukça önemli. Özellikle akşam sürüşlerinde reflektör ve ışıklar yolunuzu görmenizi, diğerleri tarafından da görülmenizi sağlar. Ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre bisikletinizin arkasında kırmızı renkte ışık veren bir lamba ya da reflektör bulunmak zorunda. Ve ayrıca beyaz ışık veren, 20 metre uzağı görmenizi sağlayan bir bisiklet farı kullanmanız da yine mecburi. Yani hem kendi güvenliğiniz için hem de kurallara uymanız gerektiği için bisikletinize ışık takmanız gerekiyor.

Bisiklet Zili

Bisiklet aksesuarları
Ben Buradayım Demenizi Sağlayacak Ürünler, Bisiklet Zili

Gereksiz gibi görünen ama yine son derece önemli olan aksesuarlardan biri de bisiklet zili. Hem küçüklerin hem de büyüklerin, bisiklet sürerken mutlaka kullanması gereken ürünlerden biri ziller. Çünkü ziller sayesinde orada olduğunuzu belli edebilirsiniz. Bu da pek çok kazanın önüne geçmenizde etkili olur. Küçük çocuklar için zilleri ya da bisiklet kornalarını kullanabilirsiniz. Yol istemek için, önünüzdeki kişiyi uyarmak için ya da sizi fark etmeyen birine varlığınızı hatırlatmak için ziller kullanabilirsiniz.

Kilit

Anahtarlı Çelik Bisiklet Kilidi 915
Bisikletinizin Emniyetini Sağlamak için Kullanabileceğiniz Anahtarlı Çelik Bisiklet Kilidi

Bisikletinizi dışarıda park ettiğinizde güvenlik amacıyla onu kilitlemeniz gerekir. Onun emniyetini sağlamak için kullanabileceğiniz en pratik yöntemlerden biri bisiklet kilidi kullanmaktır. Eğer evinizde bir bodrum yoksa ya da bisikletinizi evin içinde muhafaza etmiyorsanız bisiklet kilidi kullanabilirsiniz. Kilit seçerken yüksek güvenlikli olanları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem emniyetinizi sağladığınız kadar bisikletinizin emniyetini de sağlamış olursunuz.

Tamir Seti

Hsgl Bisiklet Fren Vites Papuç Bakım ve Yama Tamir Seti
Uzun Yollarda Bisiklet Keyfiniz Hiç Bitmesin! Hsgl Bisiklet Fren Vites Papuç Bakım ve Yama Tamir Seti

Bisiklet ile yolculuk yaparken bazen talihsizlerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle bisiklet ile uzun yol yapmayı planlıyorsanız, tamir setini mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Zincir atması, lastiklerin inmesi gibi problemler ile karşılaşırsanız tamir setiniz sayesinde kolayca durumu idare edebilirsiniz. Tamir setinizin içinde alyan anahtarı, bisiklet pompası, bisiklet standı, zincir yağı ve tork anahtarı bulunmasına dikkat edebilirsiniz. Bu ürünler, bisikletinizin ihtiyacı olan bakımı yapmanıza yardımcı olacak ürünlerdir. Sele yükseltme, gidon düzeltme, zincir yağlama, teker yaması yapma gibi işlemlerde bu aletleri kullanabilirsiniz. Böylece uzun yolda da bisiklet keyfiniz kesintisiz devam eder!

Bisiklet Çantası

Bisiklet aksesuarları
Eşyalarınızı Her Yere Kolayca Taşımanızı Sağlayacak Roswhell Su Geçirmez Bisiklet Üçgen Çanta

Bisikletiniz ile bir yerden bir yere giderken eşyalarınızı sırtınızda taşımak çok akıllıca bir çözüm değildir. Çünkü bu şekilde bir de sırt çantasının ağırlığını sırtınızda taşırsınız. Bisikletiniz için çanta seçerseniz dilediğiniz eşyalarınızı yanınızda taşımanız da kolaylaşır. Anahtarlık, küçük birkaç eşya ve birkaç malzemeyi bu tip bir çantanın içine yerleştirebilirsiniz. Bu sayede şehirde bir sürüş yaparken ya da doğaya doğru yol aldığınızda ihtiyaçlarınızı da kolayca yanınızda taşımış olursunuz.

Suluk

Bisiklet aksesuarları
Vücudunuz Susuz Kalmasın Diye Bisiklet Suluk

Bisiklet sürerken mutlaka yanınızda olması gereken ürünlerden biri de suluktur. Uzun süre bisiklet sürecekseniz ya da hava sıcaksa, mutlaka yanınızda suluk taşımanız gerekir. Bisiklet, yoğun bir kondisyon gerektirir. Yani bisiklet sürerken terlemeniz, sıvı kaybetmeniz çok mümkündür. O yüzden belli aralıklarla suyunuzdan birkaç yudum alarak bisiklet sürmeye devam edebilirsiniz.

Bu ürünler haricinde bisiklet hız göstergesi, bisiklet çamurluğu, bisiklet pompası, bisiklet eldiveni gibi çeşitli ürünleri de inceleyebilirsiniz. İçlerinden ihtiyacınız olanları mutlaka seçip seyahatlerinizde yanınızda bulundurmalısınız. Aradığınız tüm bisiklet aksesuarlarını, bisiklet onarım malzemelerini ve her çeşit bisikleti Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde keşfedebilirsiniz!

Ayrıca ilginizi çekecek diğer yazılarımız:

Aybüke

1998 yılında dünyaya gelen Aybüke, ilköğretim ve lise eğitimini Kocaeli'de tamamladı. Ardından üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde başarıyla gerçekleştirdi. Çeşitli ajanslarda ve dergilerde sosyal medya uzmanlığı, içerik üretimi, editörlük gibi işlerde çalıştı. 2020 itibarıyla ÇiçekSepeti'nde Copywriter olarak çalışmaya başladı. Şu an hala ÇiçekSepeti bünyesinde Ev&Yaşam, Yapı&Market, Süpermarket, Hediye, Hobi ve benzeri alanlarda içerik üretimi yapmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir