Bitki bakımı için ipuçları: Bitki yetiştirmek için özel bir yetenek gerekmez


Yeşil ve çiçekli bitkiler evinizin veya işyerinizin görünümüne güzellik katmakla kalmaz, sağlıklı olmanıza da katkı sağlar. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yürütülen bir çalışmaya göre yaygın ev bitkileri, etkili ve doğal bir şekilde içerideki havayı temizlerler. Bu da bitkilerinize, canlı kalmalarını sağlayacak şekilde özenli bir bakım uygulamanız için bir başka nedendir.

Aldığınız çoğu bitkiyle birlikte, bitkinin türüne göre nitelendirilmiş bakım talimatları da verilmektedir. Amerikan Çiçekçiler Topluluğu, çoğu yeşil bitkinin büyümesine katkıda bulunacak birkaç genel öneride bulunmuştur. Bunlar:

Bitkilerinizi güneş ışığını doğrudan almayan, yarı aydınlık yerlere koyun

Doğal ışık en iyi etkiyi verir, ancak bazı bitkiler oda ortamındaki florasan ışık altında da büyümeyi sürdürebilirler. Çiçekli saksı bitkilerinin birçoğunun, olabildiğince çok sayıda çiçek açabilmesi ve çiçeklerin yeterince renklenebilmesi için iyi ışık alan yerlere konulması gerekmektedir. Güzel yapraklı süs bitkileri ise düşük seviyede ışık altında büyüyebilir ve ışığın az olduğu yerlere konulabilir.

Bitki toprağının hep nemli kalması gerekir

Bitkilerin susuz kalmalarına ve ardından solmalarına karşı önlem alınmalıdır. Aşırı sulamaya ve bitki yüzeyinin su içinde kalmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, bitki yapraklarının ıslatılmasından da kaçınılmalıdır.

Isının aşırı sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterin

Bitkiler en iyi şekilde canlı kalabilmeleri için serin bir yerde (18-22°C sıcaklıkta) tutulmalıdır. Doğrudan güneş ışığından, ısıtıcı veya soğutucu cihazlardan uzak tutulmalı; üstten hava üfleyen fanların doğrudan altında olmayacak şekilde bulundurulmalı ve televizyon veya radyatörlerin üzerine konulmaktan kaçınılmalıdır. Televizyon gibi elektronik eşyalar dışarıya ısı verirler ve bu da çiçeklerin su kaybetmesine neden olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir